Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-12, 08:30 Autor: Daniel Klimczak

W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" [ZDJĘCIA]

Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. "Kresy. Ocalone wspomnienia" to zbiór ponad tysiąca eksponatów prezentujących dawne dzieje ludności, która po wojnie zamieszkała tę część Opolszczyzny.
Pamiątki prezentowane na wystawie kompletowano przez ponad rok. Większość z nich pochodzi od prywatnych darczyńców. Jak wskazuje kurator wystawy Teresa Piasecka, to jedna z niewielu prób zaprezentowania tematyki kresowej.

- Udało się zgromadzić wiele interesujących rzeczy, przygotować wielowątkową ekspozycję inspirującą do rozważania dziejów architektury rezydencji, dworów, spraw związanych z nauką, która wspaniale rozwijała się na kresach wschodnich, zwłaszcza we Lwowie - tłumaczy.

Wystawa została przygotowana z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale. Oprócz samych eksponatów, jej twórcy położyli spory nacisk na elementy pomagające poczuć atmosferę przedstawionego na ekspozycji okresu.

- Mamy tutaj w przestrzeń fotografii wprowadzone grupy ludzi opuszczających swoje miejsca. Mamy tutaj w aranżacji również walizki, chusty, bruk będący nawiązaniem do ryzyka, które łączyło się z rzeczywistością, a także niepokojami i nadzieją na to, co mogło się zdarzyć na tym nowym bruku miejskim - dodaje Teresa Piasecka.

Wystawę można odwiedzać w godzinach pracy muzeum, od wtorku do niedzieli między 10:00 a 17:00. To element stałej ekspozycji placówki, który będzie dostępny przez co najmniej 10 lat.
Teresa Piasecka
Teresa Piasecka

Kultura i rozrywka

2024-04-17, godz. 21:56 Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" z dwoma solistami w Filharmonii Opolskiej Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna zagrają w koncercie wiedeńskim. W piątkowy (19.04) wieczór usłyszymy kompozytorów związanych ze stolicą… » więcej 2024-04-17, godz. 14:00 Rusza nabór do konkursu "piosenek z charakterem" tegorocznej Kropki w Głuchołazach XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej 'Kropka' rozpoczyna nabór do corocznego konkursu dla wykonawców. W Głuchołazach jak co roku odbędzie się… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Tajniki fotografii można zgłębić podczas prudnickich warsztatów Warsztaty fotografii portretowej dla dzieci i młodzieży ruszają w Prudnickim Ośrodku Kultury. Cykl bezpłatnych zajęć organizowany jest w ramach projektu… » więcej 2024-04-16, godz. 15:00 Opole: rozmowy o kulturze romskiej okraszone muzyką Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, działające przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, organizuje pierwsze w tym roku spotkanie… » więcej 2024-04-16, godz. 08:03 Premiera płyty z poezją Baczyńskiego w Muzeum Polskiej Piosenki Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Oddycha miasto… » więcej 2024-04-16, godz. 08:02 Sławni kiedyś, ale zapomniani opolscy wynalazcy na wystawie plenerowej [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało kolejną wystawę plenerową. Ekspozycja nosi tytuł 'Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola'. Wystawa… » więcej 2024-04-15, godz. 19:00 Poczytaj Szekspira w teatrze. We wtorek wieczorek poetycki W oczekiwaniu na 'Burzę' Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na wieczór poetycki. Premiera dramatu Szekspira zaplanowana jest na 26 kwietnia. We wtorek (16.04)… » więcej 2024-04-15, godz. 15:58 Dyrygent poprowadził chór i orkiestrę przedszkolaków [ZDJECIA] Gościem Małej Akademii Instrumentów w Muzeum Piosenki Polskiej był tym razem dyrygent Przemysław Neumann, który na co dzień prowadzi Orkiestrę Symfoniczną… » więcej 2024-04-14, godz. 13:35 Średniowieczny klimat Opola. Przed nami Święto Wojciechowe Klimat średniowiecznego Opola będzie można poczuć podczas Święta Wojciechowego w sobotę 20 kwietnia. » więcej 2024-04-12, godz. 12:32 "Ekozoolandia" w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Najmłodsi śpiewali o orle bieliku 240 dzieci wzięło udział w Festiwalu Przedszkolaków 'Ekozoolandia'. Wydarzenie po raz ósmy zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Na scenie widowiskowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »