Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 15:50 Autor: PAP

ESA chce czystej energii z kosmosu

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci.

Jak przypominają specjaliści z ESA, ze względu na zmiany klimatyczne Europa dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w 2050 roku. To oznacza znalezienie nowych źródeł energii.


Odnawialne źródła, takie jak farmy wiatrowe i słoneczne, generują wiele wyzwań, w tym niestabilne dostawy prądu zależne m.in. od warunków pogodowych.


„Do roku 2050 zapotrzebowanie na energię w rozwijających się krajach ma znacząco wzrosnąć. W połączeniu z intensywnymi zmianami klimatycznymi oznacza to pilną potrzebę posiadania odnawialnych i niezawodnych źródeł energii, które można przy tym wykorzystywać w różnej skali” – mówi dr Sanjay Vijendran, kierujący w ESA programem SOLARIS.


W ramach programu SOLARIS, ESA promuje ideę, według której umieszczone na orbicie elektrownie mają chwytać energię słoneczną i z pomocą fal radiowych przesyłać ją do specjalnych, podłączonych do sieci odbiorników na Ziemi (https://www.youtube.com/watch?v=8ScTbb-43A4).


„Stojąca za tym fizyka jest już stosowana w telekomunikacji – satelity przesyłają małe dawki energii w formie fal radiowych z orbity, do naziemnych stacji odbiorczych” – podkreśla dr Vijendran.


„Różnica między komunikacją i słonecznymi elektrowniami w kosmosie jest taka, że trzeba przesłać dużo więcej energii. To stwarza wiele technologicznych wyzwań” – dodaje ekspert.


Same ogniwa działające na orbicie rozciągałyby się przy tym na setki metrów, a nawet na kilometry. Wymagałyby nie tylko złożenia w przestrzeni, ale także dalszego ich utrzymania czy ochrony przed meteorytami.


Rzecz jednak w tym, że w przestrzeni nie ma chmur i innych zjawisk atmosferycznych, które utrudniają drogę słonecznym promieniom, a przy tym urządzenia tego typu można relatywnie łatwo dostosować pod względem skali do potrzeb – wyjaśniają eksperci.


Jak informuje ESA, w ubiegłym roku firmy Thales Alania Space i ENEL opracowały wstępny plan systemu tego typu, który z pomocą fal radiowych przesyłałby energię przez 24 godziny na dobę.


Analizowane jest też inne, prostsze podejście. Miałyby być w nim wykorzystane duże, umieszczone na orbicie lustra, które dodatkowo oświetlałyby elektrownie słoneczne na Ziemi, zwiększając produkcję prądu.


Ze względu na większą prostotę, taki system mógłby zostać zbudowany szybciej.


ESA zaprosiła już brytyjskie firmy do prac nad automatami, które pomogłyby w budowie i utrzymaniu kosmicznych słonecznych elektrowni. Zamierza też rozpocząć współpracę z ośrodkami naukowymi.


„Zagrożenie klimatycznym kryzysem wymaga wspólnej pracy w celu znalezienia nowych technologii, które pozwolą nam uzyskać neutralność węglową. Jeśli uda się je wprowadzić, kosmiczne elektrownie słoneczne mogłyby odegrać ważną rolę w poradzeniu sobie z wyzwaniami energetycznymi już od lat 30-tych” – mówi dr Vijendran.


Inicjatywa przedstawiana jest właśnie na odbywającej się w Londynie "International Conference on Energy from Space".(PAP)


Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2024-06-08, godz. 09:20 Franz Kafka - bohater kultury masowej Dzieła Franza Kafki interpretowali reżyserzy filmowi i teatralni, na ich podstawie powstawały kompozycje, piosenki, obrazy, rzeźby, komiksy i gry wideo. Na… » więcej 2024-06-08, godz. 09:20 Piotr Paziński: Kafka nie był wyłącznie męczennikiem literatury (wywiad) Kafka nie był wyłącznie świętym męczennikiem literatury, pracując w biurze, którego nienawidził, jak chce legenda. A był bardzo dobrym urzędnikiem… » więcej 2024-06-08, godz. 09:20 List Kafki trafił na aukcję Sotheby's List Franza Kafki opowiadający o blokadzie twórczej, jakiej pisarz doświadczał wiosną 1920 roku, trafił na aukcje w londyńskim Sotheby. Jedna stroniczka… » więcej 2024-06-08, godz. 09:20 Łódź/ Opowieści o antypodach na Festiwalu Literatury Podróżniczej "Dalej!" Opowieści o antypodach będą tematem przewodnim drugiej edycji Festiwalu Literatury Podróżniczej 'Dalej!' w Łodzi. W sobotę i niedzielę podróżnicy oraz… » więcej 2024-06-08, godz. 09:20 Franz Kafka - nie tylko mistrz pióra, ale też rysownik Chociaż popularność przyniosła autorowi 'Procesu' twórczość literacka, prace plastyczne są dowodem tego, co Max Brod nazwał 'podwójnym talentem'. Rok… » więcej 2024-06-08, godz. 09:10 ISW: "Teoria zwycięstw" Putina to długa wojna na wyczerpanie Ukrainy Władimir Putin zakłada, że Rosja wygra wojnę z Ukrainą poprzez stopniowe powolne postępy i uniemożliwienie Ukraińcom działań kontrofensywnych - pisze… » więcej 2024-06-08, godz. 08:50 Prof. Bola z Centrum Badań Mózgu: nie wierzę w teorię "zjaranej małpy" Nie wierzę w teorię 'zjaranej małpy' - powiedział PAP prof. Michał Bola z Centrum Badań Mózgu UJ. Nie widzę możliwości, aby spożywanie halucynogenów… » więcej 2024-06-08, godz. 08:50 French Open - pierwsza w finale była Jadwiga Jędrzejowska W 1939 roku Jadwiga Jędrzejowska jako pierwsza z Polek wystąpiła w finale wielkoszlemowego dziś turnieju tenisowego French Open. Po 81 latach jej wyczyn powtórzyła… » więcej 2024-06-08, godz. 08:20 Warmińsko-mazurskie/ Muzeum Michała Kajki w Ogródku inauguruje sezon Spektaklem słowno-muzycznym 'Zatopić się w leśnej ciszy' Muzeum Michała Kajki w Ogródku inauguruje tegoroczny sezon artystyczny. Do końca lata będzie można… » więcej 2024-06-08, godz. 08:10 KGP: polscy policjanci będą zabezpieczać Euro 2024 Polscy policjanci pojadą zabezpieczać tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - poinformowała Komenda Główna Policji. Na turniej uda się specjalna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »