Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-04-26, 09:37

Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą o zawieszonym strajku nauczycieli

Krzysztof Sobków o zawieszonym strajku nauczycieli
Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu
- Gdy usłyszałem, że ZNP zawiesza strajk, byłem załamany, zaskoczony i zły. Podobnie moi koledzy, by byliśmy gotowi strajkować dalej. Nasza determinacja, poczucie jedności w niemałym zespole, bo nasze grono liczy 110 osób, były bardzo duże. Nie spodziewaliśmy się, że strajk potrwa tak długo, ale chcieliśmy go kontynuować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Sobków, matematyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu, przedstawiciel Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.
Nasz gość przyznał, że retoryka strajku, nastawiona na kwestie płacowa, nie była najlepsza, ale zaznaczył, że przepisy mówią, że jednym z powodów strajku mogą być kwestie związane z wynagrodzeniem, więc nie należy się dziwić, że ZNP podniosło tę kwestię. Sobków stwierdził, że oddolne komitety protestacyjne zaczęły się tworzyć za późno, bo praktycznie dopiero w trzecim tygodniu strajku.

- Ale należy pamiętać, że i tak mogły pełnić tylko funkcję doradczą - podkreślił.
Sobków opowiadał też, że nauczyciele, choć nie pracowali, to jednak nie próżnowali, bo cały czas dyskutowali o tym, jak powinna się zmienić polska szkoła, by jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Zapytany, czy jest szansa na to, by spór strajkowy doprowadził do powszechnej ogólnokrajowej debaty o przyszłości polskiej oświaty, odpowiedział, że bardzo by tego chciał.

- Co należy zmienić? Bardzo dużo, trzeba się przyjrzeć kwestiom społecznym, wychowawczym, podstawie programowej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego może się też okazać, że zmienią się nasi rządowi partnerzy - dodał Sobków.więcej »
2019-04-25, 10:14

Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Małgorzatą Kozak

Adrian Czubak o podsumowaniu trzeciej rocznicy wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus
Adrian Czubak, wojewoda opolski
– Mija trzecia rocznica wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus, więc jest dobra okazja do jego podsumowania. Zrobimy to dziś w Namysłowie. Bilans jest taki, że do opolskich rodzin trafiło w tym okresie prawie 1,5 miliarda złotych, a do rodzin w całym kraju 67 miliardów złotych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” wojewoda opolski Adrian Czubak. Nasz gość przypomniał, że wprowadzenie tego programu w znaczący sposób zmniejszyło problem ubóstwa, dało też efekt demograficzny. – Było to szczególnie widać w roku 2017, zaraz po wprowadzeniu programu. Rok później dzietność nieco spadła, ale i tak była wyższa niż w 2016 roku. Fachowcy twierdzą, że takie wahania to rzecz normalna i około roku 2020 liczba urodzeń znowu wzrośnie – mówił wojewoda Czubak. Gość Radia Opole stwierdził także, że nie wyobraża sobie, by zapowiadany na lipiec strajk pracowników socjalnych mógł wpłynąć na wypłatę świadczeń na pierwsze dziecko. – Wszyscy o to zabiegali, trudno uwierzyć, że urzędnicy mogliby działać przeciwko rodzinom, którym należy się to świadczenie – stwierdził. Czubak zachęcał także uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie „Katyń – zbrodnia bez kary”, który jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Opolu i Opolski Urząd Wojewódzki pod auspicjami Polskiej Fundacji Narodowej. Nagrodą jest wyjazd do Katynia i Smoleńska.więcej »
2019-04-24, 09:33

Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o nowych zadaniach jakie stoją przed urzędami pracy

Maciej Kalski o raporcie na temat sytuacji na rynku pracy, który przedstawi na sesji sejmiku
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Sytuacja na opolskim rynku pracy jest naprawdę dobra, mamy w tej chwili 22. tysiące bezrobotnych, czyi stopa bezrobocia wynosi 6,2 procent i jest minimalnie wyższa od krajowej średniej. Najgorzej jest w powiecie głubczycki, gdzie mamy bezrobocie na poziomie 9,5 proc., podobnie jest w prudnickim, gdzie bez pracy pozostaje 8,9 proc. osób w wieku produkcyjnym. Ale już w Opolu to tylko 3,2 procent - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, nowy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który dziś na sesji sejmiku przedstawi radnym raport na temat opolskiego rynku pracy.
Nasz gość stwierdził jednak, że widać także pewne niepokojące symptomy, na przykład w pierwszym kwartale tego roku liczba ofert w urzędach jest o 1 700 niższa niż w pierwszym kwartale minionego roku. Problemem pozostaje także bezrobocie wśród kobiet, zwłaszcza bezrobocie długotrwałe.

Naszego gościa pytaliśmy także o znaczenie Ukraińców dla opolskiego rynku pracy. Przypomnijmy: w kraju liczba ukraińskich pracowników lekko spada, na Opolszczyźnie rośnie (w minionym roku wydano 65 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy).
- Dlaczego tak lubią nasz region? Może dlatego, że mamy bardzo dużo doświadczonych agencji pracy, które kiedyś wysyłały Polaków na Zachód a teraz ściągają pracowników z Ukrainy - mówi Kalski.więcej »
2019-04-23, 09:39

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania języka niemieckiego

Rafał Bartek o ciągle trwającym sporze odnośnie nauki języka niemieckiego
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzna, że uczniowie w klasie siódmej i ósmej podstawówki nie mogą równocześnie korzystać z lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz języka niemieckiego jako obcego nowożytnego. A tak było do tej pory w wygaszanych obecnie gimnazjach, dzięki czemu uczniowie mieli w sumie pięć godzin niemieckiego tygodniowo. Mamy świadomość, że pewnym problemem były dwie różne podstawy programowe, ale takie rozwiązanie dawała szansę naprawdę dobrego poznania języka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dodając, że Mniejszość Niemiecka ma trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z przepisami.

Nasz gość tłumaczy, jakie mogą być efekty wdrożenia zaleceń MEN: ponieważ uczniowie musieliby się uczyć języka niemieckiego jako mniejszości oraz dwóch innych obcych języków, rodzice mogą zrezygnować z tego pierwszego, żeby zanadto nie obciążać dzieci nauką. - A to byłoby doprowadzenie do tego, że stracilibyśmy należy nam przywilej a samorządy część subwencji oświatowej. Nasz spór z resortem trwa - mówi Bartek.
Nasz gość, zapytany, jak duża liczba dzieci wynosi znajomość niemieckiego z rodzinnego domu, stwierdził, że bardzo trudno to rzetelnie oszacować. - Pewnie przydałyby się jakieś badania - dodaje.więcej »
2019-04-22, 08:35

Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego

Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego

Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej

22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Zawadzkiego wyruszyła konna procesja. O uczestnikach procesji i o corocznej modlitwie o urodzaj, opowiadał ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej.

- Pojedziemy dziś po raz 34. W poprzednich latach była jedna przerwa, ze względu na pogodę. Jednego przejazdu nie było, bo nasypało dużo śniegu. Ruszamy o godz. 14:00. Pojedziemy ul. Stawową, Opolską, do pierwszego krzyża, a potem tradycyjnie do Zawadzkiego, zatrzymując się przy przydrożnych krzyżach i modląc się o urodzaje – opowiadał ks. Rafał.

więcej »
2019-04-21, 08:35

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy
O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku
W wielkanocny poranek połączyliśmy się z daleką Syberią. O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, opowiedział nam o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy.

- Христос воскрес! Воистину воскрес! Od dzisiaj, od dzisiejszej Paschalnej Nocy tak właśnie będziemy się pozdrawiać wśród naszych parafian. Tak pozdrawiają się między sobą świeccy, do księdza w tym czasie nikt nie powie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, tylko wszyscy mówią właśnie: "Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!". To jest pozdrowienie, które aż do zesłania Ducha Świętego, do Zielonych Świąt, będzie nam towarzyszyć – mówił o. Ziółek SJ.więcej »
2019-04-20, 08:35

Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm

Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego właściwie w Wielką Sobotę święcimy pokarmy
Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry
- To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry. W Bawarii na przykład, święci się wszystko to, co zje się w czasie świat. Święcenie pokarmów to pragnienie uświęcenia tego dnia. - Pragnienie przygotowania się do wigilii paschalnej. Poświęcenie jest po to, żeby wspólnota stołu nie była tylko napełnieniem żołądków, ale też wyrazem mistycznego spotkania, do stołu zapraszamy Jezusa Chrystusa - wyjaśniał ks. Klinger.

Zwyczaj święcenia pokarmów w obecnej formie ma kilkaset lat. - W dziejach apostolskich były elementy podobne, kiedy apostołowie błogosławili chleb i ówcześni zabierali go do domów, dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w mszy świętej - mówił nasz gość.więcej »
2019-04-19, 08:19

Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości

Martyna Nakonieczny o tym, dlaczego odbyła się komisja ds. wielokulturowości
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
- Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się dlatego, że o nią poprosiłam. Prosiłam też o konkrety dotyczące zadań, jakie chciałby podjąć no i z tych konkretów padł właściwie jeden - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa i członkini Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. - Ten konkret to powstanie strony internetowej skierowanej do imigrantów - wyjaśniła. - Jeśli zaś chodzi o konkretne działania wspierające na przykład mniejszość ukraińską, która tutaj się osiedla, to takich rozwiązań nie mamy - powiedziała radna Nakonieczny.
Zamiar promowania województwa poprzez wielokulturowość to zdaniem Martyny Nakoniecznej jest dobry pomysł. - To szansa dla naszego województwa w tym kontekście, że jesteśmy przyzwyczajeni do współpracy z ludźmi pochodzącymi z różnych miejsc z różnych kultur. Jesteśmy bardziej tolerancyjni i bardziej otwarci.więcej »
2019-04-18, 10:16

Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś głosowanie

Łukasz Sowada o tzw. "lex pospieszyński"
Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola
- Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w przypadku stadionu, czy aquaparku, dlatego poszukujemy możliwości finansowania tego typu zadań - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola. Na dzisiejszej sesji (18.04) radni zdecydują, czy udzielić zgody prezydentowi na sprzedaż części udziałów miasta w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Opole zachowałoby pakiet większościowy, pozbywając się 37% swoich udziałów. Radni pochylą się także nad uchwałą upamiętniającą 30. rocznicą wyborów parlamentarnych w Polsce z 4 czerwca 1989 roku. - Żywię, wielkie przekonanie i nadzieję, że ten temat połączy, a nie podzieli radnych - stwierdził przewodniczący Sowada.więcej »
2019-04-17, 10:08

Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame

Prof. Krystyna Modrzejewską o tym, jak ważna jest wstrzemięźliwość w komentowaniu pożaru w katedrze Notre Dame
Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka
- Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, zwłaszcza teraz w Wielkim Tygodniu, tak ważnym dla katolików - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka, komentując poniedziałkowy pożar paryskiej katedry Notre Dame. - Przy takich katastrofach trzeba być bardzo ostrożnym z narracją - mówiła o komentarzach sugerujących, że to kara za laicyzację Francji, czy wynik społeczeństwa multikulturowego. - Śledziłam to wydarzenie we francuskich mediach.

Francuzi są wstrzemięźliwi w komentarzach. To ogromna, niewyobrażalna strata, symbol kultury Europejskiej, naszej tożsamości i wielkości - powiedziała prof. Modrzejewska. Zwróciła także uwagę na to, że prezydent Francji Emmanuel Macron wstrzymał się z komentarzami politycznymi, które planował, a partie polityczne zawiesiły kampanię wyborczą przed wyborami do PE. - W duszach Francuzów gości teraz ból i żałoba - dodała.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »