Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 13:30 Autor: Marzena Śmierciak

Mija 75 lat od Krwawej Niedzieli, kulminacji Rzezi Wołyńskiej. Historyk: nie oskarżałbym narodu

Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Władysław Żołnowski [fot. Paula Hołubowicz]
Władysław Żołnowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- Słyszę jeszcze ten trzask płomieni - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Władysław Żołnowski, który jako dziecko przeżył Rzeź Wołyńską i opisuje swoje dramatyczne doświadczenia w książkach o męczeństwie Polaków na Kresach.
Dziś (11.07) mija 75 lat od tak zwanej Krwawej Niedzieli podczas Rzezi Wołyńskiej. Była to kulminacja masowych mordów Polaków dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów UPA.

- W interesie obu okupantów - niemieckiego i sowieckiego - było mordowanie przez ukraińskich nacjonalistów Polaków - tłumaczył Władysław Żołnowski. Jak przypomniał, początek mordu nastąpił na Wołyniu w 1943 roku.

- Ja chciałem zwrócić uwagę, że mówi się ciągle o Wołyniu, a nie wspomina się o Podolu. Ten drugi etap nastąpił po odmaszerowaniu, jeśli można tak powiedzieć o bandach, na południe, wtedy, kiedy poniosły one klęskę tutaj na froncie przebiegającym przez Wołyń. I tam na południu dokonywały następnego etapu tego mordu - mówił Władysław Żołnowski.

- Ukraińscy nacjonaliści mordowali Polaków i swoich - podkreślał nasz gość, któremu udało się przeżyć tamte dramatyczne chwile. - Najpierw była piękna wieś, urodzajna ziemia, przygotowywaliśmy się do święta Wielkanocy, bo to stało się w nocy z soboty na Niedzielę Palmową. Niespodziewanie. Chociaż moja mama wyczuła to w jakiś sposób i pragnęła nas do tego przygotować. I stało się. O godzinie 10.00 rozległy się wystrzały rakiet. Oświetliły całą wieś i podpaliły ją. Potem przymaszerowali banderowcy - wspominał Władysław Żołnowski.

- Ja nie oskarżałbym narodu. Od ojca już słyszałem o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów. Odpowiedzialni byli za to politycy - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, dr Antoni Maziarz, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.

- W tych opowieściach taty często to słyszałem: nie mów o zbrodniach ukraińskich, mów o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich. W ostatnią niedzielę większość miała okazję, możliwość zobaczenia [red. w telewizji publicznej] filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. I tam jest dobrze pokazany ten wątek przedwojenny, kiedy dochodzi do związków małżeńskich między Polakami a Ukraińcami. Te relacje były jak najlepsze - tłumaczył historyk.

Przypomnijmy, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści zamordowali około stu tysięcy Polaków.
Władysław Żołnowski cz.1
Władysław Żołnowski cz.2
Antoni Maziarz

Wiadomości z regionu

2024-04-16, godz. 20:00 Zmiana władzy w Dobrodzieniu. Znamy priorytety nowej burmistrz 54 do 46 procent wygrała Agnieszka Hurnik z Andrzejem Jasińskim w wyborach samorządowych na burmistrza Dobrodzienia. Urzędujący włodarz odda stery gminy… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Tester atrakcji turystycznych. Praca marzeń w Opolu Około tysiąca osób odpowiedziało na ogłoszenie oferty pracy na stanowisku testera atrakcji Opola. » więcej 2024-04-16, godz. 18:51 "Presja ma sens". Powróci przystanek autobusowy "Katowicka-Szpital" Na ulicę Katowicką w Opolu powróci przystanek autobusowy, z którego najchętniej korzystali pacjenci szpitala wojewódzkiego. Postój został zlikwidowany… » więcej 2024-04-16, godz. 18:45 W "Aleksandrówce" zakończył się ważny etap remontu. Dach placówki już odnowiony Wraz z marcem zakończyły się wszystkie prace związane z remontem dachu dawnego domu zdrojowego 'Aleksandrówka' w Jarnołtówku (gm. Głuchołazy). Obecnie… » więcej 2024-04-16, godz. 17:08 Oszukiwali metodą na "policjanta". Stanęli przed sądem w Opolu Blisko 400 tysięcy złotych - to straty kilku osób z całej Polski, które stały się ofiarami oszustów działających metodą na „policjanta”. Dziś (16.04)… » więcej 2024-04-16, godz. 16:45 Upadek z wysokości w Porębie. Złamał się słup telekomunikacyjny Pracownik firmy telekomunikacyjnej spadł ze słupa w miejscowości Poręba w gminie Leśnica. Do tego wypadku doszło dzisiaj (16.04) po godzinie 12:00. » więcej 2024-04-16, godz. 15:52 Doprowadził do stłuczki, a później uciekł. Zatrzymała go policjantka po służbie Najpierw doprowadził do kolizji, później uciekł z miejsca zdarzenia. 46-letni mieszkaniec Opola został zatrzymany dzięki czujności krapkowickiej dzielnicowej… » więcej 2024-04-16, godz. 15:20 Edukują i uświadamiają młodych kierowców. Trwa kampania "Przyhamuj, życie przed Tobą" Wykłady, prezentacje oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem refleksomierza oraz alkogogli. Tak wyglądało dzisiejsze (16.04) spotkanie w ramach kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 15:15 Kiedy powstanie park wodny na osiedlu AK? Ratusz analizuje oferty Do przetargu na budowę parku wodnego na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zgłosiły się 4 firmy. » więcej 2024-04-16, godz. 14:06 Pożar budynku gospodarczego w Klekotnej. Jedna osoba poszkodowana Trwa akcja gaszenia pożaru budynku gospodarczego przy ul. Bocznej w miejscowości Klekotna, w pow. oleskim. Na miejscu z ogniem walczy 12 zastępów straży … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »