Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy

Nasze rozmowy

2019-06-19, 08:21

Rozmowa z Michałem Siekiem i Ireną Koszyk o mijającym roku szkolny

Michał Siek podsumowuje mijający rok szkolny
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- To był bardzo trudny rok, było bardzo dużo zadań do realizacji. Kwiecień i maj to był okres bardzo wytężonej pracy po to, żeby egzaminy mogły się odbyć spokojnie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Michał Siek, opolski kurator oświaty. - Także trudna sprawa klasyfikowania uczniów, przez strajk nie były podejmowane uchwały, bo nie było kworum. Na szczęście tylko w dwóch przypadkach mieliśmy do czynienia z wykorzystaniem nowelizacji ustawy, pozwalającej na dokonanie klasyfikacji przez dyrektora szkoły - dodał.
Kurator Siek przytoczył także wyniki egzaminów na koniec szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Jeśli chodzi o język polski to jest to około 60% z matematyki 44% j. angielski około 60% - wyniki uczniów z Opolszczyzny są zbliżone do średniej z wyników z całego kraju - powiedział Michał Siek.
Opolski kurator oświaty zapewnił także, że wystarczy miejsc w szkołach średnich i zawodowych dla absolwentów tak zwanego podwójnego rocznika. - To najmniej liczne roczniki z niżu demograficznego, dlatego tak została reforma pomyślana, żeby one spotkały się w tym roku - przekonywał gość "W cztery oczy".więcej »
2019-06-18, 08:54

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania

Rafał Bartek o posiedzeniu sejmiku województwa i najważniejszych uchwałach jakie zostaną omówione
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa
- Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wprowadzone drugie głosowanie po raporcie ze stanu województwa opolskiego nad wotum zaufania - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek przewodniczący sejmiku województwa.

Na dzisiejszej sesji omawiany będzie wspomniany raport, który jest nowością wprowadzoną przez ustawodawcę, oraz wykonanie budżetu za 2018 rok. - Dla mnie jest to dosyć dziwne, że jet to rozłożone na dwa głosowania, bo oba głosowania, zarówno nad absolutorium jak i wotum zaufania skutkują tym samym, czyli wdrożeniem procedury odwoływania zarządu. Semik zajmie się także między innymi korektą budżetu na 2019 rok i planek ochrony województwa przed hałasem.więcej »
2019-06-17, 10:40

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa

Marcin Ociepa o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa
Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości

- W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ustaw i w sposób znaczący zmieniły sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i relacji przedsiębiorca-administracja publiczna - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
- Staramy się, żeby regulacji było jak najmniej, minimalizować obowiązki przedsiębiorców i ściągali kolejne ograniczenia, które były przez lata nakładane - dodał wiceminister Ociepa. Te zmiany będą omawiane na spotkaniu "Prawo do przedsiębiorczości". Będą także konsultowane zmiany, które dopiero wejdą w życie.
- To na przykład: ograniczenie zatorów płatniczych, prosta spółka akcyjna, jako nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, nowe prawo zamówień publicznych.więcej »
2019-06-16, 08:40

Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM

Monika Kawa o festynie organizowanym przez Fundację DOM
Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. O szczegółach niedzielnego festynu opowiedział organizatorka, Monika Kawa.

- W tym roku nasz festyn organizujemy pod hasłem „Pomoc ma MOC”. Nasza impreza usytuowana w samym środku miasta, na pl. Wolności, wpisuje się w świąteczny nastrój panujący w tych dniach w Opolu. Jesteśmy takim kolorowym akcentem na mapie Opola, szczególnie przeznaczonym dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych. Będzie nas słychać i widać – mówiła organizatorka.więcej »
2019-06-14, 09:58

Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki

Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki
Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta

- Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja od ładnych kilku lat. Festiwal wychodzi do miasta. Pamiętam, jak rozpoczynaliśmy te działania w 2015 roku, tych wydarzeń było dużo mniej i bardzo trudno było spotkać na mieście artystów związanych z festiwalem. Pierwszą inicjatywą, którą udało nam się uruchomić, jest bardzo popularna kawiarenka z gwiazdami. Potem pojawiły się kolejne – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta.

Pierwsze imprezy towarzyszące festiwalowi już na nami – bardzo udane frekwencyjnie Hip hop Opole i Rock Opole. Przed nami kolejna odsłona wspomnianej kawiarenki.

- W przerwach między próbami i koncertami jest możliwość spotkania się z artystami na opolskim rynku i porozmawiania o tym, co wiąże się z naszym festiwalem. W tym roku będzie to między innymi Margaret, De Mono czy Szymon Wydra – mówił nasz gość.

W planach jest także oczywiście strefa widza – koncerty będzie można oglądać na wielkim ledowym ekranie na rynku (w planie są także liczne konkursy). Swoje gwiazdy w Alei Gwiazd odsłonią także kolejni artyści: Janusz Kondratowicz, Ania Dąbrowska oraz Tomek Lipiński, legendarny muzyk Nowej Fali. A w poniedziałek po raz kolejny – koncert muzyki alternatywnej transmitowany przez TVP Kultura.

więcej »
2019-06-13, 10:37

Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim

Prof. Tomasz Halski o wyniku PMWSZ w Opolu w rankingu portalu „Perspektywy”
Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu
– To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Zaczynaliśmy w tym rankingu w trzeciej dziesiątce, potem awans na piętnaste miejsce, a następnie dziewiąte, piąte i w tym roku trzecie. Tu warto zwrócić uwagę na to, że na pierwszym miejscu jest akademia w Gorzowie, czyli tak naprawdę uczelnia akademicka, a na drugim uczelnia z Białej Podlaskiej, która od kilku lat pretenduje do statusu uczelni akademickiej, bo złożyła dwa wnioski o prawo doktoryzowania. Czyli to wyższy poziom, do którego też się przymierzaliśmy – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, która w najnowszym rankingu uczelni przygotowanym przez portal „Perspektywy” zajęła trzecie miejsce w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych. Nasz gość stwierdził, że metodologia rankingu zapewne nie jest doskonała (bo dużo zależy od tego, jakie kryteria brane są pod uwagę), ale z jego punktu widzenia najważniejsze jest to, że wszystkie uczelnie badane są tą samą miarą. Rektora Halskiego pytaliśmy także o fuzje PMWSZ z Uniwersytetem Opolskim. Przypomnijmy: porozumienie w tej sprawie zostało podpisane, ale szkoła medyczna się z niego wycofała, bo uznała, że UO nie dotrzymał warunków umowy. Interweniował resort szkolnictwa wyższego, który wcześniej od połączenia uczelni uzależnił zgodę na utworzenie w Opolu kierunku lekarskiego. – Z ostatnich informacji wynika, że połączymy się 15 lipca, więc decyzja zapadnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi nasz gość.więcej »
2019-06-12, 10:27

Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych przez nasze województwo

Stanisław Rakoczy o powyborczych układankach i ruchu turystycznym
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek
- Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych. Pewne jest to, że nie widzimy się w koalicji z PiS-em, bo dobrze pamiętamy, jak w poprzednich kampaniach byliśmy ostro atakowani, prawica mówiła wręcz o fizycznej likwidacji stronnictwa. I zapewniam, że nie ma żadnej frakcji, która opowiada się za współpracą z prawicą. Trzech działaczy, nawet znanych, to żadna frakcja - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek regionu i szef opolskich struktur PSL.
Rakoczy nie wyklucza żadnego scenariusza.W jego ocenie możliwy jest zarówno scenariusz startu w ramach Koalicji Europejskiej (czyli PO i tych partii, które w koalicji zostaną), jak i stworzenie własnej koalicji, na przykład z ugrupowaniem Marka Jurka i prawicowymi politykami PO, którzy odeszli z Platformy (jak Marek Biernacki).
- Ważna jest nie tylko wspólnota celu, ale także wspólnota ideowa. Jako katolik i członek partii, która zawsze podkreśla wierność nauce społecznej Kościoła, nie wyobrażam sobie współpracy z partiami antykościelnymi - dodaje.
Nasz gość jest także prezesem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, mówił więc o zaplanowanym na czwartek walnym zgromadzeniu stowarzyszenia. Jak mówi, OROT-owi zależy na profesjonalnych badaniach ruchu turystycznego (a turystów mamy coraz więcej) oraz dwóch dużych projektach: ścieżkach rowerowych na polsko-czeskim pograniczu i długiej trasie wzdłuż Odry realizowanej z innymi regionami.więcej »
2019-06-11, 10:02

Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim

Andrzej Buła o spotkaniach organizowanych w sprawie trzeciej edycji obywatelskiego budżetu marszałkowskiego
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowskiego. Na pewno przyjdą na nie ci, którzy już z budżetu skorzystali, ale także ci, którzy próbowali, ale ich pomysły nie zyskały akceptacji. Do wydania mamy 3 miliony złotych, zwykle jest tak, że co roku z tej puli realizujemy około 25 projektów ze średnio 100 zgłoszonych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nasz gość mówił, że jest często zaskoczony pozytywnie pomysłowością mieszkańców Opolszczyzny. - Warto zwrócić uwagę na te projekty, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie Opolan, takie jak dwa projekty realizowane w Opolskim Centrum Onkologii: zakup sprzętu i szkolenia. Inny taki pomysł to zakup defibrylatorów, dziś już około 70, dla ochotniczych straży pożarnych - mówił Buła.

Marszałek zaznaczył, że cały ciężar realizacji wybranych projektów biorą na siebie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Wspomniał także o konkursach na realizacje różnych zadań adresowanych do różnych organizacji pozarządowych - kilka lat temu było ich kilkanaście, w ubiegłym roku już 30.
Terminy w tej edycji budżetu obywatelskiego są następujące: spotkania w powiatach potrwają do przyszłego poniedziałku, projekty należy zgłosić do 30 czerwca. Po ocenie formalnej i merytorycznej, której wyniki zostaną ogłoszone 14 sierpnia, można skorzystać z procedury odwoławczej (to nowość). Ostateczna lista projektów zostanie ogłoszona 6 września, głosowanie od 10 do 25 września.więcej »
2019-06-10, 10:34

Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim o strategii rozwoju Opola
Arkadiusz Wiśniewski
- Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowany z mieszkańcami. I myślę, że to się udało. Opole przeżywa bardzo dobry okres, ma największy budżet w swojej historii, co pozwala nam na planowanie ambitnych przedsięwzięć - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Strategia rozwoju Opola do roku 2030, która musi jeszcze zostać przyjęta przez radnych. liczy sobie około 60 stron. Do piątku opolanie mogli zgłaszać do niej swoje uwagi.
Jak mówi nasz gość, strategia wylicza kilka zasadniczych pól działania: to współpraca miasta z opolskimi uczelniami, działania proekologiczne (od nowych terenów zielonych po budowę centrów przesiadkowych, wreszcie rozwiązanie problemów komunikacyjnych.
- Tu lista jest długa, najważniejsze są przeprawy mostowe przez Odrę - mówił Wiśniewski.
W planach są także dwie duże inwestycje, na których prezydentowi zależy najbardziej: budowa aquaparku w miejscu, gdzie dziś jest stadion Odry Opole, a także budowa nowego stadionu.
Zapytany o to, czy władze Opola myślą o kolejne korekcie granic. prezydent stwierdził, że w strategii nie ma takich planów, ale docierają do niego sygnały, że mieszkańcy niektórych z podopolskich sołectw przebąkują o tym, że chcieliby mieszkać w granicach miasta.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »