Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jarosławem Gowinem i komentarz prof. Wiesławy…
2017-10-11, 09:57 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. BW)

Rozmowa z Jarosławem Gowinem i komentarz prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak

Jarosław Gowin m.in. o reformie systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego
Jarosław Gowin przyjechał do Opola, aby wziąć udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim, która jest połączona z uroczystym otwarciem Collegium Medicum, czyli budynku nowo powstałego Wydziału Medycznego UO. Wicepremier przyjechał z zamiarem zaprezentowania społeczności akademickiej Konstytucji dla Nauki, czyli projektu reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, jaki powstał z inicjatywy akademików oraz we współpracy z nimi. O tym mówił głównie w rozmowie: o nowym systemie studiów doktoranckich, o sprawniejszym finansowaniu uczelni, o poszerzeniu ich autonomii, bo - jak podkreślił - nauka rozwija się tam, gdzie jest wolność. Pytaliśmy też Jarosława Gowina o nową partię, którą tworzy wraz z republikanami, a która według jego zapewnień ma poszerzyć i wzmocnić koalicję rządzącą krajem. Spytaliśmy też o to, czy Jarosław Gowin przy okazji swojej wizyty w Opolu namaści Marcina Ociepę na kandydata na przyszłego prezydenta Opola.
Prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak m.in. o utworzeniu kierunku lekarskiego w Opolu
Prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego
W "Poglądach i osądach" prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak opowiadała o tym, kto wpadł na pomysł utworzenia kierunku lekarskiego w Opolu oraz jak wiele przeszkód trzeba było pokonać, aby móc sfinalizować tak skomplikowany, kosztowny i ambitny projekt. Mówiła także o tym, jak od początkowego sceptycyzmu nastroje środowiska lekarskiego zamieniły się w entuzjazm, co poskutkowało wielkim zaangażowaniem wpływowych osób w projekt, a także hojnością - rządu, władz województwa, biznesu, ale i prywatnych osób, które potrafiły wpłacać datki rzędu nawet 50 tys. zł.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »