Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 12:54 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty

Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
- Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. W Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej w urzędzie marszałkowskim odbywa się konferencja zatytułowana „Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim”.
W spotkaniu biorą udział m.in. goście z Gdańska i Krakowa, przedstawiciele WUP w Opolu oraz naukowcy Instytutu Socjologii UO. Przewidziano dyskusję i warsztaty tematyczne.

- Ta konferencja ma przede wszystkim dać sygnał w całym naszym województwie, że ten temat nie jest nam obojętny. Zaproszone osoby to przedstawiciele przeróżnych instytucji, organizacji i urzędów w całym województwie. Bo temat integracji cudzoziemców dotyczy każdego. Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie jest tego świadomy, imigranci, którzy do nas przybyli, bądź przybędą, wymagają od nas pewnej pracy i zaangażowania - mówił Marek Witek.

- Spora grupa obcokrajowców, poza podejmowaniem u nas zatrudnienia, zakłada też osiedlenie się w regionie na stałe, co dla mieszkańców regionu stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie - powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.

- Na razie spotykamy się z obcokrajowcami np. przy sklepowej kasie, albo mijając jakąś budowę. Natomiast ci obcokrajowcy będą się chcieli osiedlać, wtedy staną się sąsiadami i to takimi na co dzień. I wtedy od naszego rodzimego społeczeństwa wszyscy będziemy wymagali odpowiedniego nastawienia - pozytywnego, przyjacielskiego nastawienia, zrozumienia, kto to jest ten nowy członek naszej społeczności - mówił gość Radia Opole.

W ocenie Marka Witka, Opolszczyzna z racji swojej historycznej wielokulturowości ma duże szanse, by swoim nastawieniem do cudzoziemców dawać przykład innym regionom.

Aby ułatwić ten proces, opolscy socjologowie postanowili stworzyć model integracji imigrantów w województwie opolskim. - Mają w tym pomóc badania inaugurowane dziś (21.05) podczas trwającej w UMWO konferencji - potwierdził w "Poglądach i osądach" dr hab. Robert Geisler, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Konferencja jest inauguracją tego projektu z jednej strony praktycznego, a z drugiej strony badawczego. Projekt badawczy, co należałoby dodać, realizujemy wspólnie z ekspertami z wydziału zarządzania i ekonomii Politechniki Opolskiej. Tutaj przede wszystkim rozpoczynamy od części warsztatowej, która będzie miała formę dyskusji z ekspertami z poszczególnych obszarów - mówił socjolog. - Zdiagnozowaliśmy 6 takich obszarów - edukacja, rynek pracy, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, bezpieczeństwo publiczne, kultura i religia - tłumaczył nasz gość. - Zaprosiliśmy ekspertów z różnych instytucji publicznych, sektora biznesu i organizacji pozarządowych, żeby dokonać wstępnego przeglądu problemów i ich możliwości rozwiązania - tłumaczył socjolog Robert Geisler.

Jak dodał, te same pytania, co ekspertom, zostaną postawione także cudzoziemcom w ankietach lub wywiadach. - Jesteśmy przygotowani i takie mamy zamierzenia, żeby zastosować szeroki wachlarz różnego rodzaju metod badawczych, żeby one dały jak najpełniejszy obraz tej naszej rzeczywistości, diagnozy tych problemów, potrzeb i oczekiwań, żeby w oparciu o to stworzyć model integracji - mówi dr hab. Robert Geisler.

Jak tłumaczył nasz gość, model integracji to będzie zestaw konkretnych rekomendacji, które będą mogły być wdrażane przez urzędy, czy stosowane przez mieszkańców, których badania także obejmą.
Marek Witek
Marek Witek
Robert Geisler
Robert Geisler

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »