Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem…
2018-06-21, 10:17 Autor: Marek Świercz (oprac. AL)

Rozmowy z ks. prof. Markiem Lisem i red. Krzysztofem Ogioldą o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny
Ks. prof. Marek Lis o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

- Pielgrzymki Jana Pawła II przerwały coś, co socjologowie nazwali spiralą milczenia. To zjawisko, które polega na tym, iż ktoś nie ujawnia swoich przekonań, bo jest przekonany, że poglądy większości są inne. Tak było z katolikami w Polsce Ludowej rządzonej przez komunistów. Gdy papież przyjechał, na ulicach witało go 10 milionów ludzi. Polacy się wtedy policzyli i poczuli, że może partia nie ma monopolu na władzę, co było też impulsem do narodzin Solidarności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" ks. prof. Marek Lis, wspominając pielgrzymkę Jana Pawła II na Górę św. Anny i inne jego wizyty w kraju.

Nasz gość, który spędził w Rzymie 6 lat, mówi że Włosi byli "nieco zmęczeni" naszym papieżem, choćby dlatego, że był obcokrajowcem, a nie Włochem, ale także dlatego, że był młody, aktywny i bardzo otworzył Kościół na świat. - Otworzył też Watykan na Polaków. Gdy dziś jadę do Rzymu, znacznie rzadziej słyszę język polski - mówił ks. prof. Lis.
Red. Krzysztof Ogiolda o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny
Red. Krzysztof Ogiolda o 35. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Górę św. Anny

- Dopiero dziś doceniam duchowe znaczenie tamtego przeżycia, wtedy najwięcej emocji budził sam fakt, że znalazłem się tak blisko papieża, naszego papieża, a także te nieprzebrane tłumy wiernych. Na pielgrzymkę wyruszyliśmy spod opolskiej Katedry i całą noc szliśmy na Górę św. Anny. Wracać chcieliśmy także piechotą, ale po całym dniu na słońcu byliśmy tak zmęczeni, że w Kamieniu Śląskim wsiedliśmy do pociągu - tak w "Poglądach i osądach" red.Krzysztof Ogiolda wspominał w 35. rocznicę pielgrzymkę Jana Pawła II na Górę św. Anny.

Nasz gość mówił też o wygłoszonej wtedy homilii, w której Ojciec Święty pięknie i ze zrozumieniem mówił o specyfice Śląska Opolskiego, mówiąc także o tym, że ta ziemia "potrzebuje wielorakiego pojednania". - Gdy dziś wracam do tej homilii, to widzę, że właściwie cała jest aktualna - stwierdził Ogiolda.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »