Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-16, 19:13 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku

Fot. Małgorzata Ślusarczyk
Fot. Małgorzata Ślusarczyk
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku.
"Pieśni wracają do domu" - pod takim hasłem w Muzeum Śląska Opolskiego odbywa się konferencja naukowa, poświęcona historycznym źródłom dźwiękowym folkloru.

- To niezwykły zbiór, bo jest nagrany na wałkach Edisona w 1913 roku - mówi dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego. - To jeden z najstarszych zbiorów w Europie i na świecie. W Polsce mamy dwa wałki Edisona z 1904 roku z Zakopanego, potem mamy zbiór Zborowskiego z 1913 roku, również z Zakopanego i z tego samego roku zbiór spod Prudnika. To są najstarsze, znane nagrania polskiej muzyki ludowej, zarejestrowane na ziemiach polskich i to już jest niezwykłe.

Dariusz Kownacki, organizator konferencji i jednocześnie jeden z prelegentów, zwraca uwagę, że w naszym regionie słabo rozwinięte jest poszukiwanie tożsamości i własnych korzeni. - Chcemy to zmienić i zachęcić do tego przede wszystkim młodych ludzi - mówi Kownacki. - Mamy nadzieję, że pokażemy te źródła i w jaki sposób możemy być dumni z tego, że jesteśmy opolanami, mieszkańcami tego regionu, że mamy przepiękną kulturę, zabytki, i że jako młodzi ludzie możemy im zaoferować poszukiwanie własnych korzeni - dodaje.

Zwieńczeniem konferencji naukowej będzie koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, o godzinie 16.00. Wystąpi tamtejsza orkiestra dęta oraz zespół Zaginione Archiwum. Usłyszymy m.in. współczesne opracowania materiału dźwiękowego - zbioru z 1913 roku.

Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Mariusz Pucia
Dariusz Kownacki

Kultura i rozrywka

2024-04-16, godz. 08:03 Premiera płyty Projekt Baczyński w Muzeum Polskiej Piosenki Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Cypriana Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Projekt Baczyński'… » więcej 2024-04-16, godz. 08:02 Sławni kiedyś, ale zapomniani opolscy wynalazcy na wystawie plenerowej [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało kolejną wystawę plenerową. Ekspozycja nosi tytuł 'Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola'. Wystawa… » więcej 2024-04-15, godz. 19:00 Poczytaj Szekspira w teatrze. We wtorek wieczorek poetycki W oczekiwaniu na 'Burzę' Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na wieczór poetycki. Premiera dramatu Szekspira zaplanowana jest na 26 kwietnia. We wtorek (16.04)… » więcej 2024-04-15, godz. 15:58 Dyrygent poprowadził chór i orkiestrę przedszkolaków [ZDJECIA] Gościem Małej Akademii Instrumentów w Muzeum Piosenki Polskiej był tym razem dyrygent Przemysław Neumann, który na co dzień prowadzi Orkiestrę Symfoniczną… » więcej 2024-04-14, godz. 13:35 Średniowieczny klimat Opola. Przed nami Święto Wojciechowe Klimat średniowiecznego Opola będzie można poczuć podczas Święta Wojciechowego w sobotę 20 kwietnia. » więcej 2024-04-12, godz. 12:32 "Ekozoolandia" w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Najmłodsi śpiewali o orle bieliku 240 dzieci wzięło udział w Festiwalu Przedszkolaków 'Ekozoolandia'. Wydarzenie po raz ósmy zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Na scenie widowiskowej… » więcej 2024-04-10, godz. 14:00 Galeria Sztuki Współczesnej i Biblioteka Dziecięca w Opolu zapraszają na czytanie performatywne Dwie instytucje kultury: Galeria Sztuki Współczesnej i oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, zapraszają na performatywne… » więcej 2024-04-10, godz. 11:00 Trwają przygotowania do Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowuje finał XXXI Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej 'Nie traćmy pamięci'. Recytacje oceniane są przez opolskich… » więcej 2024-04-10, godz. 07:00 Stare woluminy na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna pokaże w Galerii WuBePe część zabytkowych książek i rękopisów. Szczególnie cenne dla dziedzictwa kulturowego zbiory odzyskały… » więcej 2024-04-09, godz. 17:54 Recytacje młodzieży w głuchołaskim centrum kultury. Mały OKR za nami Młodzież interpretowała poezję na scenie Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski zorganizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »