Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz d ...
2017-05-19, 09:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz dr. Mateusza Pszczyńskiego

Stanisław Rakoczy o zagrożeniach dla polskich samorządów
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL

- Pierwszy Kongres Sejmików przyjął deklarację w obronie samorządów. I był zgrzyt. Wcześniej radni PiS twierdzili, że jeśli będzie on apolityczna, to ją poprą. Ale na kongres do Łodzi przyjechali z własnym projektem deklaracji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL, który był jednym w 500 wojewódzkich radnych obecnych na I Kongresie Sejmików. Zdaniem Rakoczego, trwa stopniowe osłabianie samorządów poprzez odbieranie im kolejnych kompetencji i instytucji. - Obawiam się, że na końcu czeka nas model węgierski, gdzie komitaty, odpowiedniki naszych regionów, są instytucjami fasadowymi. Muszą zostać, bo Unia Europejska przekazuje pieniądze regionom, ale mają niewiele do powiedzenia. Zatrudniają kilkadziesiąt osób, nie mają żadnych poważnych kompetencji, samorząd de facto nie funkcjonuje - stwierdził Rakoczy.
Dr Mateusz Pszczyński o różnych europejskich modelach samorządności
Dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego

- Nasz samorząd był tworzony od góry, to rząd przekazał część swoich kompetencji: najpierw w 1990 roku gminom, potem w 1998 roku powiatom i regionom. Ten model się zmieniał, najpierw włodarza gminy wybierali radni, od pewnego momentu jest wybierany w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców gminy - mówił w "Poglądach i osądach" dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość dodaje, że w Konstytucji RP zapisany jest unitarny charakter państwa polskiego. Takim wzorcowym unitarnym państwem jest Francja, gdzie kompetencje samorządów są znacznie mniejsze niż w Polsce. Na przeciwnym biegunie mamy federalistyczne Niemcy i Hiszpanię, gdzie regiony cieszą się bardzo dużą autonomią.

Zobacz także

2017-08-01, godz. 09:12 Rozmowa z mjr Wanda Nowak, prezes honorową Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej W rozmowie "W cztery oczy" mjr Wanda Nowak, prezes honorowy Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy AK, wspominała 1 sierpnia 1944 roku. Pani Wanda miała wt ... » więcej 2017-07-31, godz. 09:14 Rozmowa z Sabiną Nowosielską, prezydent Kędzierzyna-Koźla W rozmowie "W cztery oczy" Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, odniosła się do zarzutów, jakie pojawiają się po sprzedaży prywatnemu inwestorowi ... » więcej 2017-07-30, godz. 08:30 Rozmowa z Elżbietą Sączawą, sołtysem Landzmierza Mieszkańcom zależy na nisko oprocentowanych kredytach - tak w programie "W cztery oczy" mówiła sołtys wsi Landzmierz Elżbieta Sączawa. Gość rozmowy podkreśla, ... » więcej 2017-07-29, godz. 08:30 Rozmowa z Przemysławem Przybylskim z Banku Credit Agricole Weszły w życie 4 kluczowe zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Według ustawy, kredyty są udzielane w walucie w której zarabiamy, zlikwidowano sprzedaż wiąza ... » więcej 2017-07-28, godz. 08:55 Rozmowa z Joachimem Wojtalą, burmistrzem Gogolina - Pieśń "Poszła Karolinka do Gogolina" jest niepisanym hymnem Śląska, spisana została w 1834 roku, ale ma znacznie dłuższą tradycję. Do tej pory lokalnie bili ... » więcej 2017-07-27, godz. 08:48 Rozmowa z Antonim Konopką, wicemarszałkiem województwa opolskiego - W tej sprawie występuję trochę jako adwokat mieszkańców obszarów wiejskich, bo to ich głównie dotkną te regulacje. Nie chciałbym, żebyśmy doprowadzili do ta ... » więcej 2017-07-26, godz. 09:35 Rozmowa z Marcinem Ociepą, wiceprezesem Polski Razem Jarosława Gowina - Ci, dla których prezydenckie veto, który my uważamy za uzasadnione, oznacza zatrzymanie reformy polskiego sądownictwa, są w błędzie. Także Polska Razem opow ... » więcej 2017-07-25, godz. 08:38 Rozmowa z Wiktorem Koncewiczem, zastępcą nadleśniczego w Nadleśnictwie Prószków - Inwestycje w ochronę przeciwpożarową są dla nas priorytetem. Na terenie Nadleśnictwa Prószków wszystkie drogi pożarowe są utrzymywane w pełnym standardzie, ... » więcej 2017-07-24, godz. 09:40 Rozmowa z Błażejem Chorosiem, politologiem z Uniwersytetu Opolskiego - Po to mamy gwarancje instytucjonalne niezależności, żebyśmy nie musieli polegać tylko i wyłącznie na zaufaniu. Mam oczywiście nadzieję, że wszyscy sędziowie ... » więcej 2017-07-23, godz. 08:40 Rozmowa z Krzysztofem Kozanowskim, głównym specjalistą do spraw hodowlanych i dydaktycznych w opolskim ZOO - Opolskie ZOO bierze udział w międzynarodowym programie, który ma zachować zagrożone wyginięciem gatunki przez co najmniej 100 lat - mówi w rozmowie "W czter ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »