Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-03-27, 13:33

O zbliżających się zmianach na unijnym rynku cukru oraz o kradzieży pszczół

Pszczoły [fot. Umberto Salvagnin/flickr.com]
Pszczoły [fot. Umberto Salvagnin/flickr.com]
Cukier [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Cukier [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Coraz bliżej dużych zmian na unijnym rynku cukru. Od października znika kwotowy system produkcji, a w to miejsce wchodzi wolny rynek. Co to oznacza dla plantatorów, czy będą mogli produkować bez ograniczeń?

W programie również o kradzieży pszczół. Nieznani sprawcy kradną ule na południu województwa. W magazynie pytamy, jakie mogą być powody i kto może zajmować się tym procederem.więcej »
2017-03-20, 12:21

O konkursach w ramach POW i proteście hodowców karpia

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego rozpocznie się w sobotę (19.11) o godz. 11:00 na Zamku Książęcym w Niemodlinie [fot. materiały organizatora]
Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego rozpocznie się w sobotę (19.11) o godz. 11:00 na Zamku Książęcym w Niemodlinie [fot. materiały organizatora]
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ogłasza 5 konkursów w ramach Programu Odnowy Wsi. W tej chwili czeka na propozycje od liderów. To jeden z tematów programu.

Kolejny temat będzie dotyczył sytuacji gospodarstw rybackich. Hodowcy karpia z Opolszczyzny protestowali w Warszawie przeciw temu, że stracą 16 mln złotych, które trafią na ochronę dorsza bałtyckiego.więcej »
2017-03-14, 16:35

Jak pszczoły przetrwały zimę? To jeden z tematów audycji

Fot. Umberto Salvagnin/flickr.com
Fot. Umberto Salvagnin/flickr.com
W audycji o tym, jak pszczoły przetrwały zimę. Na ten temat rozmawialiśmy z Henrykiem Nosewiczem - właścicielem pasieki z Ligoty Górnej. Gościem programu był też Wilhelm Beker, prezes Spółdzielni Mleczarskiej z Olesna. W programie także przegląd najnowszych informacji z kraju i świata dotyczących rolnictwa.

Audycję w zastępstwie Piotra Wójtowicza prowadziła Kamila Gal-Skorupa.więcej »
2017-03-06, 11:40

Problemy plantatorów buraka cukrowego i innowacje na wsiach - to m.in. tematy audycji

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji m.in. rozmowa z Markiem Wróblem z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, na temat funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji. Wyjaśnimy, kto może do nich przystąpić i jaki jest ich cel.

W magazynie poświęconym tematyce rolniczej odnieśliśmy się także do kontraktacji buraka cukrowego. Plantatorzy z Opolszczyzny narzekają na koncern Suedzucker. W umowie nie ma bowiem zagwarantowanej żadnej minimalnej ceny skupu. Jedyna gwarancja to wysokość zaliczki – 17 euro za tonę surowca, czyli o połowę mniej niż rok wcześniej...więcej »
2017-02-27, 14:32

O przemyśle cukrowniczym i cenach ziemi

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Plantatorzy buraka cukrowego z Opolszczyzny mogą stracić w tym roku w sumie 40 mln zł. Tak twierdzi przewodniczący Związku Plantatorów Buraka Cukrowego "Otmuchów" Bogdan Zioła. Przyczyną są warunki kontraktacji, jakie zaoferował im koncern Suedzucker. W umowie nie ma zagwarantowanej minimalnej ceny skupu. Jedyna gwarancja dla rolników to zaliczka w wysokości 17 euro za tonę. To jeden z tematów audycji.

W magazynie zapytamy także o ceny ziemi. Czy po zmianie przepisów ziemia tanieje, czy drożeje i ile od marca wyniesie najniższa emerytura z KRUS?więcej »
2017-02-20, 13:50

W audycji m.in. o tym, że najlepsze krowy to te z Głogówka

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Spółka Pro Agra z Kępnicy skarży się, że ANR nie chce przedłużyć im dzierżawy o kolejne 8 lat. Zdaniem właściciela gospodarstwa, ANR stosuje dowolność. Agencja ripostuje, że ma do tego prawo - to jeden z tematów, który poruszyliśmy w programie.

Było też o produkcji mleka w naszym regionie. Ośrodek Hodowli Zarodowej w Głogówku otrzymał tytuł Rolnik-Farmer Roku 2016. W XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu uczestniczyło kilkudziesięciu najlepszych producentów z kraju. OHZ zdobył pierwszą nagrodę w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze. To państwowe gospodarstwo otrzymało wyróżnienie za zdolności produkcyjne i innowacyjność w dziedzinie rozrodu bydła. Naszym gościem był prezes spółki Grzegorz Arian.więcej »
2017-02-16, 18:49

Grypa ptaków trwa. Czy rolnicy moga ubiegać się o rekompensatę?

Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Rolnicy mogą ubiegać się o rekompensatę w związku z wykryciem w Polsce ognisk wirusa ptasiej grypy. To jeden z tematów programu. W magazynie powiemy także o wystąpieniu kolejnych ognisk grypy ptaków i sprzedaży bezpośredniej. Odniesiemy się także do problemów dzierżawców Agencji Nieruchomości Rolnych.więcej »
2017-02-06, 16:31

O pomocy dla hodowców w związku z ptasią grypą oraz o ubezpieczaniu upraw

Grypa ptaków w gminie Cisek [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Grypa ptaków w gminie Cisek [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Do końca miesiąca można ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10-kilometrów od ogniska choroby. To jeden z tematów sobotniego programu.

W magazynie poświęconym tematyce rolniczej poruszymy także kwestie związane z ubezpieczeniami upraw.więcej »
2017-01-30, 17:59

O pomocy dla producentów drobiu i perspektywach uprawy soi

Soja [fot. sxc.hu]
Soja [fot. sxc.hu]
Będzie pomoc dla producentów drobiu, którzy odczuwają ekonomiczne skutki ptasiej grypy. Mowa o gospodarstwach prowadzących hodowlę w promieniu 10 km od ogniska wirusa H5N8. Resort rolnictwa ma wesprzeć hodowców z budżetu krajowego. Jakie będzie to wsparcie, wyjaśniamy w audycji.

W magazynie poświęconym tematyce rolniczej pytamy także - co dalej z pomysłem dotyczącym rozwoju uprawy soi na Opolszczyźnie.więcej »
2017-01-23, 11:44

Co z ogniskiem zjadliwej grypy ptaków w gminie Cisek? O tym. m.in. w audycji

Grypa ptaków w gminie Cisek [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Grypa ptaków w gminie Cisek [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Od kilku dni trwa likwidacja drobiu w miejscowościach leżących w promieniu 3 kilometrów od miejscowości Przewóz w gminie Cisek. Jest to związane z wykryciem tam na początku stycznia ogniska zjadliwej grypy ptaków. To jeden z tematów, który poruszyliśmy w audycji...więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »