Radio Opole » Gospodarka
2013-12-04, 09:02 Autor: Radio Opole

Europa nie chce już imigrantów

Brytyjski premier David Cameron chce ograniczyć świadczenia socjalne dla imigrantów z państw Unii. Ta decyzja spowodowana jest zniesieniem restrykcji w dostępie do rynku pracy od nowego roku i otwarciem go dla Rumunów i Bułgarów. To zła wiadomość także dla Opolan, którzy pracują i mieszkają w Wielkiej Brytanii, korzystając z różnych socjalnych przywilejów.

 Brytyjski premier chce wprowadzić zmiany do unijnej zasady gwarantującej Europejczykom swobodne podróżowanie po krajach Wspólnoty. A już teraz proponuje zapisy, które utrudnią dostęp imigrantom do świadczeń i ułatwią deportację. Poparcia dla tego pomysłu szuka w Holandii.

Okazuje się, że Niemcy mogą poprzeć brytyjskie plany. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", nowa niemiecka koalicja opowiada się za koniecznością wprowadzenia tymczasowych ograniczeń wjazdowych dla osób, które nadmiernie korzystają z zasiłków.

Odnosząc się do pomysłu Wielkiej Brytanii, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding podkreśliła, że nie ma mowy o takich zmianach. - Prawo do swobodnego przemieszczania się nie podlega negocjacjom, dopóki kraj jest w Unii Europejskiej i działa na jednolitym rynku - podkreśliła komisarz.

A czy imigranci potrzebni są Polsce? - Oczywiście - oceniają eksperci. W Warszawie odbyła się debata "Migracje: wyzwania i korzyści" - poświęcona kwestiom społecznym i ekonomicznym w nawiązaniu do imigrantów.

Anna Rostocka dyrektor Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji w Polsce uważa, że nasz kraj bez imigrantów może popaść w poważne kłopoty. Imigranci są potrzebni Polsce z powodu kłopotów demograficznych - wyjaśnia Anna Rostocka.

Doktor Paweł Kaczmarek, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami, uważa, że obecnie imigranci w bardzo poważnym stopniu wypełniają luki na polskim rynku pracy. Zdaniem eksperta, wytworzył się wręcz już sektor pracy imigranckiej związany z rolnictwem, pracami domowymi czy opieką nad osobami starszymi. Do tych prac - tłumaczy doktor Kaczmarek - coraz trudniej znaleźć Polaków, a chętnie wykonują je właśnie przybysze z innych krajów.

Demograf profesor Krystyna Iglicka-Okólska uważa, że choć do naszego kraju przyjeżdżają Ukraińcy, Białorusini i obywatele krajów byłego Związku Radzieckiego, to Polska nie jest atrakcyjnym miejscem dla imigrantów. Zdaniem profesor Iglickiej-Okólskiej, imigranci w Polsce przebywają czasowo i nie chcą się tu osiedlać, wybierając kraje o wyższych standardach socjalnych. Jeśli jednak plany premiera Camerona wejdą w życie, sytuacja może ulec zmianie i imigranci będą zmuszeni pozostać w Polsce.

Według ekspertów do 2060 roku Polska będzie potrzebowała około 5 milionów imigrantów, którzy mogliby wypełnić lukę po osobach, które między innymi wyjechały do pracy z Polski za granicę.

IAR/Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2024-09-27, godz. 14:00 Inspektorat ZUS w Nysie ponownie otwarty dla klientów Po kilkunastodniowej przerwie w pracy spowodowanej zalaniem budynku przy ul. Armii Krajowej 3 można już załatwiać tu wszystkie potrzebne sprawy - informuje… » więcej 2024-09-26, godz. 18:30 Spółka Cargo zwolniła około 90 pracowników z Opola Około 90 pracowników opolskiej części Śląskiego Zakładu spółki PKP Cargo dostało wypowiedzenia z pracy. O sprawie poinformowali przedstawiciele Związku… » więcej 2024-09-25, godz. 18:00 PFRON udzieli pomocy niepełnosprawnym oraz ich pracodawcom. Jest kilka możliwości Kilka form pomocy finansowej dla mieszkańców i jednostek poszkodowanych w powodzi oferuje opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepeł… » więcej 2024-09-25, godz. 12:00 Budowa tymczasowej przeprawy w Głuchołazach. Z rzeki usunięto elementy zerwanego mostu Z Białej Głuchołaskiej wyciągnięto już wszystkie elementy mostu tymczasowego, który zniszczyła powódź w niedzielę 15 września. » więcej 2024-09-25, godz. 09:51 Miliony euro dotacji i pożyczek na specjalnych warunkach dla przedsiębiorców z terenów powodzi Będzie pomoc finansowa dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wsparcie szykuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mowa o 10 mln euro dotacji… » więcej 2024-09-24, godz. 18:00 Głogówek po powodzi. "Obiekt działa awaryjnie, ale zapewnia oczyszczanie ścieków" W Głogówku przywrócono funkcjonowanie gminnej oczyszczalni ścieków. Ekologiczną instalację wyłączyła z eksploatacji powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 13:53 Unijne pieniądze dla powodzian. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej w Nysie Rząd kieruje unijne pieniądze na pomoc dla powodzian. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat z samorządowcami… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30 "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka… » więcej 2024-09-23, godz. 07:30 "200 ton papieru do wyrzucenia". Paczkowskie firmy zaczynają liczyć straty Przedsiębiorcy z Paczkowa zaczynają szacowanie strat. Podczas powodzi ucierpiała między innymi firma znajdująca się przy ulicy Kolejowej, która na rynku… » więcej 2024-09-21, godz. 19:23 Trwa zbiórka pokarmu dla zwierząt z zalanych terenów. Odzew darczyńców z całego kraju W czterech punktach na terenie województwa opolskiego zaczyna się zbiórka paszy dla zwierząt z terenów, które ucierpiały w czasie powodzi. Jak mówi Łukasz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »