Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-07, 16:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowe odkrycia archeologów w Dzielnicy. "To może wskazywać na miejsce pochowania kogoś o znacznej pozycji społecznej" [ZDJĘCIA]

Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Od ponad tygodnia w Dzielnicy, wiosce w gminie Cisek, pracuje grupa archeologów. Prowadzą badania na jednym z pól, na którym kilka dni wcześniej rolnik skosił ostatnie zboża. Naukowcy od kilku lat w czasie wakacji odwiedzają Dzielnicę. Ta mała wieś jest bogatym stanowiskiem badawczym i unikatem w skali europejskiej.
- Jesteśmy dobrze wyposażeni w sprzęt, ale tak naprawdę większość prac wykonujemy klęcząc lub leżąc, żeby niczego nie przeoczyć – mówi Iwona Feier. - Archeolog jest dobrym klientem sklepu zarówno ogrodniczego, jak i budowlanego. Używamy szpachelek, używamy gracek do zdzierania tego zwilżonego lessu. Pędzelków zwykle, żeby odsłonić jakąś część bez niszczenia jej. Na razie mamy kilka fragmentów kości, za którymi podążamy poszukując całości. Jest też czaszka i akurat w naszym grobie jest też gliniane naczynie.

Do tej pory znaleziono również kamienne groty strzał znajdujące się w jednej z jam grzebalnych. Archeolodzy natrafili na kilka pochówków, ale jeden z nich jest ich zdaniem dosyć obiecujący – kości znajdują się w innej pozycji, niż w pozostałych grobach. To może wskazywać na miejsce pochowania kogoś o znacznej pozycji społecznej.

- Może to być też pochówek z innego okresu, niż pozostałe. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj około 7300 lat temu – mówi dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Z tego czasu badamy pozostałości osiedla zabudowanego dużymi domami słupowymi. A pod koniec epoki kamienia i na początku wczesnej epoki brązu w miejscu tym zlokalizowano cmentarzysko kilku następujących po sobie społeczności.

Grupa archeologów będzie prowadzić prace do 17 sierpnia. Wszystkie wykopane przez nich przedmioty i kości zostaną zabezpieczone przez fachowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Część artefaktów wykopanych w poprzednich latach można oglądać w świetlicy wiejskiej w Dzielnicy, inne na wydziale archeologicznym uniwersytetu we Wrocławiu.
Iwona Feier
Mirosław Furmanek

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 21:00 Wywóz odpadów w Skarbimierzu podrożeje. Jak bardzo? To zależy od solidarności między samorządowcami Mieszkańcy gminy Skarbimierz zapłacą więcej za wywóz odpadów. Od przyszłego roku, odbiór śmieci w tej gminie może kosztować nawet o 6 złotych za osobę więcej niż… » więcej 2019-12-12, godz. 20:00 Kolejna inicjatywa w ramach programu "Opolska mama ma moc". Tym razem książka o uśmiechu dziecka 'Uśmiech dziecka' - to trzecia publikacja w ramach programu urzędu marszałkowskiego - 'Opolska mama ma moc'. W książce znalazły się wiersze, opowiadania, a także… » więcej 2019-12-12, godz. 19:46 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wiezie 240 paczek dla Polaków na Litwie Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle wyruszyli z pierwszymi darami na Litwę. W ramach akcji 'Jeden naród ponad granicami' społecznikom… » więcej 2019-12-12, godz. 19:15 Uwaga na marznące opady deszczu Biuro prognoz IMGW informuje o możliwości wystąpienia opadów marznącego deszczu na Opolszczyźnie. » więcej 2019-12-12, godz. 19:00 Oddanie szpiku nie boli, a możemy komuś uratować życie. "Jest bardzo duża satysfakcja" 80 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie swoich komórek macierzystych chorym na nowotwory krwi. Po raz piąty akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku… » więcej 2019-12-12, godz. 19:00 Ośrodek Medyczny Samarytanin przyjmie jednocześnie o dwa razy więcej pacjentów. Dzięki dotacji unijnej jest też nowy s… Oddano do użytku nową część Ośrodka Medycznego Samarytanin w Opolu. Po rozbudowie placówka ma 30 łóżek dla pacjentów w ramach NFZ, czyli dwa razy więcej niż w… » więcej 2019-12-12, godz. 18:30 Janusz Kowalski sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnikiem rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 Dzień otwarty opolskiego NFZ w Galerii Ozimskiej w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia szykuje dzień otwarty w Galerii Ozimskiej w Opolu. Pracownicy Funduszu będą stacjonować jutro (13.12) między godziną… » więcej 2019-12-12, godz. 17:00 150 razy sprzedał jeden telefon. Usłyszał wyrok jak za zabójstwo Oszukał 150 osób na blisko 250 tysięcy złotych - sąd skazał go jak za morderstwo na 20 lat więzienia. Mateusz L., student krakowskiego AGH wpadł w hazard. Zaczął… » więcej 2019-12-12, godz. 16:50 83-letnia brzeżanka straciła ponad 60 tysięcy złotych. Padła ofiarą metody "na wnuczka" Ponad 60 tysięcy złotych padło łupem oszustów, którzy wyłudzili pieniądze od seniorki z Brzegu. Kobieta padła ofiarą metody 'na wnuczka'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »