Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-04-25, 14:37

O zasiewach soi i pomyśle utworzenia parku narodowego

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
Jak przedstawia się struktura zasiewów soi na Opolszczyźnie? To był jeden z tematów magazynu.

W programie poruszyliśmy także temat plonowania i przetwarzania tej rośliny. Odnieśliśmy się także do pomysłu utworzenia parku narodowego na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Czy władze gminy i leśnicy popierają przyrodników?więcej »
2017-04-18, 16:48

O dopłatach bezpośrednich, maszynach rolniczych oraz sytuacji na rynku warzyw i owoców

W audycji o dopłatach bezpośrednich, czyli ile do tej pory wypłaciła rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pytaliśmy także do kiedy będą przyjmowane wnioski o kolejne dopłaty obszarowe. W audycji także o rynku maszyn, który w ubiegłym roku zanotował spadek sprzedaży o blisko 30%. Inaczej natomiast wygląda sytuacja na rynku warzyw i owoców, gdzie ceny idą w górę...więcej »
2017-04-12, 08:46

O wiosennym oblężeniu centrów ogrodniczych

Ogród [fot. flickr/lukw]
Ogród [fot. flickr/lukw]
Program poświęcony był tematom związanym z ogrodnictwem. Wraz z rozpoczęciem wiosny oblężenie przez właścicieli ogrodów przeżywają centra oferujące sadzonki drzew i krzewów. W magazynie spytaliśmy, co sadzić i jak to robić najefektywniej. Ponadto wyjaśniliśmy, jakie stosować nawozy i środki ochrony roślin. Na ten temat red. Piotr Wójtowicz rozmawiał z Maciejem Krystą, właścicielem centrum ogrodniczego z Opola.więcej »
2017-04-03, 14:41

Kto dokładnie może się ubiegać o pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Pieniądze [fot. Maciej Stępień]
Pieniądze [fot. Maciej Stępień]
Od 30 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast do 11 kwietnia rolnicy mogą składać do tej instytucji wnioski o rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi. W tym przypadku rolnicy mogą się ubiegać o 100 tys. zł wsparcia. Kto dokładnie może się ubiegać o te pieniądze i jakie są pozostałe warunki, to wyjaśniamy w audycji.

Odniesiemy się również do tematu związanego z ubezpieczeniami upraw, ponieważ Senat przyjął rządową ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych. To oznacza, że budżet państwa dopłaci do ubezpieczeń plonów 65 procent ich stawki.więcej »
2017-03-27, 13:33

O zbliżających się zmianach na unijnym rynku cukru oraz o kradzieży pszczół

Pszczoły [fot. Umberto Salvagnin/flickr.com]
Pszczoły [fot. Umberto Salvagnin/flickr.com]
Cukier [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Cukier [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Coraz bliżej dużych zmian na unijnym rynku cukru. Od października znika kwotowy system produkcji, a w to miejsce wchodzi wolny rynek. Co to oznacza dla plantatorów, czy będą mogli produkować bez ograniczeń?

W programie również o kradzieży pszczół. Nieznani sprawcy kradną ule na południu województwa. W magazynie pytamy, jakie mogą być powody i kto może zajmować się tym procederem.więcej »
2017-03-20, 12:21

O konkursach w ramach POW i proteście hodowców karpia

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego rozpocznie się w sobotę (19.11) o godz. 11:00 na Zamku Książęcym w Niemodlinie [fot. materiały organizatora]
Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego rozpocznie się w sobotę (19.11) o godz. 11:00 na Zamku Książęcym w Niemodlinie [fot. materiały organizatora]
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ogłasza 5 konkursów w ramach Programu Odnowy Wsi. W tej chwili czeka na propozycje od liderów. To jeden z tematów programu.

Kolejny temat będzie dotyczył sytuacji gospodarstw rybackich. Hodowcy karpia z Opolszczyzny protestowali w Warszawie przeciw temu, że stracą 16 mln złotych, które trafią na ochronę dorsza bałtyckiego.więcej »
2017-03-14, 16:35

Jak pszczoły przetrwały zimę? To jeden z tematów audycji

Fot. Umberto Salvagnin/flickr.com
Fot. Umberto Salvagnin/flickr.com
W audycji o tym, jak pszczoły przetrwały zimę. Na ten temat rozmawialiśmy z Henrykiem Nosewiczem - właścicielem pasieki z Ligoty Górnej. Gościem programu był też Wilhelm Beker, prezes Spółdzielni Mleczarskiej z Olesna. W programie także przegląd najnowszych informacji z kraju i świata dotyczących rolnictwa.

Audycję w zastępstwie Piotra Wójtowicza prowadziła Kamila Gal-Skorupa.więcej »
2017-03-06, 11:40

Problemy plantatorów buraka cukrowego i innowacje na wsiach - to m.in. tematy audycji

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji m.in. rozmowa z Markiem Wróblem z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, na temat funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji. Wyjaśnimy, kto może do nich przystąpić i jaki jest ich cel.

W magazynie poświęconym tematyce rolniczej odnieśliśmy się także do kontraktacji buraka cukrowego. Plantatorzy z Opolszczyzny narzekają na koncern Suedzucker. W umowie nie ma bowiem zagwarantowanej żadnej minimalnej ceny skupu. Jedyna gwarancja to wysokość zaliczki – 17 euro za tonę surowca, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej...więcej »
2017-02-27, 14:32

O przemyśle cukrowniczym i cenach ziemi

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Plantatorzy buraka cukrowego z Opolszczyzny mogą stracić w tym roku w sumie 40 mln zł. Tak twierdzi przewodniczący Związku Plantatorów Buraka Cukrowego "Otmuchów" Bogdan Zioła. Przyczyną są warunki kontraktacji, jakie zaoferował im koncern Suedzucker. W umowie nie ma zagwarantowanej minimalnej ceny skupu. Jedyna gwarancja dla rolników to zaliczka w wysokości 17 euro za tonę. To jeden z tematów audycji.

W magazynie zapytamy także o ceny ziemi. Czy po zmianie przepisów ziemia tanieje, czy drożeje i ile od marca wyniesie najniższa emerytura z KRUS?więcej »
2017-02-20, 13:50

W audycji m.in. o tym, że najlepsze krowy to te z Głogówka

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Spółka Pro Agra z Kępnicy skarży się, że ANR nie chce przedłużyć im dzierżawy o kolejne 8 lat. Zdaniem właściciela gospodarstwa, ANR stosuje dowolność. Agencja ripostuje, że ma do tego prawo - to jeden z tematów, który poruszyliśmy w programie.

Było też o produkcji mleka w naszym regionie. Ośrodek Hodowli Zarodowej w Głogówku otrzymał tytuł Rolnik-Farmer Roku 2016. W XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu uczestniczyło kilkudziesięciu najlepszych producentów z kraju. OHZ zdobył pierwszą nagrodę w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze. To państwowe gospodarstwo otrzymało wyróżnienie za zdolności produkcyjne i innowacyjność w dziedzinie rozrodu bydła. Naszym gościem był prezes spółki Grzegorz Arian.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »