Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 12:10 Autor: Maciej Stępień

Rozmawiali o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister Bartosz Marczuk z wizytą w Brzegu

W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
Przed południem w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie rozpoczęły się regionalne konsultacje budowy systemu wparcia osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, szefowie NFZ-u i PFRON-u, a także wicewojewoda. Na spotkaniu mówiono m.in. o dodatkowych rządowych pieniądzach na pomoc niepełnosprawnym.
- Od 2020 roku będziemy mieć dodatkowo 2 mld złotych na ten cel – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Bartosz Marczuk. – Chcemy budować system wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest systemem horyzontalnym i racjonalnym, który będzie na lata. Ma on odpowiadać na potrzeby tego środowiska, bo bardzo ważne jest to, by słuchać właśnie tej grupy ludzi, bo mają oni wiele do powiedzenia.

Ważnym problemem, nie tylko województwa opolskiego, ale również całego kraju jest aktywizacja osób niepełnosprawnych.

- Nie ma dla nich pracy – zauważa wicewojewoda Violetta Porowska. – Statystyki dla województwa opolskiego wyglądają w ten sposób, że mamy łącznie ponad 103 tysiące osób niepełnosprawnych, a tylko 7,5 tysiąca funkcjonuje na rynku zatrudnienia. Więc widać, że jest dużo w tej kwestii do zrobienia. Trzeba aktywizować te osoby.

Aleksander Podgórny, szef brzeskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie mówi Radiu Opole, że potrzeby, nie tylko finansowe dla niepełnosprawnych są ogromne.

- To jest kwestia dojścia do lekarza specjalisty, to jest kwestia rehabilitacji, na którą dziś bardzo długo się czeka. I to musi być szybkie działanie, np. zaraz po jakimś wypadku czy zdarzeniu. Na pewno należy likwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania, ale również w budynkach użyteczności publicznej, bo jak wiadomo, nie wszędzie osoby poruszające się na wózkach mogą wjechać i załatwić urzędowe sprawy. Ponadto kwestia zaopatrzenia w sprzęt leczniczy i rehabilitacyjny. Z tym nie jest źle, ale trzeba jeszcze popracować – dodaje szef brzeskiego PCPR-u.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano również na temat programu Dostępność +, o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także o szeroko pojętej rehabilitacji i dostępności do służby zdrowia.
Bartosz Marczuk, Violetta Porowska i Aleksander Podgórny

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Policjanci nie tylko łapią przestępców. Pomagają też w wyjątkowych sytuacjach Pomogli osobom w potrzebie, na ręce Komendanta Głównego Policji wpłynęło podziękowanie od lokalnych władz. » więcej 2024-04-25, godz. 12:15 Mieli montować fotowoltaikę, kradli miedziane przewody. Zatrzymano 7 pracowników Ukradli swojemu pracodawcy pół tony miedzianych przewodów, przyłapano ich na gorącym uczynku. Na początku kwietnia dzielnicowy z gminy Niemodlin dowiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 W całej Polsce rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Jak wygląda sytuacja na Opolszczyźnie? 24 przypadki zachorowania na krztusiec odnotowała do 15 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Przez cały ubiegły rok takich zakażeń… » więcej 2024-04-25, godz. 10:45 Piraci drogowi w Kałkowie. Na liczniku mieli ponad 100 km/h Jechali w terenie zabudowanym o 50 km/h za szybko, stracili prawo jazdy. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Nysie we wtorek (23.04) kontrolowali prędkość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »