Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-11-06, 11:39

O drożejących jajach, odstrzale dzików i innowacjach w rolnictwie

Dziki [fot. sxc.hu]
Dziki [fot. sxc.hu]
Dlaczego jaja drożeją i czy jest szansa, że będą tańsze? To pierwszy temat jaki poruszymy w magazynie. W programie poświęconym tematyce rolniczej powiemy także o odstrzale dzików jaki jest prowadzony w regionie. Będzie także o innowacjach w rolnictwie. Tym razem zajmiemy się pomysłem przenośnego laboratorium, które ma ograniczyć ilość zużywanych nawozów i środków ochrony roślin.więcej »
2017-10-30, 11:01

Na co drony rolnikom i czy przynależność do kół gospodyń wiejskich to obciach

IV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich [fot. Ewelina Laxy]
IV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich [fot. Ewelina Laxy]
Drony będą szukały szkód wyrządzonych na polach przez zwierzęta. Taki pomysł zaprezentowano podczas sejmikowej komisji rolnictwa. System znalazł już uznanie w Niemczech, a polega na tym, że drony latają i fotografują pola, a następnie ze zdjęć szacowane są straty jakich doznali rolnicy. Oprócz tematu związanego z innowacjami, zapytamy - czy przynależność do kół gospodyń wiejskich to obciach.więcej »
2017-10-25, 11:57

O zmianach w wypłacaniu dopłat bezpośrednich dla rolników

Traktor [fot. Patryk Domagała]
Traktor [fot. Patryk Domagała]
Ruszają wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich dla rolników. Na Opolszczyźnie ponad 27 tysięcy wniosków trafiło do weryfikacji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze będą wypłacana do końca listopada. Jednak w tej edycji nastąpiły pewne zmiany. Jakie? To wyjaśniamy w audycji.

W magazynie jest mowa także o sile polskiego eksportu żywności. Przedstawiamy potencjał na tle innych krajów starego kontynentu.więcej »
2017-10-16, 09:10

O tegorocznych zbiorach i cenach kukurydzy

Pole kukurydzy [fot. Tomasz Cichoń]
Pole kukurydzy [fot. Tomasz Cichoń]
Jakie są zbiory kukurydzy i jakie są przewidywania cenowe? To główny temat audycji. W programie odniesiemy się także do wahań na rynku światowym i zwiększonego napływu zbóż z rynku rosyjskiego i ukraińskiego. Okazuje się, że po obniżce plonów we Francji w poprzednich latach, na rynku europejskim pojawiły się zboża z Rosji, której rolnictwo jest coraz bardziej konkurencyjne.więcej »
2017-10-09, 10:50

O ubezpieczeniach upraw i zwierząt oraz o bezterminowym utrzymaniu wieku emerytalnego dla rolników

W magazynie m.in. o tym, że Komitet Obywatelski zbiera podpisy pod pomysłem bezterminowego utrzymania wieku emerytalnego dla rolników [fot. Maciej Stępień]
W magazynie m.in. o tym, że Komitet Obywatelski zbiera podpisy pod pomysłem bezterminowego utrzymania wieku emerytalnego dla rolników [fot. Maciej Stępień]
Polscy rolnicy mogą od tego roku korzystać z nowej oferty dotowanych przez państwo ubezpieczeń upraw i zwierząt. W programie zaprezentujemy także propozycję obniżenia wieku emerytalnego dla rolników. Komitet Obywatelski zbiera podpisy pod pomysłem bezterminowego utrzymania wieku emerytalnego dla rolników - 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Warunkiem ma być 30 lat okresu składkowego. O szczegółach w magazynie.więcej »
2017-10-03, 10:52

O rosnącej cenie gruntów rolnych

Ziemia na sprzedaż [fot. Janusz Maćkowiak]
Ziemia na sprzedaż [fot. Janusz Maćkowiak]
Powoli rosną ceny ziemi - tak wynika z raportu Open Finance. Największe wzrosty odnotowano w przypadku niższych klas, co wpłynęło na to, że średnio w ciągu roku hektar ziemi w Polsce kosztuje około 5,5 tysiąca złotych więcej. W magazynie odnosimy się także do próby odwołania ze stanowiska ministra rolnictwa.więcej »
2017-09-25, 17:09

O prawie wodnym, zbiorach kukurydzy i bolączkach hodowców drobiu

Ryba [fot. Michał Kuś]
Ryba [fot. Michał Kuś]
W audycji zajmujemy się tematem nowego prawa wodnego. Rozmawiamy z Markiem Ferlinem, prezesem Polskiego Towarzystwa Rybackiego o tym, jak ustawa prawo wodne wpłynie na pracę rybaków śródlądowych. Poruszamy też temat prognoz zbiorów kukurydzy i powiemy o bolączkach polskich hodowców drobiu. Na koniec rozmawiamy z sołtysem miejscowości Świercze Klaudią Pawełczyk-Zając o tym, jak społeczność wiejska się aktywizuje.więcej »
2017-09-18, 12:06

Informacje dla producentów zbóż, mleka i trzody. Będzie też o rynku piwa i coś dla działkowców

[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
W audycji sporo informacji dla producentów zbóż, mleka i trzody. Powiemy o problemach rolników ze wschodu kraju związanych z ASF i rosnących cenach trzody chlewnej. W magazynie pytamy także do kiedy zwyżka cen się utrzyma. Odniesiemy się także do rynku piwa, który jak się okazuje daje prace 40 tysiącom rolników w naszym kraju. Nie zabraknie także informacji dla działkowiczów.więcej »
2017-09-11, 15:53

Jaki to był sezon dla rolników?

Dożynki Wojewódzkie 2017 [fot. Grzegorz Dzierugo]
Dożynki Wojewódzkie 2017 [fot. Grzegorz Dzierugo]
Tegoroczny sezon - to główny temat audycji, w której pytamy o zbiory, ceny i jakość zebranych zbóż. Pytamy również o przyszłość opolskiej wsi i rolnictwa...więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »