Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Tadeuszem Szczyrbakiem i komentarz Jan ...
2018-01-15, 09:56 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Tadeuszem Szczyrbakiem i komentarz Janusza Wójcika

Tadeusz Szczyrbak o obchodach 80-tej rocznicy przyjęcia Prawd Polaków
Tadeusz Szczyrbak, działacz Rodziny Rodła
- Mamy w tym roku 80-lecie uchwalenia Prawd Polaków i 15-lecie działalności Rodziny Rodła. Ogólnopolskie uroczystości, jak co roku, organizujemy we Wrocławiu 4 marca, spodziewamy się przyjazdu delegacji z całego kraju, oczywiście przede wszystkim z Ziem Odzyskanych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Tadeusz Szczyrbak, założyciel Rodziny Rodła - Wrocław, dodając, że w Opolu obchody odbędą się 5 marca. W spotkaniach organizowanych przez Rodzinę Rodła biorą udział także przedstawiciele Polonii w Niemczech, ale Szczyrbak podkreśla, że Rodzina Rodła kultywuje tradycje "polskiej myśli zachodniej" w Polsce, zostawiając starania o ewentualne uznanie istnienia mniejszości polskiej w Niemczech działaczom tamtejszych organizacji polonijnych.
Janusz Wójcik o tym, jak Opolszczyzna będzie obchodzić okrągłą rocznicę Prawd Polaków
Janusz Wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych
- To, że rodłackie obchody organizowane są we Wrocławiu, nie powinno dziwić, skoro z Wrocławia wywodzi się pan Szczyrbak, założyciel Rodzony rodła. Pragnę jednak zauważyć, że jest to w dużej mierze inicjatywa prywatna. Do tradycji Rodła odwołują się różni działacze, na przykład Kazimierz Głowacki z Mannheim, który jednak, co ciekawe, jest bardziej aktywny w Polsce niż w Niemczech. Powiem tak "intencje są jak najbardziej patriotyczne, ale ambicje prywatne" - stwierdził w "Poglądach i osądach" Janusz wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych. Wójcik dodał, że trwają prace nad przygotowaniem programu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. - Tu główną rolę odgrywa wojewoda - dodał gość Radia Opole.

Zobacz także

2018-05-01, godz. 08:30 Rozmowa z Janem Czeszkiewiczem o modzie na posiadanie własnych ogródków działkowych - W ostatnich 3 latach zauważamy modę na posiadanie działki wśród młodych - tak w rozmowie "W cztery oczy" powiedział Jan Czeszkiewicz, wiceprezes ogródków dz ... » więcej 2018-04-30, godz. 09:30 Rozmowy z Marcinem Wycisło i Grzegorzem Adamczykiem Marcin Wycisło, wójt Jemielnicy - Zapraszamy wszystkich do Jemielnicy na VIII Jarmark Cysterski i VII Diecezjalne Święto Rodziny. Program jest bardzo atrakcyj ... » więcej 2018-04-29, godz. 09:00 Rozmowa z Marcinem Oleksiukiem z WSZiA - W miejscu katastrofy nadal stoją opuszczone budynki, nadal stoi także sama elektrownia atomowa - wspominał w "Poglądach i osądach" swoją wizytę w Czarnobylu ... » więcej 2018-04-29, godz. 08:30 Rozmowa z Waldemarem Kampą o tym, czy kąpieliska nad jeziorami będą otwarte przez cały rok i kiedy w jeziorach znikną ... Stare kempingi a deptaki też nie przypominające miejscowości turystycznych, to obraz jaki możemy zastać w okolicach Jeziora Średniego w Turawie. Dlaczego tak ... » więcej 2018-04-28, godz. 09:00 Rozmowa z ks. Robertem Sadlakiem o dniu otwartym w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu - Staropolskie przysłowie mówi: "Gość dom, Bóg w dom", a my dziś oczekujemy na tych, którzy do nas przyjadą, by mile ich podjąć i zapewnić atrakcje - powiedzi ... » więcej 2018-04-28, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Maciasiem o szczegółach dotyczących programu mieszkań dla specjalistów i seniorów Opole oferuje mieszkania dla specjalistów - tak w rozmowie "W cztery oczy" mówił Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Specjali ... » więcej 2018-04-27, godz. 08:45 Wojewoda Adrian Czubak oraz autor projektu Arkadiusz Hasny o miejscu upamiętniającym katastrofę smoleńską Adrian Czubak, wojewoda opolski W rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski, Adrian Czubak, opowiadał o zwycięskim projekcie miejsca upamiętniającego katastro ... » więcej 2018-04-26, godz. 10:51 Rozmowa z Krzysztofem Dryndą i komentarz prof. Marka Tukiendorfa Krzysztof Drynda, wiceprezes opolskich struktur Porozumienia i szef klubu radnych „Razem dla Opola” W rozmowie „W cztery oczy” Krzysztof Drynda, wiceprezes op ... » więcej 2018-04-25, godz. 09:29 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Jolanty Pałosz Violetta Porowska, wicewojewoda opolski Środowe rozmowy poranne poświęciliśmy wdrażaniu elektronicznych zwolnień lekarskich i planowanym zmianom dotyczących e ... » więcej 2018-04-24, godz. 09:49 Rozmowa z prof. Krzysztofem Malikiem i komentarz kpt. Tomasza Golca Prof. Krzysztof Malik, prorektor Politechniki Opolskiej Dziś kończy się na Politechnice Opolskiej pilotażowy program Legii Akademickiej. Wojskowe zajęcia teor ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »