Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-18, 15:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów

Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Młodzież gotowa do działania [fot.P.Wójtowicz]
Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych. W ramach projektu „Młodzież gotowa do działania” 800 tysięcy złotych ma trafić na szkolenia, wyłonienie najciekawszych pomysłów i wsparcie ich pomocą od 2,5 do pół tysiąca złotych. Pomysł był przeznaczony dla ludzi w wieku 15-29 lat. Podczas szkoleń otrzymali oni wsparcie mentorów, psychologa i trenera.
Barbara Kamińska, dyrektor biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego tłumaczy, że dzięki wsparciu młodzież będzie m.in. sprzątać Opole, działać na rzecz ekologii, chorych i potrzebujących oraz wspierać integrację - Ci młodzi ludzie chcą pokazać, że w tych mniejszych miejscowościach także można coś zrobić. Jako przykład podaje pomysł młodzieży z Maciowakrzy, gdzie postanowiono zorganizować Mikołajki dla wszystkich połączone ze szkoleniem z pierwszej pomocy. Florian Szramowski, działacz tamtejszego OSP tłumaczy, że ich projekt zajął 3 miejsce i za to otrzymali półtora tysiąca złotych. - Może na wszystko nie wystarczy, ale zawsze to coś - zaznacza. - Jestem dumny z chłopaków - podkreśla prezes tamtejszej OSP Hubert Kubanek, który dodaje, że młodzież należy namawiać do działania i do tego żeby się chwalili tym co robią

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca zaznacza, że w przeszłości kuźniami liderów były zwykle młodzieżówki partii politycznych. - To tam tworzono przyszłych radnych, natomiast nam zależało, aby iść w stronę społeczną, bo lider to również ta osoba, która myśli o małej ojczyźnie.

Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim zaprezentowano pomysł Aleksandry Serfin i Marty Skowron z ZSZ 4 w Opolu. Pierwszy projekt zakłada zorganizowanie grup, które posprzątają najbardziej zaśmiecone miejsca w mieście. Marta Skowron mówi, że pomysł jej grupy polega szkoleniach i spotkaniach dla osób, które są zagubione i nie potrafią mówić o swoich problemach.
Młodzież gotowa do działania 1
Młodzież gotowa do działania 2

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »