Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta…
2018-03-07, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta Czai

Tomasz Ognisty o głodzie ziemi
Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego
- Za poprzednich rządów preferowani byli plantatorzy, latyfundyści, ziemia była często przez tzw. słupy, czyli osoby przez tych wielkich dzierżawców podstawione. Teraz ta polityka się zmienia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaczął wreszcie uwzględniać potrzeby rolników indywidualnych. Zgodnie z polskim prawem, przypominam, podstawą rolnictwa winny być gospodarstwa rodzinne - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

Dowodem nowej polityki jest fakt, że KOWR skorzystał z prawa pierwokupu i za 20 mln zł kupił 500 hektarów ziemi w powiecie namysłowskim, którą jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Przy okazji przejął też 360 hektarów dzierżawione przez spółkę. Docelowo ziemia ta zostanie wydzierżawiona gospodarstwom rodzinnym z okolicy. - Długo o to zabiegaliśmy, bardzo dziękujemy postawie KORW, przede wszystkim dyrektorowi Piotrowi Semakowi, który od początku rozumiał nasze interesy - mówił Ognisty.
Herbert Czaja o sporach o ziemię
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- My reprezentujemy interesy wszystkich tych, którzy płacą podatek rolny, a więc i małych rolników indywidualnych, i dużych dzierżawców. Generalnie zgadzamy się jednak z linią przyjętą przez KOWR, izba pozytywnie zaopiniowała decyzję o kupnie kilkuset hektarów pod Namysłowem - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Zapytany o to, jak wygląda opolskie rolnictwo, Czaja stwierdził, że średnia wielkość gospodarstwa w regionie to 27 hektarów (nieco większa niż w kraju), ale połowa gospodarstw ma do 5 hektarów a 70 procent do 10 hektarów. - W mojej gminie Zębowice było kiedyś około 300 gospodarzy, dziś prawdziwych rolników jest mniej niż 10 - stwierdził gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »