Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof…
2017-11-14, 10:31 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof. Marii Kalczyńskiej

Krzysztof Kleszcz o tym, że trzeba dbać o tradycje kresowe
Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec
– Dziś tradycje kresowe trzeba pielęgnować, trzeba o nie dbać. Kiedyś, gdy żyli ludzie pamiętający życie na Kresach, one po prostu były, jak sam wychowywałem się bez świadomości, że mieszkam na Śląsku. Młodzi ludzie z Grodźca i dziś zresztą deklarują, że są po prostu Polakami, nie ma u nich więzi regionalnych, przywiązania do Śląska. Ale dawne tradycje, stroje czy gwara, powoli zanikają, padły ofiarą kultury masowej – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. Ta wieś w gminie Ozimek została w kwietniu 1945 r. zasiedlona przez mieszkańców podlwowskiej Biłki Szlacheckiej (wcześniej wieś opuścili Czesi, którzy przybyli tu, gdy pruski król Fryderyk zaczął inwestować w hutnictwo żelaza). – Wyjeżdżali pod lufami karabinów, przez wiele lat wierzyli, że na Kresy wrócą. Dopiero na początku lat 60., gdy sprowadzili obraz Matki Boskiej Sybiraków, ich były proboszcz, wtedy biskup, Wincenty Urban stwierdził, że zostaną a Grodźcu na stałe – mówi nasz gość.
Prof. Maria Kalczyńska o tym, że Kresowianie dokonali wielu osiągnięć
Prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, autorka wielu książek o Kresowianach
– Przywiązanie do wartości, do tożsamości, jest dla ludzi bardzo ważne, dlatego nie dziwi mnie renesans zainteresowania kulturą Kresów, z którym mamy do czynienia od lat 90. Żyjemy w regionie wielokulturowym, to jest ogromna wartość, ale nie oznacza to, że można o swoich korzeniach zapomnieć – mówiła w „Poglądach i osądach” prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, autorka wielu książek o Kresowianach, która będzie dziś w Bibliotece Głównej PO o godz. 17:00 promować książkę „Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian”, która ukazała się pod jej redakcją. – Książka ma trzy części, opowiada o osiągnięciach na Kresach i tych dokonanych przez Kresowian na Śląsku Opolskim po wojnie. Opowiada też o działalności Kresowian na emigracji – mówi nasz gość.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Kleszczem
Posłuchaj rozmowy z prof. Marią Kalczyńską

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »