Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem i komentarz…
2018-01-23, 10:28 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem i komentarz Manfreda Grabelusa

Dr inż. Tomasz Ciesielczuk o tym, że 20 groszy opłaty recyklingowej za jedną torbę to za mało
Dr inż. Tomasz Ciesielczuk z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego
Dziś celebrowano Dzień bez Opakowań Foliowych. To inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi śmieciami na terenach zaludnionych. O tym, jak wielki jest to problem dla naszej planety i jak się z nim uporać, rozmawialiśmy w rozmowie „W cztery oczy” ze specjalistą gospodarowania odpadami dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego. Okazuje się, że przeciętny Polak zużywał nawet do 450 takich toreb rocznie, podczas gdy Duńczyk zaledwie 5. Rocznie przez foliowe odpady ginie aż 2 miliony zwierząt, a jedna torba potrafi rozkładać się aż 400 lat. Co więcej, jak nas poinformował nasz gość, niektóre torby oznakowane jako biodegradowalne, wcale takimi nie są – po latach kompostowania blednie na nich tylko farba z logo. Nasz gość uważa, że 20 groszy opłaty recyklingowej za jedną torbę to za mało, aby Polacy przestali ich używać.
Manfred Grabelus o zasadności przeznaczana opłat za torby foliowe na walkę ze smogiem
Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO
A w „Poglądach i osądach” naszym gościem był Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO, z którym rozmawialiśmy o zasadności przeznaczana opłat za torby foliowe na walkę ze smogiem. Opłata recyklingowa za tak zwane foliówki to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jak poinformowała Kancelaria Premiera – dochód z wprowadzonego od nowego roku podatku za jednorazowe torebki foliowe w sklepach został „zarezerwowany” na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi między innymi i wymianę kotłów węglowych i termomodernizację budynków. Czy to dobry pomysł? Co jeszcze robić, aby nasze powietrze stało się czystsze? I czy rzeczywiście reklamówki nie będą już zaśmiecać środowiska w Polsce?
Z dr. inż. Tomaszem Ciesielczukiem rozmawia Zbigniew Górniak
Z Manfredem Grabelusem rozmawia Zbigniew Górniak

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »