Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-10-30, 11:30 Autor: Magdalena Szybińska

Wojciech Jagielski i jego "Wszystkie wojny Lary"

Wojciech Jagielski i Magdalena Szybińska [fot. WBP]
Wojciech Jagielski i Magdalena Szybińska [fot. WBP]
Wojciech Jagielski [fot. Elżbieta Lempp, źródło: WBP Opole]
Wojciech Jagielski [fot. Elżbieta Lempp, źródło: WBP Opole]
Wojciech Jagielski, dziennikarz, reporter i korespondent wojenny spotkał się wczoraj (29.10) z opolskimi czytelnikami. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej prezentował swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Wszystkie wojny Lary".
- Choć temat uchodźców jest bardzo mocno w niej obecny, to nie miałem zamiaru zabierać głosu w debacie o tym czy przyjmować do Europy syryjskich imigrantów" - mówił autor. "Jeżeli ta książka ma się z tą dyskusją o uchodźcach w jakikolwiek sposób łączyć, to chciałbym żeby była pomocna. Żeby ta książka pomogła zrozumieć ludzi, na których podwórzach wybucha wojna, co się dzieje z człowiekiem, którego życie za życia się kończy; że nie wolno sprowadzać decyzji uchodźców o porzuceniu swoich domów i wędrówce do Europy jako tylko ich pragnienia, żeby zyskać kilkaset euro zasiłku socjalnego".

Tytułowa Lara, to gruzińska Czeczenka, której synowie zostali Europejczykami, a po rozczarowaniu kulturą Zachodu, trafili na wojnę do Syrii. Na bohaterkę swojej książki Wojciech Jagielski trafił przypadkiem...

"Pojechałem do Gruzji szukać czegoś zupełnie innego, myślałem o książce gruzińskiej a nie czeczeńskiej, bo czeczeńską książkę już "popełniłem" parę lat temu. Lara, którą poznałem przypadkiem wbrew sobie w Tbilisi, skojarzyła mi się z bliskowschodnią wojną, którą uważam za najważniejszą wojnę ze współczesnych wojen, której nie widziałem (bo nie zajmowałem się tym rejonem jako dziennikarz). Lara, która była w Syrii i której synowie w Syrii walczyli, pozwoliła mi o tej Syrii opowiedzieć nie widząc jej.

Wojciech Jagielski od ponad 20 lat zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji. Za swoją twórczość został wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Księdza Józefa Tischnera, nagrodę specjalną Grand Press a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wojciech Jagielski cz.1
Wojciech Jagielski cz.2

Kultura i rozrywka

2019-07-18, godz. 16:15 Colours Of Ostrava: Muzyka antypodów na scenie Full Moon Stage [FILM, ZDJĘCIA] Zagraniczni wykonawcy starają się o występ na festiwalu Colours Of Ostrava. Tak było w przypadku zespołu The Kill Devil Hills. » więcej 2019-07-18, godz. 14:30 Prawie 30 lat grania bez przerwy. Spotkanie z opolskim hejnalistą Tadeuszem Ciułą Od niemal 30 lat opolanie słyszą jego grę codziennie - Tadeusz Ciuła z zawodu zegarmistrz, to jedyny opolski trębacz, który każdego dnia, w samo południe odgr ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:10 Szuflada otwarta.... Fotografie, rysunki i poezja w MBP w Opolu 'Pasje - Do tych, którzy nocą śmieją się do swoich myśli, a rankiem chowają do szuflady' - taką wystawę otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Swo ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:57 Opolscy fani przybyli na Colours Of Ostrava Fani z naszego regionu od lat uczestniczą w koncertach największego w Czechach festiwalu muzycznego. Bliskość Ostrawy sprawia, że mieszkańcy naszego regionu p ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:00 Festiwal Colours Of Ostrava rozpoczęty. Reporterzy Radia Opole na miejscu [ZDJĘCIA] W postindustrialnej scenerii, na 24 scenach spotykają się artyści prezentujący różne gatunki muzyki. Do tego dochodzą animacje, taniec i moda. » więcej 2019-07-17, godz. 19:30 Ważna jest integracja i dobry humor. I opolski zlot Ludzi Niedużego Wzrostu Mają różne zawody, pasje, problemy, marzenia. Łączy ich jedno - wzrost. W Opolu odbył się pierwszy regionalny zlot Ludzi Niedużego Wzrostu. » więcej 2019-07-17, godz. 17:45 15. Master Truck przed nami. Początek już w piątek Ciężkie maszyny ozdobione w oryginalny sposób powoli zmierzają w stronę Opola. W piątek (19.07) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, startuje 15. już edycja Międ ... » więcej 2019-07-17, godz. 14:00 Rusza festiwal towarzyszący VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Rozpoczęła się 6. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Od wczoraj młodzi wiolonczeliści z całej Europy (m.in. Rosji, Niemiec, Francji czy Anglii) bi ... » więcej 2019-07-17, godz. 08:00 Radio Opole na Colours Of Ostrava Dziennikarze Radia Opole będą relacjonować największy w Czechach festiwal muzyczny. W środę (17.07) rozpoczyna się Colour Of Ostrava. Do niedzieli na wielu sc ... » więcej 2019-07-16, godz. 19:58 Można dotknąć przeszłości. Są jeszcze miejsca na warsztaty archeologiczne w Kędzierzynie-Koźlu To gratka dla młodych odkrywców, zainteresowanych historią, także tą nieznaną. Zostały jeszcze miejsca na zbliżające się warsztaty archeologiczne, prowadzone ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »