Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-23, 14:39 Autor: Daniel Klimczak

Kościół w Małujowicach będzie pomnikiem historii. To siódmy taki obiekt w regionie

Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Małujowicach [fot. Maksymilian Socha]
Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Małujowicach [fot. Maksymilian Socha]
Na Opolszczyźnie będzie kolejny pomnik historii. Do takich obiektów, jak między innymi bazylika w Nysie, starówka w Paczkowie, czy Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, dołączy sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.
Kościół jest nazywany "śląską Sykstyną" za sprawą licznych malowideł w jego wnętrzu. Przewodnik turystyczny Marian Stachuła, który oprowadza po świątyni polskie i zagraniczne wycieczki, wskazuje, że obiekt zdecydowanie zasługuje na taki tytuł.

- Postanowiono pomalować freski na świeżym tynku. To około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni tego kościoła. To jest kościół wiejski, a mimo to posiada tak wspaniałą szatę graficzną. Można powiedzieć, że to pomagało w prowadzeniu katechezy, bo zawsze łatwiej w ten sposób ujednolicić wyobrażenia wiernych. To 96 scen Starego i Nowego Testamentu - wyjaśnia.

Proboszcz parafii w Małujowicach był dziś niedostępny, jednak w telefonicznej rozmowie z Radiem Opole potwierdził on, że prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję o wpisaniu kościoła na listę najcenniejszych zabytków w naszym kraju. Starania o to trwały kilka lat, a w ich sfinalizowaniu pomagał wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

- Obiecałem mieszkańcom, że będę starał się doprowadzić, aby ten tytuł uzyskać i co mogłem, to zrobiłem. Spotkałem się z prezydenckim ministrem, zachęcając Kancelarię Prezydenta, aby te sprawy przyspieszyły - wskazuje.

Parafia już przygotowuje się do oficjalnych obchodów związanych z uznaniem świątyni za pomnik historii. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy się one odbędą. To zależy między innymi od terminu uroczystości, w trakcie której prezydent wręczy okolicznościowe tablice gospodarzom obiektów wpisanych w tym roku na listę.
Marian Stachuła
Tomasz Witkowski

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »