Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-15, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Dąbrowy sadzili dęby, żeby uczcić 50-lecie gminy

Sadzenie lasu z okazji 50-lecia gminy Dąbrowa [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie lasu z okazji 50-lecia gminy Dąbrowa [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie lasu z okazji 50-lecia gminy Dąbrowa [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie lasu z okazji 50-lecia gminy Dąbrowa [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie lasu z okazji 50-lecia gminy Dąbrowa [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie lasu z okazji 50-lecia gminy Dąbrowa [fot. Witold Wośtak]
4700 dębów nasadzono dzisiaj (15.04) w lesie nieopodal Dąbrowy z okazji 50-lecia gminy.
W akcji o tytule "Zielonym do Góry" wzięło udział wielu mieszkańców, których instruowali pracownicy Nadleśnictwa Opole. Jak mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa, na tej ziemi od zawsze rosły lasy dębowe.

- Widzę tutaj znakomitą frekwencję, a pogodę mamy wymarzoną. Jest więc okazja do pozostawienia takich pomników przyrody na lata oraz przede wszystkim pobudzać tę postawę proekologiczną. Mamy tutaj młodych mieszkańców i to oni wrócą tutaj po latach, by obserwować, jak te lasy rosną.

Marek Bocianowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Opole, zwraca uwagę, że sadzonki dębu mają rozbudowany system korzeniowy.

- Wykopywany dołek musi być taki, żeby korzenie nie zawijały się, bo wtedy drzewo będzie chorować i bardzo słabo przyrastać przez lata. Dołek musi więc mieć czasami pokaźne rozmiary. Widzimy tu, że młody człowiek trafił na przykład na korzeń. To nie jest miękka gleba w ogródku, w związku z tym mamy dość duży wysiłek fizyczny.

Marcin Dworczak, który wziął udział w akcji z synem Florianem, dodaje, że chodzi o zamiłowanie do przyrody.

- Może nie my, ale wnuki lub prawnuki zobaczą efekty, bo jednak dąb potrzebuje trochę czasu. To będzie cieszyć oko na spacerze, jak człowiek spojrzy i pomyśli, że sadził ten las.

- To będzie łatwe. Najpierw trzeba wykopać dół, włożyć sadzonkę i później zakopać. Wrócę tutaj, kiedy będę mieć 38 lat.

Dodajmy, w związku z jubileuszem na maj zaplanowano pikniki, a w czerwcu powinien zostać otwarty nowy park w Żelaznej.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Marek Bocianowski
Marcin Dworczak z synem

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej 2024-09-27, godz. 15:48 Z firmy zniknęły sprzęty za ponad 20 tys. zł Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla podejrzany o kradzież elektronarzędzi i sprzętu budowlanego o wartości ponad 22 tys zł. » więcej 2024-09-27, godz. 15:46 "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska… » więcej 2024-09-27, godz. 15:41 Rzeka Opawica zmieniła bieg i zabrała część polskiej ziemi na rzecz Czechów Przyroda rządzi się swoimi prawami. Pokazała to rzeka Opawica w gminie Głubczyce, która przez silne opady deszczu i powódź zmieniła swój bieg. Tym samym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »