Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz dr…
2017-05-19, 09:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz dr. Mateusza Pszczyńskiego

Stanisław Rakoczy o zagrożeniach dla polskich samorządów
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL

- Pierwszy Kongres Sejmików przyjął deklarację w obronie samorządów. I był zgrzyt. Wcześniej radni PiS twierdzili, że jeśli będzie on apolityczna, to ją poprą. Ale na kongres do Łodzi przyjechali z własnym projektem deklaracji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL, który był jednym w 500 wojewódzkich radnych obecnych na I Kongresie Sejmików. Zdaniem Rakoczego, trwa stopniowe osłabianie samorządów poprzez odbieranie im kolejnych kompetencji i instytucji. - Obawiam się, że na końcu czeka nas model węgierski, gdzie komitaty, odpowiedniki naszych regionów, są instytucjami fasadowymi. Muszą zostać, bo Unia Europejska przekazuje pieniądze regionom, ale mają niewiele do powiedzenia. Zatrudniają kilkadziesiąt osób, nie mają żadnych poważnych kompetencji, samorząd de facto nie funkcjonuje - stwierdził Rakoczy.
Dr Mateusz Pszczyński o różnych europejskich modelach samorządności
Dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego

- Nasz samorząd był tworzony od góry, to rząd przekazał część swoich kompetencji: najpierw w 1990 roku gminom, potem w 1998 roku powiatom i regionom. Ten model się zmieniał, najpierw włodarza gminy wybierali radni, od pewnego momentu jest wybierany w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców gminy - mówił w "Poglądach i osądach" dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość dodaje, że w Konstytucji RP zapisany jest unitarny charakter państwa polskiego. Takim wzorcowym unitarnym państwem jest Francja, gdzie kompetencje samorządów są znacznie mniejsze niż w Polsce. Na przeciwnym biegunie mamy federalistyczne Niemcy i Hiszpanię, gdzie regiony cieszą się bardzo dużą autonomią.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »