Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-04-19, 08:19

Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości

Martyna Nakonieczny o tym dlaczego odbyła się komisja ds. wielokulturowości
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
- Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się dlatego, że o nią poprosiłam. Prosiłam też o konkrety dotyczące zadań, jakie chciałby podjąć no i z tych konkretów padł właściwie jeden - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa i członkini Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. - Ten konkret to powstanie strony internetowej skierowanej do imigrantów - wyjaśniła. - Jeśli zaś chodzi o konkretne działania wspierające na przykład mniejszość ukraińską, która tutaj się osiedla, to takich rozwiązań nie mamy - powiedziała radna Nakonieczny.
Zamiar promowania województwa poprzez wielokulturowość to zdaniem Martyny Nakoniecznej jest dobry pomysł. - To szansa dla naszego województwa w tym kontekście, że jesteśmy przyzwyczajeni do współpracy z ludźmi pochodzącymi z różnych miejsc z różnych kultur. Jesteśmy bardziej tolerancyjni i bardziej otwarci.więcej »
2019-04-18, 10:16

Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś głosowanie

Łukasz Sowada o tzw. "lex pospieszyński"
Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola
- Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w przypadku stadionu, czy aquaparku, dlatego poszukujemy możliwości finansowania tego typu zadań - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola. Na dzisiejszej sesji (18.04) radni zdecydują, czy udzielić zgody prezydentowi na sprzedaż części udziałów miasta w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Opole zachowałoby pakiet większościowy, pozbywając się 37% swoich udziałów. Radni pochylą się także nad uchwałą upamiętniającą 30. rocznicą wyborów parlamentarnych w Polsce z 4 czerwca 1989 roku. - Żywię, wielkie przekonanie i nadzieję, że ten temat połączy, a nie podzieli radnych - stwierdził przewodniczący Sowada.więcej »
2019-04-17, 10:08

Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame

Prof. Krystyna Modrzejewską o tym, jak ważna jest wstrzemięźliwość w komentowaniu pożaru w katedrze Notre Dame
Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka
- Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, zwłaszcza teraz w Wielkim Tygodniu, tak ważnym dla katolików - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka, komentując poniedziałkowy pożar paryskiej katedry Notre Dame. - Przy takich katastrofach trzeba być bardzo ostrożnym z narracją - mówiła o komentarzach sugerujących, że to kara za laicyzację Francji, czy wynik społeczeństwa multikulturowego. - Śledziłam to wydarzenie we francuskich mediach.

Francuzi są wstrzemięźliwi w komentarzach. To ogromna, niewyobrażalna strata, symbol kultury Europejskiej, naszej tożsamości i wielkości - powiedziała prof. Modrzejewska. Zwróciła także uwagę na to, że prezydent Francji Emmanuel Macron wstrzymał się z komentarzami politycznymi, które planował, a partie polityczne zawiesiły kampanię wyborczą przed wyborami do PE. - W duszach Francuzów gości teraz ból i żałoba - dodała.więcej »
2019-04-16, 10:18

Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o kampanii społecznej „Stop pożarom traw”
Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole
Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. – Marzec i kwiecień, to miesiące kiedy jest wiele przypadków wypalania traw. Od lat przypominamy, że to nie niesie nic dobrego, a jedynie koszty, straty i zagrożenia – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole. W tym roku na Opolszczyźnie odnotowano blisko 700 pożarów traw. W 2018 roku w całym kraju było ich 48 tysięcy. To 1/3 wszystkich ubiegłorocznych pożarów. Strażacy z naszego regionu odbyli ćwiczenia w Nadleśnictwie Prudnik. – Od zawsze przygotowujemy się do pożarów lasów, ale w ostatnim czasie większy nacisk przygotowujemy się do pożarów na większych obszarach. Współpracujemy też z leśnikami – zaznaczył mł. bryg Gieroń.więcej »
2019-04-15, 10:49

Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem

Violetta Porowska o przygotowaniach do budowy obwodnicy Brzegu
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy miasta. Dzisiaj się to iści przez podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji, na którą mówimy w skrócie STEŚ – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Dokumentacja dotyczy budowy obwodnicy Brzegu. – Mówiąc krótko, to przygotowanie wszystkich koniecznych aspektów, żeby ta obwodnica mogła się ziścić – dodała. Koszt budowy drogi to 360 mln złotych. Prace dokumentacyjne będą trwały do 2021 roku, potem nastąpi budowa, która ma zakończyć się w 2025 roku. Wicewojewoda skomentowała także ubiegłotygodniowe egzaminy gimnazjalne przeprowadzone w trakcie strajku nauczycieli. – Udowodniliśmy, że państwo nie jest państwem teoretycznym. Dziękuję wszystkim pracownikom kuratorium, dyrektorom i wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu egzaminów. Dzisiejsze egzaminy kończące szkołę podstawową przebiegną także bez problemów – zapewniła wicewojewoda Porowska.więcej »
2019-04-14, 08:30

Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach

Marek Szubryt o XV Opolskich Podbiegach
„Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy korzystają z tej formy aktywności i o trasie dzisiejszej (14.04) imprezy opowiadał Marek Szubryt z NCPP.więcej »
2019-04-13, 08:30

Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dr Bartosz Kuświk o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w lesie katyńskim. O stan naszej wiedzy dotyczącej zbrodni dokonanej przez NKWD zapytaliśmy dra Bartosza Kuświka, naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.więcej »
2019-04-12, 09:30

Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X Giełdzie Pracy

Grzegorz Kuliś o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy
Grzegorz Kuliś z BCC
- Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawodowego bywa o niektórych pracodawców przesadne. Pracodawca niejednokrotnie oczekuje zasobu ludzkiego z bardzo konkretnymi kompetencjami. Najlepiej by było, z naszej perspektywy, gdyby to kompetencje nabył już w procesie kształcenia, czyli na uczelni. Tu bardzo pomocny byłby system kształcenia dualnego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Kuliś z BCC, pytany o to, czy polski system szkolny dobrze przygotowuje do odnalezienia się na rynku pracy.

Nasz gość przypomniał o nietrafionych reformach oświatowych, które doprowadziły do uwiądu szkolnictwa zawodowego i pojawienia się na rynku pracy tłumu sfrustrowanych magistrów, nierzadko po zupełnie abstrakcyjnych kierunkach, którzy nie mogą sobie znaleźć wymarzonej pracy.

- A brakuje specjalistów ze średnim albo zawodowym wykształceniem - dodał Kuliś.
Naszego gościa zapytaliśmy także o strajk nauczycieli. Przypomnijmy: BCC wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

- Uważamy, że należy skorzystać z funduszu pracy, by sfinansować podwyżki dla nauczycieli. Fundusz był rozchwytywany na wszystko, tylko nie na to, do czego został powołany. Uważamy, że nauka i edukacja jest kluczowa, na edukację musimy mieć plan na trzy dekady do przodu, jak zrobiono to w Finlandii - mówi Kuliś.więcej »
2019-04-11, 10:00

Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników

Herbert Czaja o tym rolnicy przyjęli zapowiedzi wsparcia od rządu
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w rolnictwie pod względem ekonomicznym. Wahania cen skupu a ostatnio długi okres spadu cen trzody sprawiły, że wielu rolników zbankrutowało i zaniechało produkcji. Dla tych ludzi te obietnice są już nierealne, nie mają znaczenia - tak w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej, skomentował zapowiadane przez prezesa PiS dopłaty w wysokości 500 zł do krowy i 100 zł do tucznika, które miałyby zostać wprowadzone po roku 2021 w ramach drugiego filaru unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Czaja stwierdził jednak, że skoro w trzech krajach tego rodzaju dopłaty już funkcjonują (przypomnijmy: Finlandia, Rumunia i Włochy), pojawia się pytanie, dlaczego poprzednia ekipa rządząca nie zadbała o to, by nie wprowadzić ich także w Polsce.
- Sądzę, że nie mieli pomysłów, może było trudno sięgnąć po wzorce z innych krajów. Ale druga rzecz to fakt, że rząd - myślę, że pod naciskiem problemów z ASF, upadkiem wielu firm i niskimi cenami skupu - szuka jakiegoś rozwiązania, sięga po takie pomysły - dodał nasz gość. - Ale to zawsze odbywa się kosztem czegoś. Wiemy, że unijnych pieniędzy będzie mniej, więc pytanie, komu zabierzemy. Zdaniem Czai, choć sama idea jest dobra, to wynegocjowanie takich dopłat z Brukselą może być bardzo trudne. - Dlatego myślę, że obietnice PiS nie wpłyną na polityczne decyzje rolników. Oni są nieufni i będą raczej czekać na konkretne rezultaty - przewiduje nasz gość.więcej »
2019-04-10, 10:10

Rozmowy z Robertem Sochą i Mirosławem Śnigórskim

Robert Socha o tym, że egzamin powinien odbyć się we wszystkich 168 szkołach na terenie naszego województwa
Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu
– Z informacji, które zbieraliśmy wczoraj i które potwierdzamy dzisiaj, wynika, że egzamin, który rozpoczyna się o 9:00, powinien odbyć się we wszystkich 168 szkołach na terenie naszego województwa. To egzaminy gimnazjalne, humanistyczne. Mówimy tu o około 700 zespołach nadzorujących, w każdym muszą być co najmniej dwie osoby – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, jak duża będzie grupa nauczycieli, którzy biorą udział w strajku, ale zawieszą go na czas egzaminu (do kuratorium docierają sygnały, że jest taka grupa), ale dyrektorzy otrzymają wsparcie osób, które mają przygotowanie pedagogiczne i zadeklarowały chęć pomocy przy egzaminach. – Tylko do kuratorium zgłosiło się około stu osób, niektóre zgłaszają się bezpośrednio do dyrektorów. Jest też prawie 50 pracowników kuratorium, niewykluczone, że sam kurator trafi do jakiegoś zespołu nadzorującego egzamin – mówi nasz gość. Socha odniósł się także do informacji, że – jak sugerował rzecznik praw obywatelskich – wyniki egzaminów mogą zostać zakwestionowane. – Nie ma takiej możliwości, uczniowie mogą być spokojni – stwierdził. Nasz gość dodał, że niektórzy strajkujący nauczyciele nie mają świadomości, że nie otrzymają wynagrodzenia. – Tu mamy jasny komunikat Regionalnej Izby Obrachunkowej z Krakowa, że wypłata wynagrodzeń byłaby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych – dodaje.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »