Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne

Felietony muzyczne

2022-11-24, 10:37

Grzegorz Hyży powraca z nowym singlem „Sztos"!

Hyży Sztos
Hyży Sztos
Tytuł zobowiązuje, dlatego nikogo nie zdziwi, jeśli kolejny singiel artysty stanie się wielkim hitem! Grzegorz Hyży wielokrotnie już udowodnił, że potrafi tworzyć ponadczasowe przeboje, które podbijają radiowe playlisty. Artysta nie boi się eksperymentować z nowymi brzmieniami, włączając do swoich popowych singli m.in. elementy reggaetonu lub elektroniki.

Najnowsza piosenka „Sztos” to świeży, synthpopowy utwór, który wpada w ucho i pozostaje w głowie na dłużej. Tekst, autorstwa Grzegorza Hyżego i Arka Sitarza (Rasmentalism), nawiązuje do uniwersalnych ludzkich potrzeb, takich jak miłość, bliskość czy chęć uwolnienia się od przeszłości. Jest też próbą wyrażenia uczuć, które pomimo tego że uświadomione, pozostają trudne do nazwania. Znany z zamiłowania do zabawy stylem i formą artysta, po raz kolejny dostarcza polskim słuchaczom rozrywki na najwyższym, światowym poziomie. Nie ma wątpliwości, że singiel ma szansę stać się radiowym „sztosem” i kolejnym hitem artysty.
2022-10-31, 09:59

VOO VOO z nowym albumem - "Premiera"

Voo Voo fot. materiały prasowe
Voo Voo fot. materiały prasowe
Zespół Voo Voo to od lat synonim muzycznego kunsztu. Wciąż poszukują i nie dają się wpisać w sztywne ramy gatunków.

Grupa Wojciecha Waglewskiego daje świetne występy na żywo, a najnowsza płyta Voo Voo „Premiera” pokazuje zespół w znakomitej formie. Większość utworów grupa zarejestrowana na tzw. setkę, czyli na żywo podczas improwizacji w studiu.

Co mówi o płycie sam Waglewski? - Doszło do fantastycznej współpracy z dwiema kobietami: Mashą Natanson i Hanią Rani. Spotkania zespołu w studiu były bardzo intensywne. Nagrania trwały krótko po to, by nie uronić nic z energii - mówi muzyk.

Najnowsze wydawnictwo zespołu, zatytułowane po prostu „Premiera” to 11 autorskich utworów, w tym znane już publiczności single „Bezruch” nagrany wspólnie z wybitną kompozytorką, pianistką i wokalistką – Hanią Rani oraz „Łajba” z udziałem wyjątkowej artystki Mashy Natanson.

Najnowszym singlem promującym album jest utwór ‘Beztrosko’, który Radio Opole gra w paśmie "Dobre Granie" oraz w Radiu Opole 2 Kultura.

Voo Voo tworzą: Wojciech Waglewski – śpiew, gitary
Mateusz Pospieszalski – saksofony, instr. klawiszowe, śpiew
Karim Martusewicz – bas
Michał Bryndal - perkusja
2022-10-17, 15:44

Radio Opole poleca: nowy singiel Dawida Podsiadło „To co masz Ty!” z najświeższej płyty.

Zrzut ekranu 2022-10-17 154853
Zrzut ekranu 2022-10-17 154853
Już jest! W piątek ukazała się czwarta studyjna płyta Dawida Podsiadło. Powstała we współpracy z Jakubem Galińskim, producentem muzycznym na co dzień grającym w zespole Dawida. Radio Opole promuje najnowszy singiel Dawida z tego wydawnictwa - "To, co masz Ty".

Album to zbiór kilku lat przeżyć i przemyśleń artysty, który już przyzwyczaił nas do mocnych tekstów, czego najlepszym przykładem jest opublikowany już utwór „POST”. Problemy mikroświata, osobiste rozterki, ale i spojrzenie na to, co dzieje się na świecie. O tym jest album - „Lata Dwudzieste”.

Obecnie Dawid wraz z zespołem przygotowuje się do trasy koncertowej – PostProdukcja Tour, która rusza już 30 października i obejmuje dziewięć koncertów, na których zostanie zaprezentowany nowy materiał. „Lata Dwudzieste”, trasa koncertowa oraz współprodukcja filmu to nie jedyne projekty, w których uczestniczył ostatnio artysta.

źródło: Sony

2022-10-07, 12:36

Twórcy albumu "Andromeda's Mystery" wystąpili na scenie Studia M im. SBB

GDrEIJPk
GDrEIJPk
W czasie pandemii w 2021 roku trzej starzy przyjaciele utworzyli nowy zespół z ideą odkrywania nowych możliwości brzmieniowych, rozświetlania rytmu i harmonii w inny sposób. Choć David Dorůžka, Piotr Wyleżoł i Jeff Ballard znają się od lat, to w tej właśnie scenerii spotkali się po raz pierwszy wiosną 2021 roku, aby nagrać nową muzykę napisaną przez całą trójkę.

Okoliczności powstania albumu były zaskakujące. Muzycy zostali zaproszeni na festiwal jazzowy w Brnie, jechali tam z myślą, że po prostu zagrają koncert. Występ udał się znakomicie, czeska telewizja to uwieczniła, aby wydać na DVD. Wydawało się, że to wszystko, ale wyjątkowe porozumienie, jakie w tym czasie narodziło się między muzykami, zaowocowało spontaniczną decyzją o natychmiastowym wejściu do studia, co stało się następnego ranka, w efekcie czego podczas jednej 6 – godzinnej sesji nagraniowej w studio „Na Orli” w Brnie powstał album „Andromeda’s Mistery”.

Brzmienie płyty opiera się w dużej mierze na analogowych instrumentach elektronicznych, prostych melodiach i zawiłych rowkach, a muzycy skupiają się na łączeniu starych i nowych dźwięków oraz podejściu w unikalną syntezę, która charakteryzuje dzisiejszy świat.

Na trwającym prawie godzinie albumie zajdziemy osiem utworów. Cztery z nich to kompozycje Davida Dorůžki, trzy – Piotra Wyleżoła, jeden dołożył Jeff Ballard. Ballardowskie „Lone” znane jest z płyty „Fly” nagranej przez perkusistę niemal dwie dekady temu z Larrym Grenadierem i Markiem Turnerem. Pozostała siódemka nagrań to materiał premierowy. Trio oferuje słuchaczowi dość rozbudowane nagrania. Finałowy „Murky Waters” trwa ponad dwanaście minut.

Minimalistyczne, spokojne fragmenty przeplatają się w nim z żywszą narracja i solowymi popisami instrumentalistów. „Chorale” dedykowany jest pamięci Tomasza Stańki i Edwarda Vessali i nawiązuje stylistyką do charakterystycznego brzmienia kojarzonego w monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrywali obaj wspomniani artyści. Przekornie zatytułowane „No Electricity” ucieka w bardzo energetyczne klimaty z rockową partią gitary. Ciekawie słucha się również Piotra Wyleżoła, który chętnie ucieka w brzmienia elektronicznych instrumentów. Wreszcie, swoje trzy grosze subtelnie, acz znacząco, wtrąca w całość Jeff Ballard.

Piotr Wyleżoł – fortepian, Fender Rhodes, Moog.
Polski pianista jazzowy, kompozytor, lider zespołu. Jeden z najbardziej kreatywnych i najważniejszych muzyków jazzowych na polskiej scenie jazzowej. Jego ostatni album jako lidera „Human Things” ukazał się w marcu 2018 roku nakładem najważniejszej i legendarnej serii wydawniczej w historii polskiego jazzu „Polish Jazz”.

Podczas dotychczasowej kariery współpracował z: Billy Hartem, Edd Schullerem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Grzegorzem Nagórskim, Andrzejem Cudzichem, Adamem Pierończykiem, John Purcellem, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Steve Loganem, Janis Siegel. Od 2005 roku współpracował z Nigelem Kennedym, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S. Bacha czy A. Vivaldiego.

David Dorůžka – gitara.
Od lat jest niewątpliwie jedną z czołowych postaci czeskiej sceny jazzowej. David Dorůžka zaczął występować na scenie jazzowej jako nastolatek. Studiował kompozycję i improwizację w Berklee College of Music w Bostonie pod kierunkiem Joe Lovano, Micka Goodricka i George'a Garzone, a także miał okazję uczyć się od takich muzyków jak Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman i Christian McBride. Od końca 2003 roku mieszka znowu w Czechach, gdzie naucza w Konserwatorium Jaroslava Ježka w Pradze.

Jeff Ballard – perkusja.
Amerykański perkusista jazzowy . Grał z Rayem Charlesem i Patem Methenym oraz grał okresowo z Chick Corea w wielu grupach, takich jak Origin i Chick Corea New Trio . Grał również z wieloma nowojorskimi muzykami jazzowymi, takimi jak Reid Anderson , Brad Mehldau , Kurt Rosenwinkel , Mark Turner , Miguel Zenon i Eli Degibri . Grał również z Joshua Redman Elastic Band. Jest członkiem Brada Mehldau Trio (od 2005) i współliderem Fly , kolektywnego trio z Markiem Turnerem i Larrym Grenadierem oraz prowadzi Jeff Ballard Trio i Jeff Ballard Fairgrounds.
2022-09-27, 08:44

Radio Opole świętowało Dzień Polskiej Muzyki

Baasch - sesja w Studiu M im. SBB Radia Opole (12.02.2021) do audycji "Muzyka Nowa" w wydaniu red. Piotra Metza [fot. Wanda Kownacka]
Baasch - sesja w Studiu M im. SBB Radia Opole (12.02.2021) do audycji "Muzyka Nowa" w wydaniu red. Piotra Metza [fot. Wanda Kownacka]
Polska muzyka zdominowała 1 października anteny największych stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Radio Opole wraz z innymi mediami uczestniczyło w kampanii "Dzień Polskiej Muzyki". Zachęcamy w ten sposób do częstszego słuchania i emitowania polskiej muzyki, która jest różnorodna i ciekawa.

Wszystkie media zaangażowane w projekt podziękowały w ten sposób artystom i twórcom za ich pracę i za utwory. Najważniejsi są jednak słuchacze, bo to właśnie oni stanowią o sile i kondycji rynku muzycznego. Im więcej polskiej muzyki będziemy słuchali, tym większe możliwości rozwoju artystycznego i eksportowego stwarzamy naszym ulubionym artystom i tym silniejsza staje się pozycja polskiego rynku na arenie międzynarodowej.

Pomysł na kampanię "Dzień Polskiej Muzyki" zrodził się w 2019 z inicjatywy agencji Artistars. Intencją twórców było stworzenie projektu, który zaangażuje i połączy wszystkich uczestników rynku muzycznego: artystów, rozgłośnie radiowe i telewizje muzyczne, firmy i organizacje branżowe oraz fanów.

Polska muzyka zajmuje szczególne miejsce na antenie Radia Opole. Nadajemy z serca "Stolicy polskiej piosenki", dlatego polscy artyści są nam wyjątkowo bliscy. Ponad 40 procent naszej playlisty to muzyka polska. Kilka dni w roku, między innymi święta 3 maja i 11 listopada, poświęcamy całkowicie polskim wykonawcom.

Radio Opole aktywnie promuje również młodych wykonawców. Organizujemy koncerty w studiu im. SBB i prezentujemy sylwetki debiutantów w programach autorskich. Relacjonujemy wydarzenia muzyczne, pokazujemy opolskie szkoły i uczelnie muzyczne.

Najważniejsze miejsce w naszym programie zajmuje jednak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole, który każdego roku jest wielkim świętem polskiej muzyki.
2022-09-07, 11:42

Patronat Radia Opole: Patrycjusz Gruszecki Trio - Faces

patrycjusz-gruszecki-trio-faces-cover-okladka
patrycjusz-gruszecki-trio-faces-cover-okladka
Radio Opole objęło patronatem medialnym płytę „FACES”. To kolejne, drugie już, wydawnictwo uznanego tria jazzowego PATRYCJUSZ GRUSZECKI TRIO, w którego skład wchodzą: Zbigniew Lewandowski (perkusja), Kajetan Galas (organy Hammonda) oraz lider, Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn).

Gościnny udział w nagraniu albumu wziął Janusz Szrom, który zaśpiewał jedną z kompozycji Patrycjusza Gruszeckiego do tekstu Adama Kawy pod tytułem „Miłość Jak Łza”. FACES, zawierająca osiem kompozycji lidera oraz jedną Zbigniewa „Levandka” Lewandowskiego, jest naturalną kontynuacją działań tria, nakierowanych na realizację kompozycji lidera. Jak mówi Patrycjusz Gruszecki: „FACES – to muzyczny mariaż charakterów, doświadczeń oraz marzeń. To czas wyczekiwania, radość spotkania, magia tworzenia. To zrodzona w głębi duszy myśl – pomnożona jak szczęście, podzielona jak ból – na trzy…”

Dzięki wrodzonemu zamiłowaniu muzyków do mainstreamu, album „Faces” utrzymany jest w klimacie muzyki głównego nurtu, ale zawiera wiele nowoczesnych rozwiązań rytmicznych i brzmieniowych.

W 2017 r. w plebiscycie czytelników JazzPRES i słuchaczy Radia JazzFM trio zostało wyróżnione dwiema nagrodami: jazzowy album roku („Something About…”) i najlepszy jazzowy wykonawca roku (Patrycjusz Gruszecki).
2022-08-20, 10:55

Radio Opole poleca: Robbie Williams z nowym singlem "Lost"

Robbie Williams - Lost [XXV]
Robbie Williams - Lost [XXV]
Robbie Williams wydaje singiel „Lost” - utwór pochodzący z jego albumu „XXV”, którego premiera już we wrześniu! Nowa piosenka, wyprodukowana przez Guya Chambersa i Richarda Flacka, to poruszający utwór z przejmującym tekstem, elementami fortepianu i urzekającym dźwiękiem smyczków.

Ten zestaw czyni singiel natychmiastowym klasykiem. „Lost opowiada o czasach, kiedy zachowywałem się lekkomyślnie” – wyjaśnia Robbie Williams. Wydawnictwo świętujące 25-lecie solowej kariery Robbiego zawierać będzie niezliczone przebojowe single i uwielbiane przez fanów utwory.

Piosenki zostały na nowo zorkiestrowane przez Julesa Buckleya, Guya Chambersa i Steve’a Sidwella oraz nagrane z prestiżową Metropole Orkestr z Niderlandów. „XXV” będzie dostępny w dwóch formatach CD (standardowym i deluxe) o różnych kolorach oraz na płycie analogowej.
2022-08-05, 13:45

Przed nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki “Opole 2022”

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [fot. Wanda Kownacka]
II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [fot. Wanda Kownacka]
Polonijni artyści znów spotkają się na Opolszczyźnie. Przed nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022”, a w ramach niego kilka koncertów - w Opolu, Prudniku, Gogolinie i Pilszczu. Inauguracja 12 sierpnia w stolicy regionu.

Festiwal to okazja do spotkań artystów polonijnych rozproszonych na całym świecie. Uczestnicy tworzą i wykonują muzykę na co dzień, choć nie zawsze stanowi to ich główne źródło utrzymania. Ale - jak podkreśla organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu - Halina Nabrdalik, dziennikarka Radia Opole - dzięki swojej działalności, promują polską kulturę w miejscu, w którym żyją. Dodaje też, że ideą festiwalu jest zarówno integracja środowisk polonijnych czy kreowanie żywych więzi Polonii z ojczyzną, ale też edukacja mieszkańców naszego regionu na temat Polonii.

W tegorocznych koncertach udział wezmą wykonawcy ze Szwecji, Białorusi, Ukrainy, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Niemiec czy Grecji. Konkurować będą o Grand Prix - nagrodę w wysokości 6.500 zł, choć przewidziano też inne wyróżnienia.

Głównym organizatorem festiwalu jest Opolski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Radio Opole – jak co roku – jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Wśród organizatorów są również: Prudnicki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Prudniku, Urząd Miejski w Opolu, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Gogoliński Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Gogolinie.

Dodajmy, że projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2022”.

Bilety na niedzielny (14.08) koncert laureatów w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu można kupić w naszym sklepie internetowym sklep.radio.opole.pl

V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'
2022-06-28, 11:51

Radio Opole poleca: Dawid Podsiadło z nowym singlem - "POST"

podsiadło post
podsiadło post
Cztery lata po wydaniu multi-diamentowego albumu „Małomiasteczkowy”, Dawid Podsiadło przedstawia „POST”. Singiel zwiastuje nowy album, którego premiera odbędzie się jesienią.

Autorem tekstu jest Podsiadło, a przy warstwie muzycznej wspomagał go Kuba Galiński, który jest także producentem utworu. Oto, co artysta mówi o utworze: "Nie jestem nawet strażnikiem Teksasu, więc tym bardziej średni ze mnie strażnik moralności. Natomiast wiem, że przez całe życie jedna cecha mnie nadzwyczajnie wkurza, zarówno u mnie, jak i u innych. To hipokryzja. Z tą, którą mam w sobie, walczę na co dzień. I, jak to zwykle w walce bywa, raz wygrywam, raz przegrywam. Natomiast o tej, do której nie dosięgam - piszę piosenki. Często wydaje się nam, że nasz punkt widzenia to jedyny słuszny punkt. Tworząc POST chciałem przypomnieć starą jak świat maksymę, że jeśli chcemy zmieniać świat na lepsze, to warto najpierw popracować nad sobą.

Premierze singla towarzyszyło ogłoszenie trasy koncertowej, która odwiedzi 8 polskich miast jesienią tego roku. 25 czerwca Podsiadło zagrał swój największy koncert w karierze na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 tysięcy fanów.

źródło: Sony Music Polska
2022-06-07, 09:50

Festiwalowe Radio Opole - i wszystko gra!

Amfiteatr opolski, koncert „Wielkie Przeboje Małego Ekranu, 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, 58. KFPP w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Amfiteatr opolski, koncert „Wielkie Przeboje Małego Ekranu, 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, 58. KFPP w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Specjalnego programu, dedykowanego wszystkim entuzjastom festiwalowych emocji, można słuchać na częstotliwości 96,5 FM dla Opola i okolic, w aplikacji Radia Opole oraz na stronie internetowej.

W Festiwalowym Radiu Opole wracamy pamięcią do najważniejszych i najciekawszych koncertów z początków KFPP . Wybieramy perełki z radiowych archiwów, wielkie przeboje, zapomniane piosenki, możemy usłyszeć laureatów nagród i poczuć niepowtarzalną atmosferę święta polskiej piosenki. Nie brakuje też wywiadów z legendami sceny muzycznej, takich jak: Czesław Niemen, Filipinki, Władysław Szpilman.

Ramówka Festiwalowego Radia Opole podzielona jest na kilka segmentów. W nocy prezentujemy głównie piosenki, od godziny 6:00 do 12:00 w paśmie "Opolskie przeboje KFPP". Od 12:00 do 18:00 "Festiwalowe wspomnienia" a od 18:00 do północy "Niezapomniane koncerty KFPP".

W tygodniu festiwalowym tj. od dnia 15.06 - otworzymy nasze studio w amfiteatrze, skąd będziemy podglądać pracę artystów za kulisami, sprawdzimy co się dzieje na widowni i scenie, porozmawiamy z twórcami tegorocznego - 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od 17 do 20 czerwca od 20:00 do 01:00 zapraszamy do wysłuchania transmisji radiowych z koncertów festiwalowych oraz wywiadów z artystami w przerwach koncertów.

Radio Festiwalowe gra do 26 czerwca.
1234567

Zobacz także

2020-02-03, godz. 09:20 Płyta tygodnia: Ania Rusowicz - Przebudzenie „„Przebudzenie” to długo wyczekiwana płyta Ani Rusowicz. Artystka tym razem swój album wyprodukowała sama. Zainspirowana podróżami m.in do Nowego Orleanu… » więcej 2020-01-27, godz. 09:26 Płyta tygodnia: Camila Cabello - Romance (Sony 2019) „Romance” to drugi album Camili Cabello – artystki, której debiutancki album „Camila” zdobył w Polsce certyfikat platynowej płyty. Kolejnym wielkim… » więcej 2020-01-20, godz. 07:43 Płyta tygodnia: Jeff Lynne's ELO - From Out Of Nowhere (Sony 2019) Jeff Lynne, legenda muzyki rockowej wprowadzona do prestiżowej galerii gwiazd - Rock & Roll Hall of Fame. Przez wiele lat lider i autor światowych sukcesów… » więcej 2020-01-13, godz. 09:28 Płyta tygodnia: Baranovski - Zbiór (Warner 2019) Pytania o płytowy debiut Baranovskiego nie ustawały odkąd w 2018 roku radiowy eter podbiły jego dwa przebojowe, dziś już złote, single - „Dym” i „Luźno”… » więcej 2020-01-07, godz. 08:58 Płyta tygodnia: Małgorzata Ostrowska - Na świecie nie ma pustych miejsc „Długie 12 lat czekaliśmy na studyjną płytę Małgorzaty Ostrowskiej. I w końcu pojawia się jej album zatytułowany „Na świecie nie ma pustych miejsc”!… » więcej 2019-12-30, godz. 08:20 Płyta tygodnia: Męskie Granie 2019 (Polskie Radio 2019) „Męskie Granie 2019” to dziesiąty album dokumentujący niezwykła trasę koncertową z udziałem polskich artystów. Dekada z Męskim Graniem to mnóstwo… » więcej 2019-12-23, godz. 08:36 Płyta tygodnia: George Michael & Wham! Last Christmas: The Original Motion Picture Soundtrack "Last Christmas" to kinowy przebój zbliżających się świąt, zainspirowany muzyką George’a Michaela i Wham! Film wyreżyserował Paul Feig, a scenariusz… » więcej 2019-12-16, godz. 09:09 Płyta tygodnia: Pectus - Kobiety / Wojciech Młynarski Cztery lata temu Pectus zachwycił słuchaczy płytą „Kobiety”, która ukazała się na dziesięciolecie istnienia zespołu. Album zyskał status złotej… » więcej 2019-12-09, godz. 11:20 Płyta tygodnia: Ed Sheeran - No.6 Collaborations Project Jak tłumaczy Ed Sheeran – „W 2011 roku stworzyłem EPkę o tytule „No.5 Collaborations Project”. Od tamtej pory zawsze chciałem zrobić coś podobnego… » więcej 2019-12-09, godz. 09:34 Świąteczna nowość w Radiu Opole: Robbie Williams - "Time For Change" Od poniedziałku w Radiu Opole gramy najnowszą, świąteczną piosenkę Robbiego Williamsa "Time For Change". Artysta, który swoje największe sukcesy odnosił… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »