Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-28, 15:56 Autor: Mariusz Chałupnik

Kluczborska biblioteka uczy dzieci i młodzież jak z niej korzystać. Oferta placówki ma pomóc w rozwoju uczniów

W bibliotece w Kluczborku prowadzone są lekcje biblioteczne i tematyczne [fot. Mariusz Chałupnik]
W bibliotece w Kluczborku prowadzone są lekcje biblioteczne i tematyczne [fot. Mariusz Chałupnik]
Lekcje biblioteczne i tematyczne. To oferta Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku skierowana do uczniów, liczących na postępy w nauce.
W ramach lekcji bibliotecznych placówka prowadzi takie zajęcia jak - wirtualne katalogi, bezpieczny internet i cyberprzemoc, czy biblioteka źródłem wiedzy o regionie.

- Aby umiejętnie korzystali z naszych zasobów i dzięki nim się rozwijali, to chcemy dzieciom i młodzieży dać odpowiednie narzędzia - przekonuje Maria Filecka, dyrektor kluczborskiej biblioteki. - Żeby korzystać ze zbiorów biblioteki, to trzeba dobrze ją znać, trzeba znać katalogi. Bezpieczny internet, to wiadomo, że uczniowie nie zawsze bezpiecznie go używają. Podobnie jest z cyberprzemocą, która staje się coraz częstszym zjawiskiem. Chcemy ich przed tym ochronić.

Z kolei lekcje tematyczne przeznaczone są dla najmłodszych uczniów, którzy mogą zapoznać się z legendami o Kluczborku, czy z tradycjami i obrzędami świątecznymi.

- Te zajęcia staramy się urozmaicać, aby były dla dzieci jak najbardziej interesujące - mówi Filecka. - Oprócz zajęć słownych, to dzieci mają zajęcia praktyczne, warsztatowe. Na przykład "Czarna książka kolorów". To opowieść o chłopcu, który był niewidomy. Na zajęciach pokazujemy, jak osoba niewidoma może rozpoznawać kolory.

W zeszłym roku w zajęciach wzięło udział ponad 1,5 tys. uczniów. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie kluczborskiej biblioteki.
Maria Filecka
Maria Filecka

Kultura i rozrywka

2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej 2020-05-22, godz. 16:00 Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu nominowane do nagrody "IDOL 2020" Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały nominowane do nagrody „IDOL 2020” w kategorii „placówka kultury otwarta dla niewidomych”… » więcej 2020-05-22, godz. 13:00 Antywirusowe maseczki oczami studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Studenci II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w ramach zajęć stworzyli antywirusowe maski. Powstało w sumie 14 projektów, a każdy z nich pokazuje przemyślenia… » więcej 2020-05-21, godz. 18:30 Teatr dramatyczny w Opolu zaprasza na sztukę Szekspira. Będzie do obejrzenia w sieci Ze względu na trwający remont i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakle i spotkania w interne… » więcej 2020-05-21, godz. 13:30 15. Muzyczna Wieczorynka nie tylko dla dzieci Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu pod patronatem Radia Opole przygotowuje 'Muzyczne Wieczorynki' dla najmłodszych, ale zachęca całe rodziny do oglądania… » więcej 2020-05-19, godz. 22:00 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza po nowemu Kolejne muzeum otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, ale w nowej formie i nie wszystkie obiekty. Muzeum Śląska Opolskiego musiało przystosować swoje sale do nowych… » więcej 2020-05-19, godz. 16:00 Kolejna impreza odwołana. Nie będzie Festiwalu Książki w Opolu w tym roku Fabryka Inspiracji początkowo przygotowywała 5 edycję Festiwalu Książki. Po wprowadzeniu obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa chciała ją przenieść do internetu… » więcej 2020-05-19, godz. 12:30 Czas Podróżników dziś w Tajlandii Od marca Fundacja Czas Podróżników proponuje spotkania internetowe poświęcone różnym państwom i ciekawym zakątkom świata. Tym razem proponuje podróż do Tajlan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »