Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską…
2018-10-16, 09:33 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac.Maciej Wajler)

Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie

Barbara Barańska o szkodliwości i poziomie zanieczyszczeń powietrza w województwie
Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ
- Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego czasu nie rejestrujemy przekroczeń - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Norma dla benzenu jest jedna i wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny. W ubiegłym roku średnia w tym mieście wyniosła 3,5. Nie można mówić o realnym problemie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu - dodała i zaznaczyła, że rozumie niepokój mieszkańców.
Minister zdrowia określił poziom benzenu na stanowisku pracy. Jest to wartość uśredniona na 8 godzin i wynosi 1600 mikrogramów.
Naczelnik Barańska podkreśliła w porannej rozmowie, że większym problemem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, są wysokie stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5, czyli niska emisja.
Violetta Porowska o programie "Czyste powietrze"
Violetta Porowska, wojewoda Opolski
W "Poglądach i osądach" gościła Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. Przedstawiła rządowy program "Czyste powietrze". - Wszyscy się mogą starać o dotację na zakup ekologicznego źródła ogrzewania. Podkreślę kwotę. To są 103 mld złotych na to by wreszcie w Polsce było czyste powietrze - powiedziała. - Zapraszam, wszystkich zainteresowanych na godzinę 18:00 do DomExpo na spotkanie, na którym szczegółowo opowiemy o tym programie. Dotacja może wynieść nawet 53 tysiące złotych - zaznaczyła Violetta Porowska. Ekologiczne ogrzewanie domów wpływa na zmniejszenie niskiej emisji.
Posłuchaj rozmowy z Barbarą Barańską w programie "W cztery oczy" (16.10.2018)
Posłuchaj rozmowy z Violettą Porowską w programie "Poglądy i osądy"

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »