Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. inż Szczepanem Paszkielem i koment ...
2018-03-13, 07:49 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr. inż Szczepanem Paszkielem i komentarz prof. dr. hab. Grzegorza Francuza

Dr inż. Szczepan Paszkiel o tym jak dobrze nauka poznała ludzki mózg
Dr inż Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej
W rozmowie "W cztery oczy" naszym gościem był dr inż. Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Brain Computer Interfaces (Połączenia Mózgu i Komputera), która zaczyna się dziś w Opolu, potrwa dwa dni i zgromadziła wiele sław nauki i medycyny. Jak dobrze nauka poznała ludzki mózg? Jak bardzo go jeszcze nie zna? Czy można go wspomagać komputerowo? Co to są interfejsy mózg-komputer? I dlaczego tak ważne jest, aby nauka skupiała się głównie na kierunku "z mózgu do komputera", a nie na odwrót? O tym m.in. mówił nasz gość.
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz o tym co filozofia ma wspólnego z mózgiem i komputerem
Prof. dr hab. Grzegorz Francuz z Uniwersytetu Opolskiego
W "Poglądach i osądach" prof. dr hab. Grzegorz Francuz z Uniwersytetu Opolskiego opowiedział nam o naszej nieświadomej tożsamości, bo tak właśnie brzmi tytuł jego wystąpienia na konferencji "Brain Computer Interfaces". Czym jest nieświadoma tożsamość? Jak się ją definiuje, bada? Jak się na nią wpływa? Prof. Francuz nie jest ani medykiem, ani informatykiem, jednak jako filozof został zaproszony na wspomnianą konferencję, gdyż aspekty filozoficzne relacji "Mózg-Komputer" są, jak się okazuje, niezwykle istotne.

Zobacz także

2018-03-11, godz. 09:00 Rozmowa z Janem Oleksą i komentarz dr Iwony Sobieraj - Trudno powiedzieć czy na zakazie handlu w niedziele skorzystają małe sklepy - tak powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jan Oleksa, prezes spółdzielni Społe ... » więcej 2018-03-10, godz. 09:00 Podinsp. Maciej Milewski o opolskich kierowcach Podinsp. Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Umiejętności opolskich kierowców nie odbiegają od umiejętności kierowców z innych regionów a ... » więcej 2018-03-10, godz. 09:00 Rozmowa z Magdaleną Warakomską, uczestniczką igrzysk olimpijskich w Pjongczang Magdalena Warakomska, łyżwiarka szybka Jestem zadowolona, najbardziej ze startu na 1000 metrów - tak w rozmowie "W cztery oczy" swój start na igrzyskach olimp ... » więcej 2018-03-09, godz. 09:40 Rozmowa z Joanną Kuźmicką i komentarz prof. Kazimierza Szczygielskiego Joanna Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu - Mamy podwójną okazję do zorganizowania Dni Otwartych: Dzień Statystyki oraz setna rocznica powołania ... » więcej 2018-03-08, godz. 10:46 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Małgorzaty Kulczyckiej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Zajmuję się prawami kobiet od bardzo dawna i mogę stwierdzić, że w ciągu ostatnich 20 lat bardzo wiele się zmieniło. ... » więcej 2018-03-07, godz. 10:29 Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta Czai Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego - Za poprzednich rządów preferowani byli plantatorzy, latyfundyści, ... » więcej 2018-03-06, godz. 09:34 Rozmowa z Joanną Kardasińską i komentarz Piotra Mielca Joanna Kardasińska, menedżer zamku w Niemodlinie - Kluczowym słowem jest tu sieciowanie, chcemy stworzyć swego rodzaju klaster turystyczny, wspierać się w poz ... » więcej 2018-03-04, godz. 13:56 Rozmowa ze Zbigniewem Bahryjem oraz komentarz Szymona Ogłazy Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu - Atak zimy opóźnił prace, ale podtrzymuję opinię, że potrzeba 2 miesięcy do zakończenia remontu uli ... » więcej 2018-03-04, godz. 08:35 Rozmowa z Walburgą Węgrzyk, pasjonatka, która w Nieznaszynie uruchomiła stację bolidową Jak może wyglądać meteoryt, który spadł w okolicach Domecka w gminie Komprachcice, ile kilogramów może ważyć i jak odróżnić meteoryt od kamieni? To w rozmowie ... » więcej 2018-03-03, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Kruppą, lekarzem weterynarii, specjalistą od chorób trzody chlewnej Zakaz hodowli świń wspólnie z krowami - tak zakładają nowe przepisy, które weszły w życie z końcem lutego. Sprawa ma związek z ograniczeniem rozprzestrzeniani ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »