Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-16, 05:50 Autor: PAP

USA/ NASA szuka tańszego sposobu na przywiezienie próbek z Marsa

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poszukuje prostszego i tańszego sposobu, by sprowadzić na Ziemię próbki z Marsa – podał w poniedziałek Reuters, cytując przedstawicieli agencji. Pierwotny plan uznano za zbyt kosztowny i czasochłonny.

Łazik Perseverance od 2021 roku zbierał próbki mineralne z dna marsjańskiego krateru Jezero i zamykał je w tytanowych tubach. Mają one zostać w przyszłości dokładnie przebadane, między innymi pod kątem śladów dawnego życia.


Próbki trzeba jednak najpierw sprowadzić. Kolejny etap misji, realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną, przewiduje wysłanie na Marsa kolejnego lądownika. Miałby on wynieść próbki na orbitę Marsa i przekazać kolejnemu statkowi kosmicznemu, który zabrałby je na Ziemię.


Niezależny audyt zlecony przez NASA wykazał tymczasem we wrześniu, że przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań plan ten byłby zbyt kosztowny i czasochłonny. Oceniono, że misję od początku hamowały "nierealistyczne oczekiwania dotyczące budżetu i harmonogramu". Dlatego NASA poszukuje alternatywnych rozwiązań.


We wtorek do ośrodków naukowych i laboratoriów NASA oraz firm działających w branży kosmicznej rozesłane zostanie formalna prośba o opinie, jak zmodyfikować program. Propozycje mają spłynąć do NASA jesienią lub na początku zimy – przekazali przedstawiciele agencji.


Pierwotny plan przewidywał wysłanie lądownika i orbitera w latach 2027-28 i przywiezienie próbek na Ziemię na początku lat 30. Całkowity koszt miał wynieść od 5 do 7 miliardów dolarów.


Audyt wykazał jednak, że rzeczywisty koszt mógłby osiągnąć nawet 11 mld dolarów, a próbki nie trafiłyby na Ziemię przed 2040 rokiem. "Konkluzja jest taka, że 11 miliardów dolarów to za drogo, a data powrotu w 2040 roku jest zbyt odległa" – ocenił szef NASA Bill Nelson.


Zastępczyni administratora NASA Nicky Fox oświadczyła, że nowy plan ma się opierać na "innowacji i sprawdzonej technologii", a nie gwałtownym skoku technologicznym. Reuters podkreśla jednak, że misja wymagać będzie rzeczy, których nigdy wcześniej nie dokonano, w tym wystrzelenia rakiety z powierzchni innej planety.


Nelson wyraził nadzieję, że najtęższe umysły pracujące w NASA oraz współpracujących z nią firmach branży kosmicznej znajdą rozwiązanie. "To ludzie, którzy potrafią rozwiązywać dość skomplikowane problemy" – powiedział.(PAP)


wia/ sp/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 07:00 DGP: Polacy najwięcej rosyjskich wpływów dostrzegają w polityce i biznesie Polacy najwięcej rosyjskich wpływów dostrzegają w polityce (40,8 proc.) i biznesie (31,5 proc.) - wynika z najnowszego sondażu United Surveys by IBRiS dla… » więcej 2024-06-03, godz. 07:00 Filipiny/ Zełenski dziękuje Marcosowi za zaangażowanie na rzecz Ukrainy Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. i podziękował mu za 'jasne stanowisko' w… » więcej 2024-06-03, godz. 07:00 Gawkowski dla "GW": Mamy już potwierdzenie, że doszło do cyberataku na PAP Mamy już potwierdzenie, że doszło do cyberataku na PAP. Wskazują na to nasze systemy - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w… » więcej 2024-06-03, godz. 06:50 Paryż - Demus otrzyma złoty medal pod wieżą Eiffla po 12 latach od biegu Lashinda Demus, która w marcu 2023 roku została uznana oficjalnie przez MKOl mistrzynią igrzysk w Londynie (2012) w biegu na 400 metrów przez płotki, otrzyma… » więcej 2024-06-03, godz. 06:50 Wybory do PE/ Kampania w Skandynawii okazją do krytyki rządów krajowych W Szwecji i Danii w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dominują takie kwestie, jak klimat czy bezpieczeństwo w Europie, a w mniejszym stopniu… » więcej 2024-06-03, godz. 06:50 Rozpoczyna się sesja letnia egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w zawodzie W poniedziałek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części:… » więcej 2024-06-03, godz. 06:40 W poniedziałek rozpoczyna się dodatkowa sesja maturalna W poniedziałek o godz. 9.00 pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią… » więcej 2024-06-03, godz. 06:30 Geofizyk: każdego miesiąca rejestrujemy w Polsce ok. 100 zjawisk sejsmicznych Co miesiąc rejestrujemy w całej Polsce ok. 100 zjawisk sejsmicznych wywoływanych przez górnictwo - powiedział w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Lizurek z Instytutu… » więcej 2024-06-03, godz. 06:30 Platformy cyfrowe: sprzedający nie będą płacić nowych podatków Ustawa wprowadzająca do polskiego prawa dyrektywę UE nie nakłada dodatkowych zobowiązań podatkowych na sprzedających za pośrednictwem platform internetowych… » więcej 2024-06-03, godz. 06:30 USA/ Donald Trump: Amerykanom trudno będzie zaakceptować moje uwięzienie Donald Trump powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że ewentualne uwięzienie lub areszt domowy nie stanowią dla niego problemu, jednak - jak podkreślił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »