Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-28, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Namiastka Ciechocinka w Tarnowie Opolskim. Nowa tężnia pomoże zwłaszcza dzieciom i seniorom

Otwarcie tężni solankowej w Tarnowie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie tężni solankowej w Tarnowie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie tężni solankowej w Tarnowie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie tężni solankowej w Tarnowie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie tężni solankowej w Tarnowie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie tężni solankowej w Tarnowie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Tężnię solankową oficjalnie otwarto przy Urzędzie Gminy w Tarnowie Opolskim. Tężnia ma drewnianą konstrukcję, a jej ściany wykonano z tarniny, czyli flagowego krzewu gminy.
Przy tężni znajduje się również altanka z ławeczkami. Lecznicza mgiełka wody sprowadzanej z Ciechocinka, ma służyć inhalacji i pomagać w leczeniu alergii, nadciśnienia czy infekcji.

Jak mówi wójt Krzysztof Mutz, na zdrowiu nie można oszczędzać, choć padały zarzuty, że inwestycja jest zbyt droga.

- Jesteśmy obarczeni dużym zapyleniem i mamy problemy z wyleczeniem astmy u naszych dzieci, a ta choroba jest problemem na coraz większą skalę. Chcemy pomóc tym rodzicom. Wiemy, ile kosztuje wyjazd do Rabki, nie wspominając o Ciechocinku. Może to nie są niebagatelne koszty, ale nie każdego rodzica stać na podobny wyjazd. Z drugiej strony, dlaczego nie przyjść tutaj, żeby odpocząć i skorzystać z inhalacji.

Tężnia ma obieg zamknięty, więc woda będzie w niej krążyć, dopóki nie wyschnie. Roczne utrzymanie - prąd i woda - ma oscylować wokół 5 tysięcy złotych.

Zofia i Krystyna, mieszkanki gminy Tarnów Opolski, chwalą pomysł i wykonanie.

- Byłam kiedyś w Ciechocinku, więc widziałam takie duże tężnie. Patrzę tutaj i jestem w szoku - bardzo podoba mi się. Przyda nam się każdy świeży oddech powietrza - mówi Zofia.

- Myślę, że dla wszystkich seniorów naszej gminy to jest bardzo pożyteczna rzecz. Nie każdy może wyjechać do sanatorium, a z namiastki może skorzystać tutaj. Będziemy próbować organizować różny transport, żeby seniorzy mogli przyjeżdżać tu jak najczęściej - dodaje Krystyna.

Tężnia kosztowała około pół miliona złotych. 200 tysięcy przekazały miejscowe Zakłady Wapiennicze Lhoist, a resztę zapewnił magistrat.
Krzysztof Mutz
Zofia i Krystyna

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »