Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-06-20, 08:35

Ks. Łukasz Knosala o X Koncercie Uwielbienia w Opolu

Ks. Łukasz Knosala o X Koncercie Uwielbienia w Opolu
Boże Ciało to w Kościele katolickim to dzień uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem. W Opolu, już od 10 lat, to także wieczór Koncertu Uwielbienia na osiedlu Armii Krajowej. O tym, jak poprzez muzykę można czcić i wielbić Boga, opowiadał współorganizator wydarzenia, ks. Łukasz Knosala.więcej »
2019-06-19, 08:21

Rozmowa z Michałem Siekiem i Ireną Koszyk o mijającym roku szkolny

Michał Siek podsumowuje mijający rok szkolny
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- To był bardzo trudny rok, było bardzo dużo zadań do realizacji. Kwiecień i maj to był okres bardzo wytężonej pracy po to, żeby egzaminy mogły się odbyć spokojnie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Michał Siek, opolski kurator oświaty. - Także trudna sprawa klasyfikowania uczniów, przez strajk nie były podejmowane uchwały, bo nie było kworum. Na szczęście tylko w dwóch przypadkach mieliśmy do czynienia z wykorzystaniem nowelizacji ustawy, pozwalającej na dokonanie klasyfikacji przez dyrektora szkoły - dodał.
Kurator Siek przytoczył także wyniki egzaminów na koniec szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Jeśli chodzi o język polski to jest to około 60% z matematyki 44% j. angielski około 60% - wyniki uczniów z Opolszczyzny są zbliżone do średniej z wyników z całego kraju - powiedział Michał Siek.
Opolski kurator oświaty zapewnił także, że wystarczy miejsc w szkołach średnich i zawodowych dla absolwentów tak zwanego podwójnego rocznika. - To najmniej liczne roczniki z niżu demograficznego, dlatego tak została reforma pomyślana, żeby one spotkały się w tym roku - przekonywał gość "W cztery oczy".więcej »
2019-06-18, 08:54

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania

Rafał Bartek o posiedzeniu sejmiku województwa i najważniejszych uchwałach jakie zostaną omówione
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa
- Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wprowadzone drugie głosowanie po raporcie ze stanu województwa opolskiego nad wotum zaufania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek przewodniczący sejmiku województwa.

Na dzisiejszej sesji omawiany będzie wspomniany raport, który jest nowością wprowadzoną przez ustawodawcę, oraz wykonanie budżetu za 2018 rok. - Dla mnie jest to dosyć dziwne, że jet to rozłożone na dwa głosowania, bo oba głosowania, zarówno nad absolutorium jak i wotum zaufania skutkują tym samym, czyli wdrożeniem procedury odwoływania zarządu. Semik zajmie się także między innymi korektą budżetu na 2019 rok i planek ochrony województwa przed hałasem.więcej »
2019-06-17, 10:40

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa

Marcin Ociepa o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa
Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości

- W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ustaw i w sposób znaczący zmieniły sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i relacji przedsiębiorca-administracja publiczna - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
- Staramy się, żeby regulacji było jak najmniej, minimalizować obowiązki przedsiębiorców i ściągali kolejne ograniczenia, które były przez lata nakładane - dodał wiceminister Ociepa. Te zmiany będą omawiane na spotkaniu "Prawo do przedsiębiorczości". Będą także konsultowane zmiany, które dopiero wejdą w życie.
- To na przykład: ograniczenie zatorów płatniczych, prosta spółka akcyjna, jako nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, nowe prawo zamówień publicznych.więcej »
2019-06-16, 08:40

Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM

Monika Kawa o festynie organizowanym przez Fundację DOM
Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. O szczegółach niedzielnego festynu opowiedział organizatorka, Monika Kawa.

- W tym roku nasz festyn organizujemy pod hasłem „Pomoc ma MOC”. Nasza impreza usytuowana w samym środku miasta, na pl. Wolności, wpisuje się w świąteczny nastrój panujący w tych dniach w Opolu. Jesteśmy takim kolorowym akcentem na mapie Opola, szczególnie przeznaczonym dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych. Będzie nas słychać i widać – mówiła organizatorka.więcej »
2019-06-14, 09:58

Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki

Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki
Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta

- Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja od ładnych kilku lat. Festiwal wychodzi do miasta. Pamiętam, jak rozpoczynaliśmy te działania w 2015 roku, tych wydarzeń było dużo mniej i bardzo trudno było spotkać na mieście artystów związanych z festiwalem. Pierwszą inicjatywą, którą udało nam się uruchomić, jest bardzo popularna kawiarenka z gwiazdami. Potem pojawiły się kolejne – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta.

Pierwsze imprezy towarzyszące festiwalowi już na nami – bardzo udane frekwencyjnie Hip hop Opole i Rock Opole. Przed nami kolejna odsłona wspomnianej kawiarenki.

- W przerwach między próbami i koncertami jest możliwość spotkania się z artystami na opolskim rynku i porozmawiania o tym, co wiąże się z naszym festiwalem. W tym roku będzie to między innymi Margaret, De Mono czy Szymon Wydra – mówił nasz gość.

W planach jest także oczywiście strefa widza – koncerty będzie można oglądać na wielkim ledowym ekranie na rynku (w planie są także liczne konkursy). Swoje gwiazdy w Alei Gwiazd odsłonią także kolejni artyści: Janusz Kondratowicz, Ania Dąbrowska oraz Tomek Lipiński, legendarny muzyk Nowej Fali. A w poniedziałek po raz kolejny – koncert muzyki alternatywnej transmitowany przez TVP Kultura.

więcej »
2019-06-13, 10:37

Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim

Prof. Tomasz Halski o wyniku PMWSZ w Opolu w rankingu portalu „Perspektywy”
Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu
– To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Zaczynaliśmy w tym rankingu w trzeciej dziesiątce, potem awans na piętnaste miejsce, a następnie dziewiąte, piąte i w tym roku trzecie. Tu warto zwrócić uwagę na to, że na pierwszym miejscu jest akademia w Gorzowie, czyli tak naprawdę uczelnia akademicka, a na drugim uczelnia z Białej Podlaskiej, która od kilku lat pretenduje do statusu uczelni akademickiej, bo złożyła dwa wnioski o prawo doktoryzowania. Czyli to wyższy poziom, do którego też się przymierzaliśmy – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, która w najnowszym rankingu uczelni przygotowanym przez portal „Perspektywy” zajęła trzecie miejsce w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych. Nasz gość stwierdził, że metodologia rankingu zapewne nie jest doskonała (bo dużo zależy od tego, jakie kryteria brane są pod uwagę), ale z jego punktu widzenia najważniejsze jest to, że wszystkie uczelnie badane są tą samą miarą. Rektora Halskiego pytaliśmy także o fuzje PMWSZ z Uniwersytetem Opolskim. Przypomnijmy: porozumienie w tej sprawie zostało podpisane, ale szkoła medyczna się z niego wycofała, bo uznała, że UO nie dotrzymał warunków umowy. Interweniował resort szkolnictwa wyższego, który wcześniej od połączenia uczelni uzależnił zgodę na utworzenie w Opolu kierunku lekarskiego. – Z ostatnich informacji wynika, że połączymy się 15 lipca, więc decyzja zapadnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi nasz gość.więcej »
2019-06-12, 10:27

Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych przez nasze województwo

Stanisław Rakoczy o powyborczych układankach i ruchu turystycznym
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek
- Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych. Pewne jest to, że nie widzimy się w koalicji z PiS-em, bo dobrze pamiętamy, jak w poprzednich kampaniach byliśmy ostro atakowani, prawica mówiła wręcz o fizycznej likwidacji stronnictwa. I zapewniam, że nie ma żadnej frakcji, która opowiada się za współpracą z prawicą. Trzech działaczy, nawet znanych, to żadna frakcja - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek regionu i szef opolskich struktur PSL.
Rakoczy nie wyklucza żadnego scenariusza.W jego ocenie możliwy jest zarówno scenariusz startu w ramach Koalicji Europejskiej (czyli PO i tych partii, które w koalicji zostaną), jak i stworzenie własnej koalicji, na przykład z ugrupowaniem Marka Jurka i prawicowymi politykami PO, którzy odeszli z Platformy (jak Marek Biernacki).
- Ważna jest nie tylko wspólnota celu, ale także wspólnota ideowa. Jako katolik i członek partii, która zawsze podkreśla wierność nauce społecznej Kościoła, nie wyobrażam sobie współpracy z partiami antykościelnymi - dodaje.
Nasz gość jest także prezesem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, mówił więc o zaplanowanym na czwartek walnym zgromadzeniu stowarzyszenia. Jak mówi, OROT-owi zależy na profesjonalnych badaniach ruchu turystycznego (a turystów mamy coraz więcej) oraz dwóch dużych projektach: ścieżkach rowerowych na polsko-czeskim pograniczu i długiej trasie wzdłuż Odry realizowanej z innymi regionami.więcej »
2019-06-11, 10:02

Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim

Andrzej Buła o spotkaniach organizowanych w sprawie trzeciej edycji obywatelskiego budżetu marszałkowskiego
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowskiego. Na pewno przyjdą na nie ci, którzy już z budżetu skorzystali, ale także ci, którzy próbowali, ale ich pomysły nie zyskały akceptacji. Do wydania mamy 3 miliony złotych, zwykle jest tak, że co roku z tej puli realizujemy około 25 projektów ze średnio 100 zgłoszonych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nasz gość mówił, że jest często zaskoczony pozytywnie pomysłowością mieszkańców Opolszczyzny. - Warto zwrócić uwagę na te projekty, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie Opolan, takie jak dwa projekty realizowane w Opolskim Centrum Onkologii: zakup sprzętu i szkolenia. Inny taki pomysł to zakup defibrylatorów, dziś już około 70, dla ochotniczych straży pożarnych - mówił Buła.

Marszałek zaznaczył, że cały ciężar realizacji wybranych projektów biorą na siebie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Wspomniał także o konkursach na realizacje różnych zadań adresowanych do różnych organizacji pozarządowych - kilka lat temu było ich kilkanaście, w ubiegłym roku już 30.
Terminy w tej edycji budżetu obywatelskiego są następujące: spotkania w powiatach potrwają do przyszłego poniedziałku, projekty należy zgłosić do 30 czerwca. Po ocenie formalnej i merytorycznej, której wyniki zostaną ogłoszone 14 sierpnia, można skorzystać z procedury odwoławczej (to nowość). Ostateczna lista projektów zostanie ogłoszona 6 września, głosowanie od 10 do 25 września.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »