Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-10, 19:28 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"W relacjach polsko-niemieckich brakuje równowagi". Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk na spotkaniach z mieszkańcami regionu [FILM, ZDJĘCIA]

Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Trzy spotkania odbył dzisiaj poseł PiS Arkadiusz Mularczyk z mieszkańcami Opolszczyzny. Pierwsze miało miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, kolejne w Zdzieszowicach a ostatnie – w Strzelcach Opolskich. We wszystkich tematyka zdominowana była przez kwestie kontaktów z Niemcami.
- Tutaj na Opolszczyźnie relacje polsko-niemieckie bardzo ludzi interesują. Przede wszystkim kwestia braku równowagi w tych relacjach. Jest takie pewne rozgoryczenie, że im wolno więcej niż nam. Polacy nie mają takich praw w Niemczech, jakie mają Niemcy w Polsce. Jest pełne zrozumienie i akceptacja dla problematyki odszkodowań wojennych, że sprawa jest nieuregulowana, niezałatwiona, a powinna. Generalnie jestem bardzo z tych spotkań zadowolony - mówił Arkadiusz Mularczyk.

Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy pojawili się na spotkaniu, przytaczali konkretne historie, opisywali losy swoich bliskich, którzy m.in. w czasie II wojny światowej trafili na roboty przymusowe do Niemiec czy Austrii.

Wśród przykładów nierówności pojawiły się również te związane z nauczaniem języka niemieckiego w szkołach. Podnoszono, że są przypadki, że dzieci, które nie mają niemieckiego pochodzenia, są z tych lekcji wyrzucane.

- Dla mnie jest zadziwiającą sytuacja, kiedy uczeń wypraszany jest z klasy, właśnie z takiej lekcji języka niemieckiego. Coś tutaj jest rzeczywiście nie tak i należałoby tę kwestię sprawdzić i porozmawiam w tej sprawie z kuratorem oświaty - deklarowała posłanka Katarzyna Czochara.

- Spotkania z posłami z różnych części Polski, nie tylko z Opolszczyzny, to dla mieszkańców możliwość porozmawiania na bardzo różne tematy – mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski i przewodniczący zarządu PiS w powiecie strzeleckim. – W parlamencie jest wiele komisji. Nie wszyscy posłowie są we wszystkich komisjach. Wiemy, że pan poseł Arkadiusz Mularczyk szczególnie zaangażował się w sprawę odszkodowań dla Polski po II wojnie światowej, i jak było widać na dzisiejszym spotkaniu, te spotkania zdominował temat relacji polsko-niemieckich. Notowałem wszystkie pytania i okazało się, że 80% pytań dotyczyło tych stosunków polsko-niemieckich, a w szczególności reparacji.

Poseł Arkadiusz Mularczyk odwiedził Opolszczyznę w ramach programu Prawa i Sprawiedliwości "Polska Jest Jedna".
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Katarzyną Czocharą
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Adrianem Czubakiem
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Arkadiuszem Mularczykiem
Poseł Arkadiusz Mularczyk na Opolszczyźnie (10.06)

Wiadomości z regionu

2020-08-13, godz. 06:45 Ponad 300 kontroli w 4 dni na Opolszczyźnie. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożone działania epidemiczne 309 kontroli związanych z epidemią koronawirusa przeprowadziła na Opolszczyźnie od soboty (08.08) do środy Państwowa Inspekcja Sanitarna. » więcej 2020-08-12, godz. 20:00 Renowacja kościelnego chóru w Centawie pozwoliła odkryć dawne malowidła Podczas renowacji balustrady chóru zabytkowego kościoła w Centawie w gminie Jemielnica odkryto malowidła autorstwa najprawdopodobniej XIX-wiecznego artysty… » więcej 2020-08-12, godz. 19:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy zamkną w Opolu przejazd estakadą i wjazd z Budowlanych w Nysy Łużyckiej Będą kolejne utrudnienia w Opolu. Z powodu wymiany nawierzchni na podjeździe na most Pamięci Sybiraków do jutra (13.08) kierowcy mogą spodziewać się spowolnień… » więcej 2020-08-12, godz. 18:00 Raport dnia. Dwa razy więcej nowych zarażeń niż ozdrowień w regionie. Ponad 700 kolejnych zakażeń i 9 zgonów w… 8 kolejnych zakażeń koronawirusem i 4 powroty do zdrowia odnotowano dzisiaj (12.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych zarażeniach… » więcej 2020-08-12, godz. 17:30 Strzelecki PCPR przypomina, że w dobie pandemii nadal poszukiwani są chętni do zostania rodziną zastępczą Pandemia koronawirusa przyczyniła się do spadku zainteresowania chętnych kandydatów do zostania niezawodową rodziną zastępczą w powiecie strzeleckim. Powiatowe… » więcej 2020-08-12, godz. 17:00 Strażacy ustalają, jakie chemikalia są przechowywane w jednej z naczep przy ulicy Głogowskiej w Opolu. O pomoc poprosiła… 6 zastępów straży pożarnej bierze udział w akcji rozpoznania substancji chemicznej przy ulicy Głogowskiej w Opolu. » więcej 2020-08-12, godz. 16:30 Koniec utrudnień na DW 416 w Kórnicy. Zakończono remont na trasie Krapkowice - Głogówek Zakończono remont drogi wojewódzkiej 416 w Kórnicy. To oznacza też koniec objazdów na trasie Krapkowice - Głogówek. Dzięki inwestycji wartej 4,5 mln złotych… » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Bociany grupują się na wspólnych żerowiskach. Bocianie sejmiki to znak, że ptaki szykują się już do odlotu z P… Bociany ruszają w długą podróż do ciepłych krajów. Jako pierwsze odlatują dorosłe ptaki, które w tym roku nie mają pod opieką młodych. » więcej 2020-08-12, godz. 14:46 Saperzy zabezpieczyli niewybuch przy DK 40 w Łące Prudnickiej Niewybuch odnalazł rolnik podczas prac polowych w Łące Prudnickiej. » więcej 2020-08-12, godz. 13:00 Niesprawną ciężarówką, mimo zakazu ruchu, oszukując tachograf. Wyniki kontroli kędzierzyńskich inspektorów WI… Łącznie 2200 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy otrzymał kierowca ciężarówki polskiego przewoźnika po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***