Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Lesława …
2017-10-30, 09:47 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Lesława Adamczyka

Andrzej Buła o tym na co wydawane są unijne pieniądze
Opolszczyzna jest na półmetku wydawania unijnych pieniędzy. Z 4 mld złotych, które nasz region otrzymał do 2020 roku, 57 procent pieniędzy rozdzielono, natomiast wydano 600 mln złotych. - Wśród dofinansowanych inwestycji są drogi, walka z depopulacją, rewitalizacje czy innowacje - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła. - Mamy świetnych przedsiębiorców, bo gdy zrobiliśmy sobie ranking największego zainteresowania pozyskiwania funduszy europejskich to przedsiębiorcy są na pierwszym miejscu. Największy projekt to był związany z technologiami komputerowymi dla przedsiębiorców, podniesienie swojego wyposażenia, umiejętności, nowych kompetencji dla pracowników - tam było złożonych 126 wniosków. Drugie projekty mieliśmy na to 65 milionów euro - to są projekty innowacyjne - 123 wnioski złożone przez przedsiębiorców - dodaje Buła. Kolejnym tematem który podjęliśmy w programie dotyczył programu - Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności - Ten program podsumowano, a naszego gościa pytaliśmy, kto skorzystał najbardziej z tego unijnej pomocy?
Lesław Adamczyk ocenia programy dotyczące rozwoju i wdrażania innowacji w naszym regionie
Ministerstwo Rozwoju informuje, że województwo opolskie jest liderem w wydawaniu unijnych dotacji na badania i rozwój. Z pieniędzy korzystają jednak przede wszystkim duże firmy. - To, że duże przedsiębiorstwa pozyskują dotacje to naturalny etap rozwoju. One jeszcze do niedawna były firmami małymi - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Lesław Adamczyk z Business Center Club. - Dzisiaj one zatrudniają po 100-200 osób, jak na nasze kryteria lokalne to może się wydawać, że całkiem sporo, ale to jest pewien naturalny etap rozwoju. Poprzez to, że troszkę odważniej wkroczą na arenę tworzenia nowych rozwiązań, mają szansę właśnie stać się z tych "średnich" naprawdę duże, za to warto trzymać kciuki, żeby ktoś z nich stał się graczem globalnym - dodał Adamczyk. W rozmowie pytaliśmy jak pomóc małym firmom tak aby te za kilka lat stały się przedsiębiorstwami? Nasz gość odniósł się także to pomysłu udzielania pożyczek dla firm, czyli programu "Przedsiębiorcze opolskie".

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »