Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-17, 15:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA]

96 lat temu powstała I dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
96 lat temu powstała I dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
96 lat temu powstała I dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
96 lat temu powstała I dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
96 lat temu powstała I dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
96 lat temu powstała I dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uroczystości rozpoczęto mszą w opolskiej katedrze, następnie uczestnicy przeszli pod pomnik na placu Wolności.
Wśród zgromadzonych na uroczystości były Alicja Nabzdyk-Kaczmarek i Halina Piechota, których rodzice byli aktywnymi działaczami spod znaku Rodła.

- Działalność od początku była niezwykle trudna, a w okresie po wygaśnięciu Konwencji Genewskiej, czyli w 1937 roku, stała się już bardzo utrudniona. Na przełomie sierpnia i września 1939 roku większość działaczy Związku Polaków w Niemczech została najpierw uwięziona w areszcie w Opolu, a potem wywieziona do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Z rodziny mojej mamy to było sześć osób - mówi Alicja Nabzdyk-Kaczmarek.

- Ojciec bardzo intensywnie pracował, bardzo poświęcał się pracy w harcerstwie. Żeby te najmłodsze dzieci nie zapomniały języka polskiego. Ale również zaangażował się w Związek Śpiewaczy, działał właściwie w chórze Echo i w chórze Lutnia – mówi Halina Piechota.

W trakcie uroczystości pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego uczennica szkoły podstawowej w Baborowie odczytała 5 Prawd Polaków, które uchwalono na I Kongresie Polaków w Niemczech w 1938 roku.

- Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi Bratem! Co dzień Polak Narodowi służy. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle – mówiła.

I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu powstała w lutym 1923 roku. Dlaczego tak się stało tłumaczył profesor Stanisław Marek.

- W małych, mniejszych regionach, ludzie się łączyli i tu faktycznie związek już istniał, tylko nie było jeszcze początkowo tej nazwy. Zwłaszcza, że zaczęli się jednoczyć nie tylko Polacy etniczni, mieszkający na Śląsku, ale także Polacy, którzy mieszkali w późniejszej Rzeszy, wcześniej to było jeszcze cesarstwo – mówi prof. Marek.

W I Dzielnicy, która obejmowała tereny Śląska Opolskiego zrzeszonych było 5100 osób w 104 kołach.
Alicja Nabzdyk-Kaczmarek i Halina Piechota
Uczennica z Baborowa
Stanisław Marek

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »