Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza…
2017-10-10, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza Oszytko

Andrzej Tomczyk o swojej działalności w podziemnych strukturach
Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Andrzej Tomczyk z Namysłowa, który został odznaczony wraz z 14 osobami z Opolszczyzny Krzyżem Wolności i Solidarności. Krzyż nadawany jest od 2010 roku przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Andrzej Tomczyk był w stanie wojennym działaczem podziemnych struktur solidarnościowych wiązanych z Dolnym Śląskiem. Ukrywał u siebie m.in. Józefa Piniora (o którym w wolnej już Polsce powstał film "80 milionów"), zorganizował nielegalny ślub Piniora, organizował też tajne spotkania kierownictwa polskiego podziemia lat 80. Do Namysłowa przyjechał np. pociągiem Zbigniew Bujak, z doklejoną brodą i wąsami, bywał tu kardynał Gulbinowicz z Wrocławia, który wspierał ówczesną opozycję. Andrzej Tomczyk powołał też do życia Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Namysłów był pierwszym prowincjonalnym miastem w Polsce, gdzie pod władzą komunistów odbywały się takie spotkania - z udziałem wybitnych niezależnych twórców polskich.
Janusz Oszytko o genezie Krzyża Wolności i Solidarności
W "Poglądach i osądach" Janusz Oszytko z opolskiej delegatury IPN pytany był o genezę Krzyża Wolności i Solidarności oraz o to, jakimi kryteriami kieruje się IPN typując osoby, którym to odznaczenie się należy. Nasz rozmówca wyjaśnił m.in., że Krzyż wzorowany jest na przedwojennym Krzyżu Niepodległości II RP, przyznawanym tym, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej państwowości w 1918 roku.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »