Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-13, 10:51 Autor: Marzena Śmierciak

W niedzielę - Światowy Dzień Ubogich. W Opolu zaplanowano wspólną modlitwę i spotkanie na rynku

Obozowisko bezdomnych w parku miejskim w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Obozowisko bezdomnych w parku miejskim w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Bezdomni © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Bezdomni © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Misja garażowa (fot. Kamila Zawłocka)
Misja garażowa (fot. Kamila Zawłocka)
Ks. Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Małgorzata Kozak [fot. Barbara Więcek]
Małgorzata Kozak [fot. Barbara Więcek]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
- Papież Franciszek bierze nas do galopu. Na ogół omijamy osoby biedne, ubogie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ks. Arnold Drechsler, pytany o niedzielne (18.11) obchody w Opolu Światowego Dnia Ubogich.
- Słowa klucze tych obchodów to "wspólnota" i "spotkanie", a rozpocznie je msza święta w południe w katedrze opolskiej - powiedział nasz poranny gość.

- Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w najbliższą niedzielę (18.11) na rynku spotkamy się w takiej wspólnocie z biednymi, a wspólnotę najlepiej się organizuje wokół stołu. I wtedy dojdzie do spotkania z mieszkańcami Opola, tymi, którzy mają odwagę zmierzyć się z tym problemem, dlatego, że na ogół omijamy biednych. Oni może nie wyglądają elegancko, może nie pachną elegancko, odgradzają się, trudno do nich dotrzeć - tłumaczył ks. Arnold Drechsler. - W poznaniu potrzeb osób ubogich pomaga spotkanie i rozmowa - wyjaśniał dyrektor opolskiej Caritas.

- Są dwa kryteria pomagania - jest pomaganie bezwarunkowe, kiedy ja nikogo nie pytam, on mówi, co potrzebuje, ja mu to daję i zostawiam to na jego sumieniu. Albo też ja po prośbie daję tylko chleb, a całą resztę - po sprawdzeniu - tłumaczył ks. Drechsler. W ocenie naszego porannego gościa, trzeba wiedzieć, jak pomagać mądrze.

Caritas Diecezji Opolskiej to na dziś 300 parafialnych zespołów, a do tego około 3 tysięcy wolontariuszy. Wartość materialna rocznej pomocy udzielanej potrzebującym w regionie szacuje się na blisko 1,5 mln złotych.

- Pomagać i dawać to nie to samo - ocenił ks. Drechsler. - Pomagając trzeba stosować kryteria zwiększające skuteczność tej pomocy, dając też darczyńcom większe poczucie dobrze spełnionego uczynku - stwierdził.

W okresie przedświątecznym Caritas po raz 25. zorganizuje też ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

- W stolicy regionu około 10 procent mieszkańców korzysta z pomocy instytucjonalnej, z czego 3 tysiące z pomocy finansowej. Większość korzysta jednak z różnego rodzaju usług - powiedziała w "Poglądach i Osądach" Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Jak dodała, z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na umieszczanie seniorów w domach pomocy społecznej. - Coraz więcej osób starszych pisze do nas podania z prośbą o umieszczenie w domu pomocy społecznej. I często wynika to nie z powodu braku zdolności do samoobsługi. W drodze wywiadu środowiskowego pracownik socjalny ustala, że przyczyną jest często ubóstwo - tłumaczyła na naszej antenie wicedyrektor opolskiego MOPR-u.

- Bardzo wzrasta też zapotrzebowanie na świadczenie usług w miejscu zamieszkania - dodała Małgorzata Kozak. - Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje, żyjemy coraz dłużej, jest coraz więcej emerytów w stolicy naszego województwa, a w związku z tym coraz większa grupa osób - blisko 300 osób codziennie korzysta z tzw. usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania - powiedziała.

- Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też "Kuchnia na kółkach". Dowozimy gorące posiłki do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych. 800 seniorów korzysta też z usług czterech domów pobytu dziennego - wyliczała wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Dodajmy, w ramach niedzielnych obchodów Światowego Dnia Ubogich - 18 listopada - o 12.00 zostanie odprawiona msza święta w opolskiej katedrze, a po niej na opolskim rynku zaplanowano występy muzyczne i teatralne, a przede wszystkim będzie można spotkać się z biednymi, samotnymi i bezdomnymi osobami.
ks. Arnold Drechsler cz.1
ks. Arnold Drechsler cz.2
Małgorzata Kozak cz.1
Małgorzata Kozak cz.2

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Policjanci nie tylko łapią przestępców. Pomagają też w wyjątkowych sytuacjach Pomogli osobom w potrzebie, na ręce Komendanta Głównego Policji wpłynęło podziękowanie od lokalnych władz. » więcej 2024-04-25, godz. 12:15 Mieli montować fotowoltaikę, kradli miedziane przewody. Zatrzymano 7 pracowników Ukradli swojemu pracodawcy pół tony miedzianych przewodów, przyłapano ich na gorącym uczynku. Na początku kwietnia dzielnicowy z gminy Niemodlin dowiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 W całej Polsce rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Jak wygląda sytuacja na Opolszczyźnie? 24 przypadki zachorowania na krztusiec odnotowała do 15 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Przez cały ubiegły rok takich zakażeń… » więcej 2024-04-25, godz. 10:45 Piraci drogowi w Kałkowie. Na liczniku mieli ponad 100 km/h Jechali w terenie zabudowanym o 50 km/h za szybko, stracili prawo jazdy. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Nysie we wtorek (23.04) kontrolowali prędkość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »