Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-10-06, 20:06 Autor: Daniel Klimczak/oprac. Cezary Puzyna

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole o bezpieczeństwie Polski [FILM]

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole o bezpieczeństwie Polski
Bezpieczeństwo Polski było tematem kolejnej przedwyborczej debaty w Radiu Opole. Tym razem uczestników zapytaliśmy o proponowany kształt armii, sojusze międzynarodowe, a także o organizację policji, straży pożarnej i innych służb podległych MSWiA.
Jerzy Przystajko (Lewica) przekonywał, że bezpieczeństwo powinno sprowadzać się nie tylko do zakupu wyposażenia dla armii.

- Mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi zagrożeniami, mieliśmy pandemię, mamy zaraz za granicą wojnę, mamy tez zmiany klimatyczne. Ja jestem farmaceutą, więc najbliższe jest mi bezpieczeństwo zdrowotne i bezpieczeństwo lekowe. Ono jest równie ważne - przekonywał.

Janusz Kowalski (PiS) mówił, że najważniejszą kwestią w dziedzinie bezpieczeństwa jest dziś problem związany z migracją.

- Brak zgody na relokację migrantów. Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest w tej sprawie jednoznaczne. Żadnych migrantów na polskie i opolskie wsie i miasteczka. My twardo mówimy "nie" planowi partii Donalda Tuska, Manfreda Webera, którzy chcą na opolskie wsie i miasteczka relokować migrantów - podkreślał.

Tomasz Kostuś (KO) przekonywał, że hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości to obłuda i zakłamanie.

- Bezpieczna przyszłość w każdym wymiarze państwa polskiego jest dzisiaj zagrożona. W wymiarze bezpieczeństwa żywnościowego, w wymiarze bezpieczeństwa paliwowego. Wreszcie bezpieczeństwo polskich portfeli - wymieniał.

Łukasz Szewczyk (Bezpartyjni Samorządowcy) wskazywał na znaczenie polityki międzynarodowej.

- Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce ostatnio, takie jak problem migracyjny czy kwestia importu zboża, mają swoje przyczyny w polityce zagranicznej. Polska również powinna w sposób pragmatyczny podchodzić do kwestii bezpieczeństwa i dyplomacji - stwierdził.

Stanisław Rakoczy (Trzecia Droga) zaznaczał, że sprzęt polskiej armii należy wymieniać przy zachowaniu określonych warunków.

- Że nakłady na zakup tego sprzętu będą jawne, będą przyjmowane w parlamencie, a przede wszystkim będą równo podzielone. 50 procent na zakupy z eksportu i 50 na produkcję w naszych zakładach - proponował.

Daniel Szkarupski (Konfederacja) proponował, by państwo lepiej szkoliło swoich obywateli z zakresu wojskowości.

- Musi być to naród gotowy bronić ojczyzny, dlatego postulujemy, by obok armii zawodowej tworzony był szeroki wachlarz możliwości dla Polaków, by ci rozwijali swoje umiejętności z zakresu wojskowości, ale także medycyny - wskazywał.

Rafał Bartek (Mniejszość Niemiecka) wskazywał na znaczenie własnej armii, jednak przekonywał, że nie może ona być jedynym filarem bezpieczeństwa.

- Polska leży w centrum Europy. Bez sojuszy z innymi państwami nie jest w stanie się obronić w razie niebezpieczeństwa i dlatego dobrze, że jesteśmy w takich sojuszach jak Unia Europejska, jak NATO, ale o te sojusze trzeba dbać - powiedział.

Kolejna debata w Radiu Opole już w poniedziałek (09.10). Tym razem zapytamy o pomysły na rozwój wsi.
Jerzy Przystajko
Janusz Kowalski
Tomasz Kostuś
Łukasz Szewczyk
Stanisław Rakoczy
Daniel Szkarupski
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 13:18 Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nysk… » więcej 2024-09-27, godz. 13:15 Przekroczyli znacznie prędkość w terenie zabudowanym. Prawa jazdy zatrzymane [FILM] To efekt działań policjantów, którzy kontrolowali prędkość w powiecie opolskim. Zatrzymano uprawnienia dwójce kierujących. » więcej 2024-09-27, godz. 13:00 Zbadaj serce! Akcja profilaktyczna na placu Kopernika w Opolu Najważniejsza jest profilaktyka - przekonują pomysłodawcy „Dnia Serca”, który już jutro (28.09) odbędzie się w Opolu. » więcej 2024-09-27, godz. 12:00 Stolica kraju pomaga Opolszczyźnie Władze stołeczne Warszawy przekazały samorządom poszkodowanym przez powódź 20 mln zł. - Z tego po 5 mln zł trafi do gmin Głuchołazy i Nysa - informuje… » więcej 2024-09-27, godz. 11:00 "Nie odwołujcie rezerwacji, przychodźcie do nas". Apel ze schroniska pod Biskupią Kopą Praktycznie zamarł ruch turystyczny w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło… » więcej 2024-09-27, godz. 10:13 "Bardzo ucierpiało samo miasto, ale też nasze sołectwa". Burmistrz Lewina Brzeskiego w Radiu Opole - Poza samym miastem ucierpiało też siedem naszych sołectw - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Dodał… » więcej 2024-09-26, godz. 20:20 Nowa "Nadzieja" dla powodzian. Kultowy utwór wraca po 27 latach [TELEDYSK] Dziś wieczorem (26.09) o godz. 19:30 miała miejsce premiera nowej wersji utworu 'Moja i Twoja nadzieja'. Piosenkę nagrano ponownie i wyprodukowano do niej teledysk… » więcej 2024-09-26, godz. 20:11 Kolejna ofiara śmiertelna powodzi w regionie? Policja informuje na portalu X o kolejnych dwóch możliwych ofiarach powodzi w Polsce. » więcej 2024-09-26, godz. 20:00 Remont domu kultury w Namysłowie na finiszu W październiku otwarta zostanie sala widowiskowa Namysłowskiego Domu Kultury. » więcej 2024-09-26, godz. 19:45 Głuchołazy muszą poradzić sobie z wielką ilością "gabarytów". Mieszkańcy porządkują piwnice Nowe miejsce wywozu odpadów wielkogabarytowych z miasta po powodzi musi znaleźć gmina Głuchołazy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »