Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-11, 19:50 Autor: Joanna Matlak

Opole upamiętniło 76. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Dziś nie chodzi o oficjalne, polityczne przyznanie się do winy, ale odbudowanie zaufania obu społeczeństw" [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w Opolu
Msza święta upamiętniająca pomordowanych, uroczysty przemarsz, okolicznościowe przemówienia, salwa honorowa i apel pamięci – tak wyglądały wojewódzkie obchody 76 rocznicy tzw. rzezi wołyńskiej. Na placu Wolności w Opolu zebrały się władze wojewódzkie, samorządowe i środowiska kombatanckie, którym szczególnie podziękowano za obecność.
Tamte lata wspominał żołnierz Armii Andersa pułkownik Edward Głowacki, który pochodzi ze wschodniej Małopolski. – Zanim Rosjanie wywieźli nas na Syberię, byliśmy na pierwszej liście do wykończenia – mówił do uczestników obchodów. - Trzeba nalegać na ukraińskie społeczeństwo, żeby bardziej otwarcie i śmiało potępiło to co się stało. Tu nie chodzi o oficjalne czy polityczne przyznanie się do win, tu chodzi o to, żeby zdobyć wzajemne zaufanie dwóch społeczeństw: polskiego i ukraińskiego - mówił pułkownik Głowacki.

Wojewoda opolski Adrian Czubak podkreślał, że rozmiar tragedii wołyńskiej nie zna granic. - Ta nauka powinna w nas tkwić i być przenoszona na następne lata, żeby nienawiść nie kierowała drugim człowiekiem, bo z nienawiści jest tylko krew i łzy - mówił wojewoda Czubak.

Plac Wolności zgromadził także mieszkańców Opola z korzeniami kresowymi. - Mam kresowych przodków. Mój pradziadek pochodził ze wsi Szwajkowce koło Tarnopola, może to nie jest epicentrum, to nie jest Wołyń, ale tam też dochodziło do mordów i wielu dramatów i czuje się w obowiązku, żeby się tu pojawić, tym bardziej, że zginęło wielu naszych rodaków - mówi Jacek Klimczak, mieszkaniec Opola, który obserwował uroczystości.

W ramach obchodów złożono również kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.
Pułkownik Edward Głowacki
Adrian Czubak
Mieszkaniec Opola Jacek Klimczak

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »