Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 17:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Patriotyzm na talerzu. Młodzież przygotowała wypieki z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

Różne receptury, składniki i sposoby przyrządzania, ale efekt miał przypominać o jednym - 100. rocznicy odzyskania niepodległości [fot. Amadeusz Lipczak]
Różne receptury, składniki i sposoby przyrządzania, ale efekt miał przypominać o jednym - 100. rocznicy odzyskania niepodległości [fot. Amadeusz Lipczak]
Różne receptury, składniki i sposoby przyrządzania, ale efekt miał przypominać o jednym - 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dwuosobowe zespoły uczniów z całego województwa od samego rana w murach Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu przygotowywały desery, które swoim wyglądem bądź smakiem miały nawiązać do rocznicy odzyskania niepodległości. Każdy zespół miał do dyspozycji pełną pracownię gastronomiczną.

- Robimy ciasto cygaretkowe, do tego krem mascarpone i granat. My zdecydowałyśmy się na ciasto kruche w kolorze czerwonym. Na znak patriotyzmu, moje ręce też są w tym kolorze. Nasz tort będzie wyglądał jak orzełek z polskiego godła. Czerwony biszkopt to symbol krwistej ziemi. Na górze będzie budowla Monte Cassino. My robimy flagę Polski z masy cukrowej. Postawiliśmy na sernik, do którego dodaliśmy barwnik, żeby to wszystko ładnie wyglądało - dodają uczniowie.

Wypieki oceniało jury degustacyjne, techniczne i sponsorskie, którego członkowie brali pod uwagę nie tylko pomysł i dobór produktów, ale także sposób wykonania i kreatywność.

- Uczniowie mieli do wykonania bardzo trudne zadanie i każdy zespół podszedł do niego w inny sposób - zauważa Alicja Świczewska-Kos, nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. - Wykorzystali kolory biało-czerwone, motyw z tamtego okresu albo surowiec. Szczególne wzięcie miał rozmaryn i kasztany. Tematem przewodnim był jednak ser, który musiał być wykorzystany. Mógł być kozi, mascarpone lub owczy. Dodatkowo musiał być element pieczony, ze względu na tytuł naszego konkursu "Patriotyczny wypiek". - dodaje Świczewska-Kos.

Zwycięski zespół oprócz nagród rzeczowych i koszów słodyczy otrzymał możliwość wzięcia udziału w jednodniowych warsztatach szkoleniowych w Mikołowie. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Uczniowie
Alicja Świczewska- Kos

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »