Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-10-16, 09:10

O tegorocznych zbiorach i cenach kukurydzy

Pole kukurydzy [fot. Tomasz Cichoń]
Pole kukurydzy [fot. Tomasz Cichoń]
Jakie są zbiory kukurydzy i jakie są przewidywania cenowe? To główny temat audycji. W programie odniesiemy się także do wahań na rynku światowym i zwiększonego napływu zbóż z rynku rosyjskiego i ukraińskiego. Okazuje się, że po obniżce plonów we Francji w poprzednich latach, na rynku europejskim pojawiły się zboża z Rosji, której rolnictwo jest coraz bardziej konkurencyjne.więcej »
2017-10-09, 10:50

O ubezpieczeniach upraw i zwierząt oraz o bezterminowym utrzymaniu wieku emerytalnego dla rolników

W magazynie m.in. o tym, że Komitet Obywatelski zbiera podpisy pod pomysłem bezterminowego utrzymania wieku emerytalnego dla rolników [fot. Maciej Stępień]
W magazynie m.in. o tym, że Komitet Obywatelski zbiera podpisy pod pomysłem bezterminowego utrzymania wieku emerytalnego dla rolników [fot. Maciej Stępień]
Polscy rolnicy mogą od tego roku korzystać z nowej oferty dotowanych przez państwo ubezpieczeń upraw i zwierząt. W programie zaprezentujemy także propozycję obniżenia wieku emerytalnego dla rolników. Komitet Obywatelski zbiera podpisy pod pomysłem bezterminowego utrzymania wieku emerytalnego dla rolników - 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Warunkiem ma być 30 lat okresu składkowego. O szczegółach w magazynie.więcej »
2017-10-03, 10:52

O rosnącej cenie gruntów rolnych

Ziemia na sprzedaż [fot. Janusz Maćkowiak]
Ziemia na sprzedaż [fot. Janusz Maćkowiak]
Powoli rosną ceny ziemi - tak wynika z raportu Open Finance. Największe wzrosty odnotowano w przypadku niższych klas, co wpłynęło na to, że średnio w ciągu roku hektar ziemi w Polsce kosztuje około 5,5 tysiąca złotych więcej. W magazynie odnosimy się także do próby odwołania ze stanowiska ministra rolnictwa.więcej »
2017-09-25, 17:09

O prawie wodnym, zbiorach kukurydzy i bolączkach hodowców drobiu

Ryba [fot. Michał Kuś]
Ryba [fot. Michał Kuś]
W audycji zajmujemy się tematem nowego prawa wodnego. Rozmawiamy z Markiem Ferlinem, prezesem Polskiego Towarzystwa Rybackiego o tym, jak ustawa prawo wodne wpłynie na pracę rybaków śródlądowych. Poruszamy też temat prognoz zbiorów kukurydzy i powiemy o bolączkach polskich hodowców drobiu. Na koniec rozmawiamy z sołtysem miejscowości Świercze Klaudią Pawełczyk-Zając o tym, jak społeczność wiejska się aktywizuje.więcej »
2017-09-18, 12:06

Informacje dla producentów zbóż, mleka i trzody. Będzie też o rynku piwa i coś dla działkowców

[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
W audycji sporo informacji dla producentów zbóż, mleka i trzody. Powiemy o problemach rolników ze wschodu kraju związanych z ASF i rosnących cenach trzody chlewnej. W magazynie pytamy także do kiedy zwyżka cen się utrzyma. Odniesiemy się także do rynku piwa, który jak się okazuje daje prace 40 tysiącom rolników w naszym kraju. Nie zabraknie także informacji dla działkowiczów.więcej »
2017-09-11, 15:53

Jaki to był sezon dla rolników?

Dożynki Wojewódzkie 2017 [fot. Grzegorz Dzierugo]
Dożynki Wojewódzkie 2017 [fot. Grzegorz Dzierugo]
Tegoroczny sezon - to główny temat audycji, w której pytamy o zbiory, ceny i jakość zebranych zbóż. Pytamy również o przyszłość opolskiej wsi i rolnictwa...więcej »
2017-09-04, 09:51

Co o tegorocznych zbiorach mówią sadownicy, o tym m.in. w audycji

Co o tegorocznych zbiorach mówią sadownicy, o tym m.in. w audycji [https://pixabay.com/pl/]
Co o tegorocznych zbiorach mówią sadownicy, o tym m.in. w audycji [https://pixabay.com/pl/]
W audycji wracamy do tematu śniętych ryb w jeziorach otmuchowskim i nyskim, sprawdzamy czy młode osoby chcą się kształcić w zawodzie rolnika oraz jak tegoroczny sezon odbił się na zbiorach sadowników. W programie także rozmowa z producentem czereśni Piotrem Pospiszylem, którego zapytamy o opłacalność tej branży w naszym regionie. Nie zabraknie także porad dla działkowiczów.więcej »
2017-08-28, 11:16

O katastrofie ekologicznej w Otmuchowie

Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [fot. Dorota Kłonowska]
Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [fot. Dorota Kłonowska]
W programie powracamy do tematu katastrofy ekologicznej w Otmuchowie, gdzie rzeką płynęły ławice śniętych ryb z Jeziora Otmuchowskiego. Woda była zielona i zdaniem wędkarzy - ryby dusiły się z powodu sinic, które namnożyły się wskutek niskiego stanu wód w jeziorze.

W magazynie pytamy także o ceny owoców i przewidywane zbiory w tym sezonie.więcej »
2017-08-21, 17:08

O notowaniach na rynku zbóż i mleka, wpływie aury na plony i ataku zgnilca

[fot. Bogusław Kalisz]
[fot. Bogusław Kalisz]
Program rozpoczniemy od notowań na rynku zbóż i mleka w tym tygodniu. Powiemy także jak opady deszczu odbiją się na plonach roślin okopowych i jakie straty w rolnictwie w tym roku spowodowały warunki atmosferyczne. Natomiast pszczelarze z południa województwa informują o tym, że zgnilec amerykański atakuje ich pasieki. O tym też w audycji.więcej »
2017-08-14, 17:22

O hodowli trzody chlewnej, skażonych jajach i opłatach za wodę

Jaja kurze © (fot. sxc.hu)
Jaja kurze © (fot. sxc.hu)
Hodowla trzody chlewnej będzie możliwa tylko po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa. Jakich dokładnie? To wyjaśniamy w magazynie. W programie poświęconym tematyce rolniczej odniesiemy się także do informacji o skażonych jajach w Europie i zapytamy, czy po przyjęciu Prawa Wodnego rolnicy więcej zapłacą za wodę.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »