Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Wyjątkowe słuchowisko, wyjątkowe transmisje i…
2020-04-30, 14:14 Autor: Radio Opole

Wyjątkowe słuchowisko, wyjątkowe transmisje i audycje - spędź majówkę z Radiem Opole

Wyjątkowe słuchowisko, wyjątkowe transmisje i audycje - spędź majówkę z Radiem Opole [fot. Łukasz Fura]
Wyjątkowe słuchowisko, wyjątkowe transmisje i audycje - spędź majówkę z Radiem Opole [fot. Łukasz Fura]
Majówka w czasach pandemii będzie to nietypowa. Jak ją spędzić? Namawiamy, by zostać w domu i włączyć Radio Opole!
Pierwszomajowych akcentów nie zabraknie

W porannej audycji sięgniemy do bogatego archiwum Radia Opole, by przypomnieć, jak w stolicy regionu wyglądały pochody w latach 60-tych. O genezie święta robotników, jego dzisiejszym obliczu, historii ruchu związkowego i problemach na linii pracodawcy – pracobiorcy porozmawiamy już po 8:00 z Sebastianem Koćwinem z centrali OPZZ.

O rocznicy święta majowego ludzi pracy i pomysłach na uratowanie, jak największej ilości miejsc pracy, konieczności nowelizacji kodeksu pracy oraz o historii i przyszłości związków zawodowych na świecie porozmawia ze swoimi gości w specjalnym wydaniu Loży Radiowej Witold Żurawicki. Gośćmi będą Jerzy Szteliga ze ZNP na Politechnice Opolskiej oraz Grzegorz Adamczyk - wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Opolu.

W samo południe „Przy świątecznym stole” ze swoimi z kolei gośćmi porozmawiają Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg. Szczegóły wkrótce.
Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja – specjalne audycje

W Święto Flagi RP gościem rozmowy „W cztery oczy” już z samego rana będzie posłanka PiS Katarzyna Czochara, która od lat organizuje w Moszczance wojewódzkie obchody tego święta. W tym roku, z oczywistych względów obchodów nie będzie, ale spytamy naszego gościa o genezę święta i jego perspektywy.

3 Maja to z kolei okazja do rozmowy o Konstytucji RP. O jej genezie, zawartości, znaczenia dla Polski w niedzielnej rozmowie "W cztery oczy" opowie dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Postaramy się porównać naszą konstytucję z ustawami zasadniczymi w innych krajach.

Z kolei o 8:30 zapraszamy na specjalne świąteczne wydanie audycji "Prosto z sejmu". Gościem Magdaleny Ogórek będzie prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie przechowywana jest faksymile konstytucji.

W Świątecznej Loży Radiowej, która rozpocznie się wyjątkowo o 11:30 – o korzeniach, jej znaczeniu porozmawiamy z prof. Mariuszem Sawickim z Uniwersytetu Opolskiego. Będzie to okazja nie tylko do oceny zapisów Konstytucji 3 Maja, ale też do rozmowy o współczesnej ustawie zasadniczej i porównania jej z zagranicznymi odpowiednikami.
Wyjątkowe słuchowisko

W niedzielę o godz. 14:00 zapraszamy do wysłuchania historyczno-poetyckiego słuchowiska "Polski maj", w którym treść Konstytucji 3 Maja przeplata się z poezją na jej temat. Klamrę utworu stanowi wykonywany a cappella śpiew do dwóch tekstów poetyckich. Pierwszy, to hymn pochwalny dla majowych wydarzeń. Drugi, to oddanie Polski w opiekę Matce Bożej Królowej Polski, której święto też tego dnia obchodzimy. Muzyka w słuchowisku jest specjalnie do niego skomponowana.

Słuchowisko przypomni obszerne fragmenty konstytucji, a także poprowadzi nas ścieżką poezji Rajnolda Suchodolskiego, Ignacego Krasickiego, Wandy Grodzieńskiej i Zygmunta Krasińskiego, której strofy mówią o konstytucji i o Matce Bożej, Królowej Polski. Producentem słuchowiska jest Polskie Radio Rzeszów.
Transmisje mszy i nabożeństw

W piątek już o 7:00 rano zapraszamy na transmisję mszy świętej z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu-Gosławicach. Z kolei o godz. 18:00 przeniesiemy się do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Tego dnia sanktuarium obchodzi swoją uroczystość odpustową. Przewodniczyć jej będzie o. prowincjał Alan Brzyski OFM.

W niedzielę (03.05) będziemy transmitować poranną eucharystię z Katedry Opolskiej już od godz. 7:00. Z kolei o godz. 10:30 będzie można posłuchać nabożeństwa z kościoła Parafii ewangelicko-aubsburskiej w Opolu. Poprowadzi je ks. proboszcz Wojciech Pracki. O godz. 16:00 będziemy transmitować niedzielną liturgię prawosławną z Kościoła pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła. Poprowadzi ją ks. Mitrat Stanisław Strach. Później przeniesiemy się do Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu, która obchodzi dziś swoją uroczystość odpustową. O godz. 17:00 zapraszamy do wysłuchania transmisji nieszporów odpustowych, a godzinę później rozpoczniemy stamtąd transmisję mszy świętej.

Piątek (1.05)
7:00 Transmisja mszy świętej z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu – Gosławicach
18:00 Transmisja uroczystości odpustowej z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.
Niedziela (03.05)
07:00 Transmisja mszy świętej z Katedry Opolskiej
10:30 Transmisja nabożeństwa z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu
16:00 Niedzielna liturgia prawosławna
18:00 Transmisja mszy świętej z Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu
Długi weekend z ciekawą rozrywką

Czy można jednocześnie być w trzech państwach? Jan Janota, przewodnik i instruktor krajoznawstwa Polski właśnie w taką podróż zaprosi w sobotnim „Obieżyświacie”, proponując odwiedzenie tzw. trójstyków, zaliczanych do atrakcji turystycznych. Ponadto odwiedzimy Ziemię Świętokrzyską, znaną nie tylko z najstarszych w Europie gór, ale także unikalnych jaskiń, urokliwego lessowego wąwozu Królowej Jadwigi czy rezerwatu archeologicznego, w którym turystom udostępniono prawie 500-metrową trasę podziemną. Z kolei na wędrówkę śladami Kresowej Atlantydy wyruszymy zarówno w piątek, jak w niedzielę po 19:00.

Na antenie głównej, jak i na kanale Radio Opole 2 KULTURA nie zabraknie też ciekawych audycji muzycznych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Szykujemy m.in. retransmisje koncertów ze Studia M im. SBB, a na DAB+ będzie okazja posłuchania zarówno jazzu, muzyki klasycznej, folku, koncertowych płyt Boba Dylana, nowego albumy Morrissey'a, Led Zeppelin, elektroniki - od klubowych rytmów po hipnotyczne techno, czy muzyki, która zachowała się tylko dzięki przepastnym archiwom radiowym i wielu wytrwałym szperaczom…

Nic tylko zostać w domu i spędzić majówkę z Radiem Opole! Szczegóły programu można znaleźć tu: Program Radia Opole.

Zobacz także

2020-04-09, godz. 15:46 Twoja Muzyka w sobotę od 21:00. Po 22:00 znów zawitamy do Studia M im. SBB i przypomnimy wyjątkowe koncerty... Wszyscy tęsknimy za koncertami i muzyką na żywo. Nie warto jednak rozpaczać! W każdą sobotę w audycji Twoja Muzyka Radio Opole przypomina najlepsze występy… » więcej 2020-04-08, godz. 16:08 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza w piątek na specjalny program W piątek (10.04) mija 10 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób. W związku z rocznicą sporo miejsca na antenie poświęcimy… » więcej 2020-04-08, godz. 14:39 Całodobowe bezpłatne wsparcie tłumaczy języka migowego - dowiedz się więcej! Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych (PZG), przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchomiły wideoinfolinię… » więcej 2020-04-07, godz. 15:28 Autorka książki "Jak uspokoić swoje myśli" gościem audycji "Trendy i owędy" - posłuchaj rozmowy! "Jak uspokoić swoje myśli" to najnowsza książka Sarah Knight, zawierająca szereg praktycznych porad i wskazówek na temat tego, jak nie martwić się na zapas… » więcej 2020-04-03, godz. 18:04 Transmisje mszy i rozmowy z duchownymi - uczestnicz w życiu religijnym, słuchając Radia Opole W związku z epidemią koronawirusa władze państwa zdecydowały, że w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej… » więcej 2020-04-03, godz. 14:58 Najlepsze występy w Studiu M im. SBB w audycji "Twoja Muzyka"! Wszyscy tęsknimy za koncertami i muzyką na żywo. Nie warto jednak rozpaczać! Od najbliższej soboty (04.04) w audycji Twoja Muzyka po 20:00 Radio Opole będzie… » więcej 2020-04-03, godz. 13:47 Autorka książek "Magia olewania" i "Jak uspokoić swoje myśli" gościem poniedziałkowej audycji "Trendy i owędy"! "Jak uspokoić swoje myśli" to najnowsza książka Sarah Knight, zawierająca szereg praktycznych porad i wskazówek na temat tego, jak nie martwić się na zapas… » więcej 2020-03-25, godz. 15:23 Chcesz zamówić bliskiej osobie życzenia w Opolskim Koncercie Życzeń? Wejdź do sklepu internetowego Radia Opole! W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, zmienione zostały dziś (25.03) zasady zamawiania życzeń, które emitowane są w każdą niedzielę po 12:00 na… » więcej 2020-03-25, godz. 08:35 Pilny komunikat Wojewody Opolskiego dotyczący dalszego ograniczenia w przekraczaniu granicy RP W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej… » więcej 2020-03-24, godz. 12:14 Dawno żadna seria kryminalna nie zyskała tylu fanów – posłuchaj audiobooka na antenie Radia Opole! Jeśli mielibyście, drodzy słuchacze, ochotę oderwać się na chwilę od tematów związanych z koronawirusem, mamy propozycję! Od poniedziałku do piątku… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***