Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-10, 19:28 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"W relacjach polsko-niemieckich brakuje równowagi". Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk na spotkaniach z mieszkańcami regionu [FILM, ZDJĘCIA]

Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Trzy spotkania odbył dzisiaj poseł PiS Arkadiusz Mularczyk z mieszkańcami Opolszczyzny. Pierwsze miało miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, kolejne w Zdzieszowicach a ostatnie – w Strzelcach Opolskich. We wszystkich tematyka zdominowana była przez kwestie kontaktów z Niemcami.
- Tutaj na Opolszczyźnie relacje polsko-niemieckie bardzo ludzi interesują. Przede wszystkim kwestia braku równowagi w tych relacjach. Jest takie pewne rozgoryczenie, że im wolno więcej niż nam. Polacy nie mają takich praw w Niemczech, jakie mają Niemcy w Polsce. Jest pełne zrozumienie i akceptacja dla problematyki odszkodowań wojennych, że sprawa jest nieuregulowana, niezałatwiona, a powinna. Generalnie jestem bardzo z tych spotkań zadowolony - mówił Arkadiusz Mularczyk.

Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy pojawili się na spotkaniu, przytaczali konkretne historie, opisywali losy swoich bliskich, którzy m.in. w czasie II wojny światowej trafili na roboty przymusowe do Niemiec czy Austrii.

Wśród przykładów nierówności pojawiły się również te związane z nauczaniem języka niemieckiego w szkołach. Podnoszono, że są przypadki, że dzieci, które nie mają niemieckiego pochodzenia, są z tych lekcji wyrzucane.

- Dla mnie jest zadziwiającą sytuacja, kiedy uczeń wypraszany jest z klasy, właśnie z takiej lekcji języka niemieckiego. Coś tutaj jest rzeczywiście nie tak i należałoby tę kwestię sprawdzić i porozmawiam w tej sprawie z kuratorem oświaty - deklarowała posłanka Katarzyna Czochara.

- Spotkania z posłami z różnych części Polski, nie tylko z Opolszczyzny, to dla mieszkańców możliwość porozmawiania na bardzo różne tematy – mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski i przewodniczący zarządu PiS w powiecie strzeleckim. – W parlamencie jest wiele komisji. Nie wszyscy posłowie są we wszystkich komisjach. Wiemy, że pan poseł Arkadiusz Mularczyk szczególnie zaangażował się w sprawę odszkodowań dla Polski po II wojnie światowej, i jak było widać na dzisiejszym spotkaniu, te spotkania zdominował temat relacji polsko-niemieckich. Notowałem wszystkie pytania i okazało się, że 80% pytań dotyczyło tych stosunków polsko-niemieckich, a w szczególności reparacji.

Poseł Arkadiusz Mularczyk odwiedził Opolszczyznę w ramach programu Prawa i Sprawiedliwości "Polska Jest Jedna".
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Katarzyną Czocharą
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Adrianem Czubakiem
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Arkadiuszem Mularczykiem
Poseł Arkadiusz Mularczyk na Opolszczyźnie (10.06)

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »