Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-16, 15:10 Autor: Piotr Wójtowicz

Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury

Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury [fot.P.Wójtowicz]
Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury [fot.P.Wójtowicz]
Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury [fot.P.Wójtowicz]
Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury [fot.P.Wójtowicz]
Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod specjalnymi urządzeniami. Tomasz Czarnik - lekarz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii tłumaczy, że jest szansa, iż mężczyzna przeżyje, ponieważ dzięki urządzeniu o nazwie ECMO, temperaturę ciała pacjenta podniesiono do 27 stopni i przywrócono bicie serca.
- Proces polega na tym, że zabieramy pacjentowi krew, która zostaje natleniona, a następnie za pomocą pompy oddana organizmowi. Dodatkowo urządzenie wspomaga funkcję serca i takie czynności trwają od poniedziałku - wyjaśnia Tomasz Czarnik, który zdradza, że ze względu na poprawę stanu zdrowia pacjenta jest szansa, że lekarze zdecydują dzisiaj (16.01) o odłączeniu mężczyzny od aparatury ECMO.

W tej chwili pacjentowi podawane są leki, następnie lekarze mają ocenić stan neurologiczny pacjenta, to znaczy stwierdzić, czy po zatrzymaniu akcji serca mózg nie został uszkodzony. Chociaż, jak zwraca uwagę doktor Tomasz Czarnik, jest szansa, że stan neurologiczny mężczyzny będzie dobry, ponieważ głęboka hipotermia działa protekcyjnie na mózg.

Wg nieoficjalnych informacji, mężczyzna jest mieszkańcem naszego regionu, ale został znaleziony w okolicach Częstochowy, skąd trafił do szpitala lotniczym transportem ratunkowym. Ma szanse na dalsze życie także dzięki działaniom ratowników, którzy przywrócili akcję serca.

Dodajmy, że do tej pory ECMO najczęściej jest wykorzystywane na oddziałach kardiologicznych, gdzie podczas przeszczepów serca, aparat przejmuje jego funkcję. Teraz z powodzeniem ułatwia wyjście z głębokiej hipotermii i cierpiących na schorzenia płuc.

Pompa nie jest nowością na rynku, ale znaleziono dla niej nowe zastosowanie. Takie rozwiązanie przyjęto również w placówkach szpitalnych w Lublinie i Poznaniu.

Doktor Maciej Gawor, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, opisując działanie ECMO zaznaczył, że urządzenie nie może zastąpić organu na stałe, ale daje to, co najważniejsze przy ciężkich niewydolnościach płuc, czyli czas na wyleczenie.

- ECMO na przykład podtrzymuje wentylację płuc, natomiast my w tym czasie stosujemy odpowiednie antybiotyki - mówi Maciej Gawor, który wyjaśnia, że w takim trybie narząd dużo łatwiej poddaje się leczeniu.
Tomasz Czarnik

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »