Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-24, 17:56 Autor: Piotr Wójtowicz

Radni województwa przyjęli rezolucję w sprawie Powstań Śląskich

Radni przyjęli rezolucje w sprawie powstań śląskich [fot.UMWO]
Radni przyjęli rezolucje w sprawie powstań śląskich [fot.UMWO]
Radni województwa upamiętnili setną rocznicę Powstań Śląskich. Podczas sesji sejmiku podjęli rezolucję, w której oddali hołd powstańcom i wszystkim poległym w Powstaniach Śląskich. Za głosowało 18 radnych, 6 radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. Powodem były... słowa.
Radny PiS Bogdan Tomaszek tłumaczy, że zależało im na upamiętnieniu powstańców, jednak przy opracowaniu tego dokumentu odczuwają niedosyt. Jego zdaniem chodzi o przeciwstawienie sobie w uchwale tożsamości śląskiej i polskiej. - Niesmak budzi to, że w Wielka Środę otrzymaliśmy projekt tego dokumentu i niektórzy z nas mają do niego uwagi. Naszym zdaniem treść dokumentu przeciwstawia sobie Ślązaków i Polaków, natomiast w powstaniu chodziło o walkę Polaków z Niemcami.

Radna Mniejszości Niemieckiej Zuzanna Donath-Kasiura tłumaczy, że inaczej odbiera treść dokumentu. - To temat, który wymagał pokazania wielu stron i tego, co jest najważniejsze, czyli bólu rodzin. W tym przypadku konflikt polityczny przełożył się na rodziny, że brat walczył przeciwko bratu.

Przypomnijmy pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Szacuje się, że wzięło w nim udział od 12 do 15 tys. Ślązaków, a w walkach zginęło 477 osób.

Przy przyjęciu tej rezolucji radni zaapelowali do Prezydenta i Rządu RP o wyremontowanie pomnika i Amfiteatru na Górze św. Anny, miejsca corocznych obchodów rocznicy Powstań Śląskich.
A oto pełna treść rezolucji:

Sejmik Województwa Opolskiego nawiązując do 100. rocznic związanych z upamiętnieniami Powstań Śląskich w kolejnych latach 2019, 2020 oraz 2021 oddaje hołd powstańcom, walczącym o przyłączenie Górnego Śląska do nowopowstałej Polski. Pamiętamy też, że naprzeciw powstańcom stanęli ci Ślązacy, którzy czując się Niemcami optowali za pozostaniem ich ziemi w granicach Niemiec. Niejednokrotnie rodziny żyjące na tej ziemi w bolesny sposób doświadczały tragicznych przeżyć tamtego czasu, gdzie brat stawał przeciwko bratu.

W duchu chrześcijańskiej tradycji i polsko-niemieckiego pojednania pragniemy oddać cześć wszystkim Ślązakom poległym w tym konflikcie. Wydarzenia sprzed 100 lat zmieniły bieg historii, a cześć Górnego Śląska po zmianie granicy znalazła się w granicach odrodzonego Państwa Polskiego.

Symbolem tych wydarzeń stała się Góra św. Anny, gdzie upamiętniono te wydarzenia, najpierw przed wojną, pomnikiem poświęconym stronie niemieckiej, a później po wojnie stronie polskiej. Pomnik Czynu Powstańczego, na wiele lat stał się głównym miejscem uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich.

Obecnie Pomnik i Amfiteatr na Górze św. Anny wymaga pilnego remontu i w związku z tym, Sejmik Województwa Opolskiego zwraca się do Prezydenta RP i Rządu RP z apelem o dołożenie wszelkich starań, aby to miejsce – w 100. rocznicę tamtych wydarzeń – w godny sposób czciło, ale też informowało o tej niełatwej historii naszej ziemi w duchu słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II na tej górze: „że ziemia ta wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania”.
Bogdan Tomaszek
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 11:21 Rafał Tkacz z KBW w Radiu Opole: Wszystko gotowe do drugiej tury wyborów - Wszystko jest gotowe. Karty już są, gdzie mają być - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2024-04-19, godz. 11:19 Tu studzienka, tam latarnia, wszystko - w chodniku. "Jestę architektę" w centrum Opola [INTERWENCJA] - To jest jakiś absurd - tak mieszkańcy opolskiej Pasieki komentują prace budowlane na dzielnicy. Chodzi o chodnik, który powstaje w sąsiedztwie remontowanego… » więcej 2024-04-19, godz. 10:58 Kacza rodzina w niebezpieczeństwie. Z pomocą przyszli uczniowie Plastyczniaka [ZDJĘCIA, FILM] To była akcja jak z amerykańskiego filmu. Uczniowie z opolskiego Plastyczniaka ratowali kaczą rodzinę, która postanowiła wybrać się na spacer wzdłuż… » więcej 2024-04-19, godz. 10:26 Dobrzeń Wielki: Podróż z finałem na słupie Do niebezpiecznego zdarzenia doszło około godziny 9.30 w Dobrzeniu Wielkim. Podróżujący ul. Namysłowską kierowca z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn wjechał… » więcej 2024-04-19, godz. 10:10 Miał być szybki zysk, skończyło się dużą stratą. Nysanin padł ofiarą oszustów Ponad 230 tysięcy złotych stracił, w wyniku oszustwa internetowego mieszkaniec Nysy. 68-latek znalazł w internecie reklamę oferującą możliwość szybkiego… » więcej 2024-04-19, godz. 08:46 "Szklany rekord" busa w Byczynie. Auto ważyło ponad 7,5 tony O przeszło 4 tony więcej, niż przewidują przepisy ważył bus zatrzymany przez mundurowych Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Byczynie. » więcej 2024-04-19, godz. 08:11 Mistrz Polski w kulturystyce w Radiu Opole: W ostatnią noc spadło mi 2 kg 31-letni Fabian Ciupan z Opola zdobył tytuł Mistrza Polski w kulturystyce klasycznej open. Nie był to jego pierwszy udział w zawodach tego typu, ale po raz… » więcej 2024-04-19, godz. 07:24 Festiwal Roślin przyjeżdża do Opola. To propozycja na chłodny kwietniowy weekend Festiwal Roślin zawita na cały weekend (20-21.04) do Opola. Dwudniowa impreza zagości w hali Toyota Park. To gratka dla miłośników roślin, którymi ozdobić… » więcej 2024-04-19, godz. 05:58 Nowy mural w Głuchołazach. Będzie Order Uśmiechu i nawiązanie do legendy o kozie Głuchołazy są Miastem Orderu Uśmiechu, a informować o tym wyjątkowym tytule będzie mural powstający na Małym Rynku. Autorem projektu jest znany architekt… » więcej 2024-04-19, godz. 05:57 Druga tura wyborów samorządowych w 23 gminach województwa. Cisza wyborcza od północy Od północy (20.04) obowiązywać zacznie cisza wyborcza przez drugą turą wyborów samorządowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 21 kwiet… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »