Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz…
2018-08-17, 09:54 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz Marka Bocianowskiego

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o zagrożeniu pożarowym w czasie suszy
Mł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Ze statystyk wynika, że do tej pory mieliśmy więcej pożarów niż w zeszłym roku, ale na szczęście nie były to pożary szczególnie groźne. Miesiące letnie nie były takie złe, o ile w kwietniu, w okresie wypalania traw, odnotowaliśmy 800 pożarów, to w lipcu było ich 440, a do połowy sierpnia 220 - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Nasz gość zapewnia, że sytuacja jest lepsza niż przed laty, bo Polacy stali się bardziej ostrożni i dbają o to, by nie zaprószyć w lesie ognia. Sprawdza się także system dostrzegalni (kilkudziesięciometrowych wież) należący do Lasów Państwowych. - Są bardzo potrzebne do zlokalizowania ognia. W miastach mamy adresy, w lesie ta triangulacja jest trudniejsza - mówi Gieroń.

Naszego gościa pytaliśmy także o zmianę umundurowania strażaków. Jak tłumaczy, najnowsze rozporządzenie dopuszcza, oprócz zwyczajowego koloru czarnego i granatowego, także kolor żółty. - Tu nie chodzi o estetykę, po prostu najnowsze tkaniny zapewniające strażakom ochronę są bardzo zwarte i nie poddają się barwieniu - mówi nasz gość, dodając, że kolejną nowością w umundurowaniu będzie lekka kurtka, która ułatwi strażakom pracę w warunkach, kiedy ciężki mundur nie jest konieczny, a stanowi duże obciążenie fizyczne.
Marek Bocianowski o wpływie suszy na stan drzewostanu
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Pożary nas oszczędzały, ale susza bardzo odbiła się na drzewostanie sosnowym. W 2015 roku leśnicy po raz pierwszy w życiu widzieli sosny, które po prostu usychały, bez udziału grzybów czy innych patogenów. Inne, osłabione przez brak wody, padły ofiarą patogenów takich jak jemioła. A jeszcze niedawno wszyscy myśleli, że sosna jest nie do zdarcia, rośnie i na bagnach i na nadmorskich wydmach - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

To efekt zmian klimatycznych - stare sosny, z płytkim ukorzenieniem, padły ofiarą obniżenia poziomu wód gruntowych i braku opadów. - Po prostu nie były w stanie zapuścić korzeni głębiej, idąc za wodą - mówi Bocianowski. Nasz gość mówił także o parku przy Nadleśnictwie w Prószkowie, które zostało zamienione w rodzaj arboretum, którego motywem przewodnim jest dąb. Do tej pory posadzono tam około 30 gatunków i odmian dębu, docelowo ma być ich 60.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »