Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-07-24, 09:54

O cenach rzepaku i tegorocznych zbiorach

Pole rzepaku © (fot. sxc.hu)
Pole rzepaku © (fot. sxc.hu)
W najnowszym magazynie Agroradio rozmawiamy o cenach rzepaku i zbiorach w tym roku, a także o drożejących cenach masła i rynku mleka. Co wpłynęło na to, że masło w ciągu roku podrożało o 70 procent?

W programie przybliżyliśmy również przepisy dotyczące przechowywania i przewozu paliw przez rolników.więcej »
2017-07-18, 11:01

O innowacjach w rolnictwie

Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zapowiedział plan zagospodarowania majątków po Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Nie zajmie się tym jednak państwo, jak w PRL, tylko rolnicy. W jaki sposób ma to zostać zrealizowane? O tym w magazynie.

W programie mówimy także o ustawie dotyczącej przewagi kontraktowej oraz o innowacjach w rolnictwie, czyli m.in. o wykorzystywaniu dronów.więcej »
2017-07-11, 15:57

Jak rolnicy powinni przewozić i przechowywać paliwo oraz czy protest plantatorów buraka cukrowego przyniósł efekt

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Jak rolnicy powinni przewozić i przechowywać paliwo - o to pytaliśmy w programie. W związku wejściem w życie nowych przepisów właścicieli gospodarstw, którzy prowadzą działalność gospodarczą czekają zmiany. Jakie? Wróciliśmy także do tematu związanego z uprawą buraka cukrowego. Wyjaśniamy, czy protest plantatorów z naszego regionu przyniósł oczekiwany efekt.więcej »
2017-07-03, 16:44

Jak ustrzec się przed salmonellą? To jeden z tematów audycji

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
O wycince drzew w opolskich lasach, bezpieczeństwie podczas prac polowych, o tym, jak ustrzec się przed salmonellą i czy Polska właściwie wydaje unijne dotacje przeznaczone dla młodych rolników - to główne tematy audycji. Powrócimy także do sprawy wirusa ASF, który nadal się rozprzestrzenia...więcej »
2017-06-26, 12:34

O skutkach wysokich temperatur dla upraw, problemie hodowców karpia i sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce

[fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
[fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Jak ostatnie temperatury odbijają się na uprawach? To jeden z tematów programu. W magazynie odniesiemy się także do problemu, jaki mają hodowcy karpia. Właściciele tych gospodarstw nadal walczą w Sejmie o unijne rekompensaty wodno-środowiskowe, ponieważ obawiają się, że resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej chce przesunąć 400 mln złotych na sektor morski. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że ta sprawa nie został jeszcze przesądzona.

Wg ostatnich danych spada sprzedaż maszyn i ciągników w Polsce. Co jest tego przyczyną, to także wyjaśniamy w dzisiejszym programie.więcej »
2017-06-21, 12:32

Wystawcy z całej Europy na Opolagrze 2017

Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
407 wystawców z całej Europy prezentowało się na Opolagrze 2017, która odbyła się w Kamieniu Śląskim. Można było zobaczyć wiele nowoczesnych ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych. W tym roku w ramach imprezy zorganizowano też Europejskie Forum Mleczarskie. W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec.więcej »
2017-06-12, 10:49

O planowanych zbiorach rzepaku i tegorocznej wystawie Opolagra

Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Jakie zbiory rzepaku szykują się w tym roku? Czy wiosenne niskie temperatury wpłyną negatywnie na zbiory tego lata? O tym m.in. dziś w audycji.

Kolejny temat będzie dotyczył wystawy maszyn i techniki rolniczej - Opolagra 2017. Ta impreza co roku przyciąga coraz więcej zwiedzających. W zeszłym roku do Kamienia Śląskiego przyjechało ponad 48 tys. osób. W tym udział weźmie 450 wystawców, którzy pokażą maszyny i urządzenia na powierzchni prawie 45 ha na terenie byłego lotniska.więcej »
2017-06-05, 15:19

O wysokich cenach truskawek

Truskawki [fot. Janusz Maćkowiak]
Truskawki [fot. Janusz Maćkowiak]
W audycji poruszyliśmy temat cen rynkowych truskawek. Dlaczego są one droższe niż w zeszłym roku? Gościem programu był Bartłomiej Pencko, sadownik ze Strzelec Opolskich, z którym rozmawialiśmy m.in. o szkodach, jakie spowodowały wiosenne przymrozki. W programie także relacja z konferencji prasowej wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego o priorytetach polityki rolnej.więcej »
2017-05-29, 08:49

O nowym szkodniku, jaki pojawił się na polach

Zboże [fot. Łukasz Nawara]
Zboże [fot. Łukasz Nawara]
W programie poruszyliśmy m.in. temat strat, jakie poczyniły rolnikom wiosenne przymrozki. Była mowa także o wzroście cen żywca wieprzowego, problemach z podażą na rynku zbóż i nowym szkodniku, jaki pojawił się na burakach.

Gośćmi audycji byli Marek Olejnik, który zajmuje się hodowlą owiec oraz Wilhelm Beker, prezes oleskiej mleczarni.więcej »
2017-05-22, 13:31

O ustawie paszowej i coraz większej popularności zawodów rolniczych

Kombajn na polu [fot. Łukasz Nawara]
Kombajn na polu [fot. Łukasz Nawara]
Przedłużono termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wytłumaczymy, dlaczego tak się stało i do kiedy można składać dokumenty w oddziałach ARiMR. Do studia zaprosiliśmy Martina Ziaję, prezesa Opolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Tematem rozmowy była m.in. ustawa paszowa, która po 2019 roku zabroni stosowania pasz z soi modyfikowanej genetycznie. Wyjaśnimy, jak to wpłynie na finanse producentów mleka.

Gościliśmy także Mirosława Krzyształowicza, dyrektora Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach, z którym rozmawialiśmy o renesansie zawodów rolniczych. Mówiliśmy także o stratach, jakie przyniósł rolnikom atak zimy w kwietniu.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »