Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-06-26, 12:34

O skutkach wysokich temperatur dla upraw, problemie hodowców karpia i sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce

[fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
[fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Jak ostatnie temperatury odbijają się na uprawach? To jeden z tematów programu. W magazynie odniesiemy się także do problemu, jaki mają hodowcy karpia. Właściciele tych gospodarstw nadal walczą w Sejmie o unijne rekompensaty wodno-środowiskowe, ponieważ obawiają się, że resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej chce przesunąć 400 mln złotych na sektor morski. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że ta sprawa nie został jeszcze przesądzona.

Wg ostatnich danych spada sprzedaż maszyn i ciągników w Polsce. Co jest tego przyczyną, to także wyjaśniamy w dzisiejszym programie.więcej »
2017-06-21, 12:32

Wystawcy z całej Europy na Opolagrze 2017

Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
407 wystawców z całej Europy prezentowało się na Opolagrze 2017, która odbyła się w Kamieniu Śląskim. Można było zobaczyć wiele nowoczesnych ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych. W tym roku w ramach imprezy zorganizowano też Europejskie Forum Mleczarskie. W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec.więcej »
2017-06-12, 10:49

O planowanych zbiorach rzepaku i tegorocznej wystawie Opolagra

Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Jakie zbiory rzepaku szykują się w tym roku? Czy wiosenne niskie temperatury wpłyną negatywnie na zbiory tego lata? O tym m.in. dziś w audycji.

Kolejny temat będzie dotyczył wystawy maszyn i techniki rolniczej - Opolagra 2017. Ta impreza co roku przyciąga coraz więcej zwiedzających. W zeszłym roku do Kamienia Śląskiego przyjechało ponad 48 tys. osób. W tym udział weźmie 450 wystawców, którzy pokażą maszyny i urządzenia na powierzchni prawie 45 ha na terenie byłego lotniska.więcej »
2017-06-05, 15:19

O wysokich cenach truskawek

Truskawki [fot. Janusz Maćkowiak]
Truskawki [fot. Janusz Maćkowiak]
W audycji poruszyliśmy temat cen rynkowych truskawek. Dlaczego są one droższe niż w zeszłym roku? Gościem programu był Bartłomiej Pencko, sadownik ze Strzelec Opolskich, z którym rozmawialiśmy m.in. o szkodach, jakie spowodowały wiosenne przymrozki. W programie także relacja z konferencji prasowej wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego o priorytetach polityki rolnej.więcej »
2017-05-29, 08:49

O nowym szkodniku, jaki pojawił się na polach

Zboże [fot. Łukasz Nawara]
Zboże [fot. Łukasz Nawara]
W programie poruszyliśmy m.in. temat strat, jakie poczyniły rolnikom wiosenne przymrozki. Była mowa także o wzroście cen żywca wieprzowego, problemach z podażą na rynku zbóż i nowym szkodniku, jaki pojawił się na burakach.

Gośćmi audycji byli Marek Olejnik, który zajmuje się hodowlą owiec oraz Wilhelm Beker, prezes oleskiej mleczarni.więcej »
2017-05-22, 13:31

O ustawie paszowej i coraz większej popularności zawodów rolniczych

Kombajn na polu [fot. Łukasz Nawara]
Kombajn na polu [fot. Łukasz Nawara]
Przedłużono termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wytłumaczymy, dlaczego tak się stało i do kiedy można składać dokumenty w oddziałach ARiMR. Do studia zaprosiliśmy Martina Ziaję, prezesa Opolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Tematem rozmowy była m.in. ustawa paszowa, która po 2019 roku zabroni stosowania pasz z soi modyfikowanej genetycznie. Wyjaśnimy, jak to wpłynie na finanse producentów mleka.

Gościliśmy także Mirosława Krzyształowicza, dyrektora Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach, z którym rozmawialiśmy o renesansie zawodów rolniczych. Mówiliśmy także o stratach, jakie przyniósł rolnikom atak zimy w kwietniu.więcej »
2017-05-15, 11:44

O dopłatach bezpośrednich i stratach związanych z majowymi przymrozkami

Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. Zakończenie naboru zaplanowano na 15 maja, jednak minister rolnictwa zdecydował o wydłużeniu terminu do końca maja - to jeden z tematów sobotniego programu Agroradio.

Rozmawialiśmy także o stratach związanych z aurą. Sadownicy i ogrodnicy w regionie ostrzegają, że w tym roku za owoce i warzywa zapłacimy więcej, a wszystkiemu winne są przymrozki.więcej »
2017-05-08, 12:40

O wpływie niskich temperatur na rośliny

Wiosna na działce [fot. Piotr Wrona]
Wiosna na działce [fot. Piotr Wrona]
Kapryśna wiosna martwi rolników, sadowników i działkowców. W magazynie powiemy, czy rośliny odbudują się po kwietniowych spadkach temperatury i jak opady deszczu wpłyną na ich rozwój.

Rolnikom przypominamy, że dwa tygodnie pozostały do zakończenia przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników. To unijny mechanizm wsparcia, po który co roku sięga ponad milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy Polaków.więcej »
2017-05-02, 10:20

Pszczelarze i rolnicy liczą straty po wiosennym ataku zimy

Zima w kwietniu - powiat głubczycki [KPP Głubczyce]
Zima w kwietniu - powiat głubczycki [KPP Głubczyce]
Pszczelarze na Opolszczyźnie liczą straty po ubiegłotygodniowym ataku zimy. Wiadomo już, że niektórych rodzajów miodu w tym roku nie będzie. Jakich? O to pytamy w audycji.

Niskie temperatury oraz opady śniegu negatywnie wpływają także na tegoroczne uprawy. Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu. O tych problemach będziemy mówić w odniesieniu do nowych zasad ubezpieczeń upraw ponieważ środowiska rolnicze zgłaszają problemy z ubezpieczeniami upraw po fali przymrozków.

Wyjaśniamy także szczegóły nowej ustawy dotyczącej przewozu paliw. W związku z nowymi przepisami każdy, kto kupuje lub przewozi paliwo i inne towary wrażliwe musi od 18 kwietnia dokonać rejestracji ładunku. Których rolników ustawa dotyczy, wyjaśniamy w magazynie.więcej »
2017-04-25, 14:37

O zasiewach soi i pomyśle utworzenia parku narodowego

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
Jak przedstawia się struktura zasiewów soi na Opolszczyźnie? To był jeden z tematów magazynu.

W programie poruszyliśmy także temat plonowania i przetwarzania tej rośliny. Odnieśliśmy się także do pomysłu utworzenia parku narodowego na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Czy władze gminy i leśnicy popierają przyrodników?więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »