Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Arturem Kamińskim i komentarz dr. Grzegorza…
2018-01-10, 10:01 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Arturem Kamińskim i komentarz dr. Grzegorza Habra

Artur Kamiński komentuje rekonstrukcję rządu
Artur Kamiński, wiceprzewodniczący zarządu regionalnego Prawa i Sprawiedliwości
W rozmowie „W cztery oczy” Artur Kamiński, wiceprzewodniczący zarządu regionalnego Prawa i Sprawiedliwości, komentował zmiany w radzie ministrów, jakie miały miejsce we wtorek. Jesteśmy po rekonstrukcji rządu. Mamy nowych ministrów środowiska, obrony narodowej, spraw zagranicznych, zdrowia, finansów, przedsiębiorczości i technologii, który jest nowym resortem, inwestycji i rozwoju, no i zmieni się szef ministerstwa cyfryzacji. Spytaliśmy zatem naszego gościa, dlaczego takie, a nie inne zmiany. Co one zwiastują? W którą stronę pożegluje rząd z nowymi ministrami? Czy zwiększenie wpływu prezydenta Andrzeja Dudy na kształt rządu (np. w sprawie obsady stanowiska ministra obrony) jest faktem czy tylko medialną spekulacją lub interpretacją? Czy twardy elektorat prawicy nie ma prawa czuć żalu, że nie wytłumaczono mu przyczyn tych zmian jego ulubionych ministrów (Macierewicz, Szyszko). Czy są to zmiany obliczone na ocieplenie wizerunku na użytek Brukseli lub centrowego elektoratu na zasadzie: odsuwamy tych, którzy was tak drażnią?
Dr Grzegorz Haber o tym, że rekonstrukcja rządu to ważne wydarzenie
Dr Grzegorz Haber, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
Na ten sam temat rozmawialiśmy w „Poglądach i osądach” z politologiem z Uniwersytetu Opolskiego, dr Grzegorzem Habrem. – Rekonstrukcja to ważne wydarzenie, nie kosmetyczne zmiany – powiedział gość Radia Opole. – Zmiany są związane miedzy innymi ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi – dodał dr Haber. Spytaliśmy też o to, czy w szeroko pojętym obozie prawicy nie nastąpi aby pęknięcie, bo tak można interpretować wypowiedzi wpływowych prawicowych publicystów. Np. redaktor naczelny „Gazety Polskiej” oświadczył na Twitterze, że w związku z odwołaniem min. Macierewicza „na Dudę już nie zagłosuje”. A redaktor naczelna Telewizji Republika napisała, że w sprawie szefa MON „zwyciężyła kłamliwa narracja Piątka, GW i TVN”. Z kolei wicenaczelna „Gazety Polskiej” stwierdziła, że prezydent Duda stanął po stronie, którą można opisać: „tam, gdzie stało ZOMO”. Z kolei nasz pierwszy rozmówca, Artur Kamiński zinterpretował te głosy jako naturalną publicystyczną dyskusję świadczącą o tym, że wbrew powszechnej opinii, w Polsce panuje wolność słowa i dopuszczalna jest wszelka krytyka.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »