Radio Opole » Wiadomości z regionu
2009-06-07, 09:13 Autor: Radio Opole

Polacy wybrali

(fot. Józef Środa / AFRO)
Polacy zagłosowali. Zgodnie z ordynacją wyborczą wybrali 50 posłów, którzy będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim. 24 mandaty dla PO, 16 dla PiS, 6 dla koalicji SLD-UP oraz 4 dla PSL - taki, będzie podział mandatów do Parlamentu Europejskiego.


Frekwencja na Opolszczyźnie (na godzinę 18:00) wyniosła prawie 15 proc. To o ponad 3 proc. mniej niż wynosi średnia w kraju. Ale jest też pozytywny aspekt. W Opolu zagłosowało 23,5 proc. to więcej niż we Wrocławiu, gdzie do urn poszło 22,4 proc.

W pozostałych większych miastach Opolszczyzny frekwencja wyglądała następująco: Brzeg 19,43, Kędzierzyn-Koźle 18,20, Namysłów 17,21, Nysa 16,97, Kluczbork 15,22, Głubczyce 14,51 w Strzelcach Opolskich prawie 13,5 proc.




Danuta Jazłowiecka, posłanka PO
(fot. Barbara Olińska)
Platforma Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością, koalicją SLD-UP i PSL - to wstępne wyniki dla partii w okręgu dolnośląsko-opolskim.
Wśród kandydatów z tego okręgu z dużymi szansami na mandat są Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej i Stanisław Rakoczy z PSL-u. Danuta Jazłowiecka nie chciała komentować swoich szans na mandat europosła, ale cieszy się z pierwszego miejsca Platformy:



Stanisław Rakoczy, poseł PSL
(fot. Justyna Maćkowiak / AFRO)
Podobnie Stanisław Rakoczy będzie czekał na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej jeśli chodzi o jego wyniki - tymczasem - dziękuje wyborcom za głosy oddane na PSL i na niego:






Są już znane wyniki wyborów w Kietrzu. W 10 lokalach wyborczych zagłosowalo 1604 mieszkańców gminy. Stanowi to około 17 procent uprawnionych do głosowania. . Podobnie jak w całej Polsce w Kietrzu wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 43 procent, na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość - 27 procent. Na kolejnych dwóch miejscach Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8 procent i koalicja SLD-UP - 5,5 procent.




W Głubczycach do urn wyborczych poszło niecałe 19 procent uprawnionych do glosowania. Otwartych było 21 lokali wyborczych. Jak poinformowała Radio Opole Anna Hauptman-Glogiewicz, urzędnik wyborczy - nie doszło do żadnych ekscesów związanych z głosowaniem. Przypomnijmy, że frekwencja w Kietrzu wyniosła tylko nieco ponad 17 procent. Wyniki , jakie zdobyły poszczególne partie w Głubczycach będą znane dopiero dzisiaj przed południem.




Bardzo spokojnie przebiegały wybory w naszym regionie
- powiedział Radiu Opole dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Rafał Tkacz:




Coraz częściej pojawiającym się - negatywnym zjawiskiem - jest rezygnacja osób, które zostały zgłoszone do pracy w komisjach wyborczych - mówi Rafał Tkacz:




Dodajmy, że za pracę w komisji wyborczej wynagrodzenie netto wynosi: 165 zł dla przewodniczącego, 150 dla zastępcy i 135 dla członka komisji.



Niska frekwencja w strzeleckich lokalach wyborczych. Na godzinę 20 szacunkowe dane mówiły o około 13% frekwencji w strzeleckich obwodach wyborczych – mówi Krzysztof Kobylański, pełnomocnik Rejonowej Komisji Wyborczej w Strzelcach Opolskich:




Znacznie wyższej frekwencji można spodziewać się w obwodach zamkniętych, nieoficjalne szacunki mówią o 30 procentowej frekwencji w obwodzie utworzonym w Zakładzie Karnym nr1 w Strzelcach Opolskich. Jednak te dane niewiele zmienią w ogólnym obrazie niskiej frekwencji w strzeleckim okręgu wyborczym.




W Nysie, wieczorem nieco większy ruch w lokalach wyborczych, niż po południu. Dorota Kłonowska poprosiła o wstępne podsumowanie dnia urzędnika wyborczego Marię Czepil




W nyskiej gminie uprawnionych do głosowania jest 49.101 wyborców. Jeszcze przez godzinę czekają na nich komisje w 34 lokalach.




O 18:00 miały być znane dane dotyczące frekwencji wyborczej tymczasem awarii uległ system komputerowy.
Dane z poszczególnych komisji zbierane są telefonicznie. Wiemy, że w naszym województwie do urn poszło niecałe 16 procent wyborców. Na cztery godziny przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja w gminie Prudnik wyniosła 16,39 procent, w Nysie 19,97, w Brzegu głosowało 19,43 procent uprawnionych a w Głubczycach i Kietrzu ok. 14 procent.




Ludzie powyżej pięćdziesiątego roku życia to najczęstsi goście lokali wyborczych. W komisji numer 46 w Opolu, które znajduje się w gimnazjum numer 6, do południa zanotowano ponad 10-procentową frekwencję. To jeden z najlepszych wyników w Opolu - twierdzi jej przewodniczący Daniel Heleniak - średnia dotycząca frekwencji w stolicy regionu wyniosła 8,5 procent. Szkoda tylko, że młodzież oddająca głos na swojego kandydata to mniejszość.


Kolejne dane dotyczące frekwencji Krajowe Biuro Wyborcze poda przed godziną 19:00.



Ryszard Janowski, członek rejonowej komisji wyborczej w Opolu
(fot. Justyna Sienkiewicz / AFRO)
Wątpliwości dotyczące dopisywania do list wyborczych.
Najwięcej problemów, jakie zostały zgłoszone do Opolskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego z komisji wyborczych, dotyczą dodatkowych wpisów na listy uprawnionych do głosowania. Jak wyjaśnia Ryszard Janowski, członek rejonowej komisji wyborczej w Opolu, chodzi o osoby, które są bądź wróciły ze szpitala.


Jak informuje policja - w regionie nie doszło do sytuacji, które mogłyby zakłócić głosowanie.



Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
(fot. Marek Świercz)
Do godziny 12 w całym frekwencja w kraju wyniosła 6,65 proc.
Natomiast w naszym regionie 5,8 proc. Najmniej osób do urn w Opolskiem - bo 2,5 proc. - poszło w gminie Radłów. Najwięcej, bo blisko 8,5 w Opolu. Jak wyjaśnia Rafał Tkacz z Opolskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego - frekwencja jest zbliżona do innych wyborów.


Kolejne dane dotyczące frekwencji podamy około godziny 19:00. Przypominamy komisje wyborcze otwarte są do 22:00.



Jarosław Benedyk, komisarz wyborczy
(fot. Arleta Opioła / AFRO)
Bez incydentów przebiegają wybory do Europarlamentu w naszym regionie.
Wątpliwości może budzić ukazująca się na telebimie w centrum Opola reklama jednego z posłów, który teraz stara się o mandat do Brukseli - mówi zgłaszająca sprawę słuchaczka.


O wyjaśnienie, czy nadal ukazująca się na elektronicznym monitorze reklama wyborcza łamie zasady ciszy wyborczej zapytaliśmy komisarza wyborczego, Jarosława Benedyka.





W całym regionie frekwencja nie przekroczyła 10 procent – dowiedzieliśmy się w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Najwyższa jak dotąd w Opolu - 8,5 procent, najniższa w gminie Izbicko – 3,2 procent. Członkowie komisji wyborczej podkreślają, że dawno nie było tak słabego wyniku. 5,5 proc. w Krapkowicach, 6,29 w Lubrzy, 4,81 w Dąbrowie, sporo osób zagłosowało w Polskiej Cerekwi – 8,5 proc.



Do tej pory wybory przebiegają bez utrudnień – poinformował nas komisarz wyborczy Jarosław Benedyk.





Lokale wyborcze otwarto o godz. 8.00. Ale komisje wyborcze swoją pracę rozpoczęły już o 7.00- powiedział w porannej rozmowie w Radiu Opole komisarz wyborczy w Opolu - sędzia Jarosław Benedyk:


Lokale wyborcze będą otwarte do 22.00. Głosujący muszą na miejscu okazać ważny dokument tożsamości. Bez tego nie otrzymają karty wyborczej i nie będą mogli oddać głosu. Sama technika głosowania jest prosta - dodaje komisarz Benedyk.


Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów Polaków. Na Opolszczyźnie głosujemy w 809 obwodach.


Marzena Śmierciak, Piotr Wójtowicz (oprac. MŚ/WK/JM)

Wiadomości z regionu

2024-11-23, godz. 16:00 Ostrzeżenie IMGW. W nocy i rano w regionie marznące opady Biuro prognoz IMGW przewiduje słabe opady marznącego deszczu i mżawki powodujące gołoledź. » więcej 2024-11-23, godz. 16:00 Są w gronie krajowych liderów. Oddziału PTTK w Prudniku działa już 70 lat 70-lecie działalności świętuje dzisiaj (23.11) oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku. Jest jedną z najaktywniejszych organizacji turystycznych w kraju… » więcej 2024-11-23, godz. 14:00 Rolnicy poszkodowani w powodzi nie będą płacić składek KRUS. Ale trzeba pamiętać o oświadczeniu Opolski KRUS przypomina, że poszkodowani we wrześniowej powodzi są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników i na ubezpieczenie… » więcej 2024-11-23, godz. 13:30 Notariusze udzielają bezpłatnych porad w Opolu. "Takie akcje są potrzebne" Dużym zainteresowaniem cieszy się opolska odsłona ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej notariuszy. Chętni mogą dzisiaj do 16:00 skorzystać z bezpłatnej… » więcej 2024-11-23, godz. 13:00 Aptekarz nie tylko leki sprzedaje, także edukuje o zdrowiu Na otwarte i bezpłatne webinary o zdrowiu zaprasza w najbliższy poniedziałek (25.11) Opolska Okręgowa Izba Aptekarska i opolski oddział Polskiego Towarzystwa… » więcej 2024-11-23, godz. 11:30 Naprawa wałów, wyrw i koryt. Wody Polskie usuwają skutki powodzi w gminie Głuchołazy 12 milionów złotych wydały do tej pory Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na działania naprawcze po powodzi w gminie Głucho… » więcej 2024-11-23, godz. 10:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na krajowej "42" Wypadek na DK42 w Gręboszowie, to jest odcinek 'krajówki' z Namysłowa do Kluczborka. » więcej 2024-11-23, godz. 09:57 Są pieniądze na most tymczasowy w Krapkowicach. Jest szansa, że będzie gotowy przed świętami Jest dotacja Ministerstwa Finansów na budowę mostu tymczasowego na rzece Osobłoga w Krapkowicach. Przeprawa na drodze krajowej numer 45 została uszkodzona… » więcej 2024-11-23, godz. 07:00 Grodków liczy na miliony za wiatraki. Za miesiąc turbiny mają pracować z pełną mocą Kilka milionów złotych rocznie może zasilać budżet gminy Grodków tytułem podatku od nieruchomości za grunty, na których stoją turbiny wiatrowe. Pod miastem… » więcej 2024-11-23, godz. 07:00 Karpiowe żniwa w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie zapowiadają się dobrze Odłowy karpia w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie są już na finiszu. Te według szacunków powinny być lepsze niż rok temu. Ryby są pozyskiwane przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »