Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-04-23, 09:39

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania języka niemieckiego

Rafał Bartek o ciągle trwającym sporze odnośnie nauki języka niemieckiego
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzna, że uczniowie w klasie siódmej i ósmej podstawówki nie mogą równocześnie korzystać z lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz języka niemieckiego jako obcego nowożytnego. A tak było do tej pory w wygaszanych obecnie gimnazjach, dzięki czemu uczniowie mieli w sumie pięć godzin niemieckiego tygodniowo. Mamy świadomość, że pewnym problemem były dwie różne podstawy programowe, ale takie rozwiązanie dawała szansę naprawdę dobrego poznania języka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dodając, że Mniejszość Niemiecka ma trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z przepisami.

Nasz gość tłumaczy, jakie mogą być efekty wdrożenia zaleceń MEN: ponieważ uczniowie musieliby się uczyć języka niemieckiego jako mniejszości oraz dwóch innych obcych języków, rodzice mogą zrezygnować z tego pierwszego, żeby zanadto nie obciążać dzieci nauką. - A to byłoby doprowadzenie do tego, że stracilibyśmy należy nam przywilej a samorządy część subwencji oświatowej. Nasz spór z resortem trwa - mówi Bartek.
Nasz gość, zapytany, jak duża liczba dzieci wynosi znajomość niemieckiego z rodzinnego domu, stwierdził, że bardzo trudno to rzetelnie oszacować. - Pewnie przydałyby się jakieś badania - dodaje.więcej »
2019-04-22, 08:35

Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego

Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego

Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej

22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Zawadzkiego wyruszyła konna procesja. O uczestnikach procesji i o corocznej modlitwie o urodzaj, opowiadał ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej.

- Pojedziemy dziś po raz 34. W poprzednich latach była jedna przerwa, ze względu na pogodę. Jednego przejazdu nie było, bo nasypało dużo śniegu. Ruszamy o godz. 14:00. Pojedziemy ul. Stawową, Opolską, do pierwszego krzyża, a potem tradycyjnie do Zawadzkiego, zatrzymując się przy przydrożnych krzyżach i modląc się o urodzaje – opowiadał ks. Rafał.

więcej »
2019-04-21, 08:35

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy
O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku
W wielkanocny poranek połączyliśmy się z daleką Syberią. O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, opowiedział nam o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy.

- Христос воскрес! Воистину воскрес! Od dzisiaj, od dzisiejszej Paschalnej Nocy tak właśnie będziemy się pozdrawiać wśród naszych parafian. Tak pozdrawiają się między sobą świeccy, do księdza w tym czasie nikt nie powie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, tylko wszyscy mówią właśnie: "Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!". To jest pozdrowienie, które aż do zesłania Ducha Świętego, do Zielonych Świąt, będzie nam towarzyszyć – mówił o. Ziółek SJ.więcej »
2019-04-20, 08:35

Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm

Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego właściwie w Wielką Sobotę święcimy pokarmy
Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry
- To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry. W Bawarii na przykład, święci się wszystko to, co zje się w czasie świat. Święcenie pokarmów to pragnienie uświęcenia tego dnia. - Pragnienie przygotowania się do wigilii paschalnej. Poświęcenie jest po to, żeby wspólnota stołu nie była tylko napełnieniem żołądków, ale też wyrazem mistycznego spotkania, do stołu zapraszamy Jezusa Chrystusa - wyjaśniał ks. Klinger.

Zwyczaj święcenia pokarmów w obecnej formie ma kilkaset lat. - W dziejach apostolskich były elementy podobne, kiedy apostołowie błogosławili chleb i ówcześni zabierali go do domów, dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w mszy świętej - mówił nasz gość.więcej »
2019-04-19, 08:19

Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości

Martyna Nakonieczny o tym, dlaczego odbyła się komisja ds. wielokulturowości
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
- Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się dlatego, że o nią poprosiłam. Prosiłam też o konkrety dotyczące zadań, jakie chciałby podjąć no i z tych konkretów padł właściwie jeden - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa i członkini Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. - Ten konkret to powstanie strony internetowej skierowanej do imigrantów - wyjaśniła. - Jeśli zaś chodzi o konkretne działania wspierające na przykład mniejszość ukraińską, która tutaj się osiedla, to takich rozwiązań nie mamy - powiedziała radna Nakonieczny.
Zamiar promowania województwa poprzez wielokulturowość to zdaniem Martyny Nakoniecznej jest dobry pomysł. - To szansa dla naszego województwa w tym kontekście, że jesteśmy przyzwyczajeni do współpracy z ludźmi pochodzącymi z różnych miejsc z różnych kultur. Jesteśmy bardziej tolerancyjni i bardziej otwarci.więcej »
2019-04-18, 10:16

Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś głosowanie

Łukasz Sowada o tzw. "lex pospieszyński"
Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola
- Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w przypadku stadionu, czy aquaparku, dlatego poszukujemy możliwości finansowania tego typu zadań - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola. Na dzisiejszej sesji (18.04) radni zdecydują, czy udzielić zgody prezydentowi na sprzedaż części udziałów miasta w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Opole zachowałoby pakiet większościowy, pozbywając się 37% swoich udziałów. Radni pochylą się także nad uchwałą upamiętniającą 30. rocznicą wyborów parlamentarnych w Polsce z 4 czerwca 1989 roku. - Żywię, wielkie przekonanie i nadzieję, że ten temat połączy, a nie podzieli radnych - stwierdził przewodniczący Sowada.więcej »
2019-04-17, 10:08

Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame

Prof. Krystyna Modrzejewską o tym, jak ważna jest wstrzemięźliwość w komentowaniu pożaru w katedrze Notre Dame
Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka
- Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, zwłaszcza teraz w Wielkim Tygodniu, tak ważnym dla katolików - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka, komentując poniedziałkowy pożar paryskiej katedry Notre Dame. - Przy takich katastrofach trzeba być bardzo ostrożnym z narracją - mówiła o komentarzach sugerujących, że to kara za laicyzację Francji, czy wynik społeczeństwa multikulturowego. - Śledziłam to wydarzenie we francuskich mediach.

Francuzi są wstrzemięźliwi w komentarzach. To ogromna, niewyobrażalna strata, symbol kultury Europejskiej, naszej tożsamości i wielkości - powiedziała prof. Modrzejewska. Zwróciła także uwagę na to, że prezydent Francji Emmanuel Macron wstrzymał się z komentarzami politycznymi, które planował, a partie polityczne zawiesiły kampanię wyborczą przed wyborami do PE. - W duszach Francuzów gości teraz ból i żałoba - dodała.więcej »
2019-04-16, 10:18

Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o kampanii społecznej „Stop pożarom traw”
Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole
Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. – Marzec i kwiecień, to miesiące kiedy jest wiele przypadków wypalania traw. Od lat przypominamy, że to nie niesie nic dobrego, a jedynie koszty, straty i zagrożenia – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole. W tym roku na Opolszczyźnie odnotowano blisko 700 pożarów traw. W 2018 roku w całym kraju było ich 48 tysięcy. To 1/3 wszystkich ubiegłorocznych pożarów. Strażacy z naszego regionu odbyli ćwiczenia w Nadleśnictwie Prudnik. – Od zawsze przygotowujemy się do pożarów lasów, ale w ostatnim czasie większy nacisk przygotowujemy się do pożarów na większych obszarach. Współpracujemy też z leśnikami – zaznaczył mł. bryg Gieroń.więcej »
2019-04-15, 10:49

Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem

Violetta Porowska o przygotowaniach do budowy obwodnicy Brzegu
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy miasta. Dzisiaj się to iści przez podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji, na którą mówimy w skrócie STEŚ – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Dokumentacja dotyczy budowy obwodnicy Brzegu. – Mówiąc krótko, to przygotowanie wszystkich koniecznych aspektów, żeby ta obwodnica mogła się ziścić – dodała. Koszt budowy drogi to 360 mln złotych. Prace dokumentacyjne będą trwały do 2021 roku, potem nastąpi budowa, która ma zakończyć się w 2025 roku. Wicewojewoda skomentowała także ubiegłotygodniowe egzaminy gimnazjalne przeprowadzone w trakcie strajku nauczycieli. – Udowodniliśmy, że państwo nie jest państwem teoretycznym. Dziękuję wszystkim pracownikom kuratorium, dyrektorom i wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu egzaminów. Dzisiejsze egzaminy kończące szkołę podstawową przebiegną także bez problemów – zapewniła wicewojewoda Porowska.więcej »
2019-04-14, 08:30

Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach

Marek Szubryt o XV Opolskich Podbiegach
„Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy korzystają z tej formy aktywności i o trasie dzisiejszej (14.04) imprezy opowiadał Marek Szubryt z NCPP.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »