Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 17:50 Autor: PAP

Litwa/Premierka wzywa do rozmów z Ukrainą i Mołdawią o ich członkostwie w UE

Premierka Litwy Ingrida Szimonyte wezwała Unię Europejską do rozpoczęcia jeszcze w tym półroczu „rzeczywistych negocjacji” z Ukrainą i Mołdawią w sprawie członkostwa tych państw w UE. Powiedziała o tym w poniedziałek w Wilnie po spotkaniu z premierkami Łotwy i Estonii, Eviką Siloną i Kają Kallas.

„Musimy dotrzymać obietnicy złożonej mieszkańcom Ukrainy i Mołdawii i wykorzystać ten historyczny moment, aby rozszerzyć europejską przestrzeń sukcesu, również dla naszego własnego bezpieczeństwa” – oznajmiła Szimonyte na wspólnej konferencji prasowej.


Szefowe trzech rządów spotkały się w Wilnie w związku z objęciem przez Litwę przewodnictwa w Bałtyckiej Radzie Ministrów.


Według Szimonyte podczas spotkania rozmawiano też o kwestiach bezpieczeństwa i obrony regionu bałtyckiego, wsparcia dla Ukrainy, sankcjach wobec Rosji i Białorusi oraz realizacji regionalnych projektów infrastrukturalnych.


„Nasze kraje podzielają ten sam pogląd na sytuację regionalną” – podkreśliła Szimonyte. „Bezpieczeństwo naszego regionu jest bezpośrednio związane ze zwycięstwem Ukrainy i nie możemy być zmęczeni wojną i pomaganiem Ukrainie” - zapewniła.


Jak poinformowała, uzgodniono, że na szczycie NATO w Waszyngtonie kraje bałtyckie będą „demonstrować jedność we wzmacnianiu zdolności obronnych” i w kwestii „wdrażania wydatków na obronę zgodnie ze wszystkimi kryteriami”.


Premierka Estonii powiedziała, że zachodni sojusznicy muszą znaleźć sposoby na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich funduszy na wsparcie Ukrainy, a dla UE ważne jest, aby przyjąć 14. pakiet sankcji „tak szybko, jak to możliwe”.


Zdaniem Kallas kolejny długoterminowy budżet UE powinien w większym stopniu koncentrować się na finansowaniu obronności i promowaniu przemysłu obronnego.


„Dlatego musimy szybko znaleźć sposoby na pozyskanie kapitału w celu pobudzenia europejskiego przemysłu obronnego. Może to być w formie obligacji obronnych lub innej alternatywy” – dodała Kallas.


Premierka Łotwy poinformowała, że Bałtycka Rada Ministrów uzgodniła wspólne priorytety i działania przed szczytem NATO w Waszyngtonie.


„Skuteczne odstraszanie i obrona pozostają najwyższym naszym priorytetem. Wymaga to jedności NATO, więcej sił sojuszniczych we wschodnim skrzydle NATO, więcej przemysłu wojskowego, wysokiej gotowości” - powiedział Silina.


Bałtycka Rada Ministrów - organ koordynujący współpracę między rządami Litwy, Łotwy i Estonii - została utworzona w Tallinie w 1994 roku. Przewodnictwo we współpracy bałtyckiej jest rotacyjne.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ kar/


Kraj i świat

2024-06-25, godz. 07:10 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Andrzej Mularczyk: życie pisze nieprawdopodobne scenariusze i warto z niego czerpać (wywiad, część 1) Tematy reportaży są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy się rozejrzeć i posłuchać ludzi, których spotykamy. Życie pisze nieprawdopodobne scenariusze i warto… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Andrzej Mularczyk: w scenariuszach wiele czerpałem z historii swojej i rodziny (wywiad, część 2) Pierwowzorem Kazimierza Pawlaka z 'Samych swoich' był wujek Andrzeja Mularczyka, film 'Jeszcze słychać śpiew i rżenie konie' opowiada o jego ojcu. 'W moich… » więcej 2024-06-25, godz. 07:10 Gwiazda muzyki sprzeciwia się temu, aby na jej koncertach fani życzyli śmierci Taylor Swift Wydana przed dwoma miesiącami przez Taylor Swift płyta „The Tortured Poets Department” nieustannie utrzymuje się na szczycie zestawień najlepszych albumów… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Szef GIS: Najbardziej obawiam się polityki w ochronie zdrowia (wywiad) Największym zagrożeniem jest upolitycznienie obszaru medycznego, który powinien być zarezerwowany dla profesjonalistów - powiedział PAP nowy Główny Inspektor… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 UE/ Polska prezydencja może odpowiadać za kolejny krok w procesie akcesyjnym Ukrainy Po zainaugurowaniu we wtorek rozmów akcesyjnych z UE, Ukraina i Mołdawia przejdą tzw. monitoring, który - według źródła unijnego - potrwa mniej niż rok… » więcej 2024-06-25, godz. 06:50 Sondaż "Rzeczpospolitej": Dla kogo szybciej patrioty? Z sondażu IBRiS dla 'Rzeczpospolitej' wynika, że większość Polaków akceptuje decyzję USA, aby czasowo wstrzymano dostawy systemów Patriot m.in. dla Polski… » więcej 2024-06-25, godz. 06:50 Chiny/ Prezydent Duda namawia do inwestycji w Polsce Prezydent Andrzej Duda przekonywał we wtorek w Chinach do inwestycji w Polsce. Zapewniał, że nasz kraj to bezpieczna, stabilna i perspektywiczna lokalizacja… » więcej 2024-06-25, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Prokurator broni ręcznego sterowania Po nakazaniu uchylania aresztu lekarzowi z zarzutem zabójstwa pacjenta prokurator krajowy Dariusz Korneluk nie wyklucza również w przyszłości wydawania wiążących… » więcej 2024-06-25, godz. 06:40 "Rz": Potężna luka w NFZ Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 mld zł - informuje we wtorek 'Rzeczpospolita'. 'Wzrosną składki czy podatki?' - pyta g… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »