Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-30, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy Tułowic nie chcą popiołów. Tłum na spotkaniu ws. rekultywacji wyrobiska "Rutki"

Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Spotkanie z mieszkańcami Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Wokół planowanej rekultywacji wyrobiska „Rutki” w kopalni bazaltu w Ligocie Tułowickiej rozpętała się burza. Ludzie sprzeciwiają się wypełnieniu wyrobiska odpadami z Elektrowni Opole, czyli popiołem lotnym i żużlem paleniskowym. Od kilku tygodni przez Tułowice przejeżdżają ciężarówki z tymi materiałami, co zaostrzyło konflikt. Mieszkańcy obawiają się o własne zdrowie i skutki dla środowiska. Na spotkaniu z przedstawicielami spółki zajmującej się rekultywacją i dostawcą materiału zawrzało.
- Ja tam nie wierzę, każdy popiół i to świństwo jest w stu procentach szkodliwe. Przecież tam kadm występuje. Po prostu to jest trucizna. To jest bardzo szkodliwe, to szkodzi i zwierzętom, ludziom i dzieciom. To jest bezprawne jeżeli nie zgodzili się ludzie na to, no to nie ma prawa nikt tego wykorzystywać - mówi jedna ze zgromadzonych kobiet.

- Okropnie! To nawet co minutę, co półtorej jeżdżą. Niech oni nie mówią, że tych ciężarówek jest tam 40, czy 50, bo ich jest kilkaset. Naprawdę ja się uczyłem chemii i wiem co to jest, bo tam jest i siarka i wszystko. Ale to co oni tutaj z kopalni nam mówią, ten kamuflaż nas nie zadowala. Ja w to osobiście nie wierzę - dodaje mieszkaniec Tułowic.

Zdzisław Bąk, prezes spółki Epore, zapewniał, że jego firma nigdy nie miała problemów z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. - Na rekultywację w zasadzie trafiają tylko te nadwyżki popiołów lotnych i żużli paleniskowych, które nie udaje się zagospodarować w okresie sezonu budowlanego. Mamy doświadczenie i ja mogłem zagwarantować to, że takiego wpływu typu pylenia, tutaj, na tej rekultywacji nie będzie - mówi.

- Nie jesteśmy przeciwko kopalni, bo kopalnia zawsze była wpisana w wyrobisko, natomiast nie zgadzamy się z takim sposobem rekultywacji. Czarę goryczy przelały te samochody wjeżdżające na teren kopalni - mówił Andrzej Wesołowski, burmistrz gminy Tułowice. - Kopalnia w ciągu kilkuletniej perspektywy dokończy eksploatację wschodniego fragmentu złoża i przekaże nieodpłatnie gminie około 12 ha gruntów przewidzianych do wypełnienia odpadami obojętnymi. To już czy my w ogóle będziemy to wypełniać, czy rekultywować w inny sposób, to będzie zależało od nas. Ja wskazywałem we wcześniejszym piśmie do prezesa o zmianę kierunku rekultywacji na wodny. W tej chwili są też pomysły widokowych pomostów. Myślę, że ta koncepcja niedługo pojawi się w formie projektu wizualizacji. Podkreślam, że jest to perspektywa kilkuletnia.

Zdaniem prezesa spółki Epore zapełnienie wyrobiska wodą lub zwykłą ziemią nie jest możliwe. - Na takie działania potrzeba ogromnych ilości, a nikt nie myśli o tym skąd je wziąć - dodaje Bąk. Przypomnijmy, że pierwsze działania w kierunku rekultywacji wyrobiska kopalnia "Rutki-Ligota" podjęła w 2002 roku.
Mieszkańcy Tułowic
Zdzisław Bąk
Andrzej Wesołowski

Wiadomości z regionu

2024-03-29, godz. 08:00 Rolnicy z powiatu strzeleckiego rozwożą po polach krzyżyki. To wieloletnia tradycja Od rana rolnicy z kilku miejscowości w powiecie strzeleckim rozwożą po polach i łąkach krzyżyki. Te wykonane są z gałązek poświęconych w Niedzielę… » więcej 2024-03-28, godz. 21:30 Polityczne spory w powiecie kluczborskim. Piotr Pośpiech pozwał do sądu Mirosława Bireckiego Posiedzenie pojednawcze między wicewojewodą Piotrem Pośpiechem a starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim nie przyniosło efektu. Pośpiech, jako były starosta… » więcej 2024-03-28, godz. 21:00 Świąteczne wyjazdy. Policjanci apelują o rozwagę i wyobraźnię na drogach O rozwagę i bezpieczne poruszanie się po drogach w trakcie świątecznych podróży apeluje do kierowców i pieszych opolska policja. » więcej 2024-03-28, godz. 21:00 Oleska "Pozytywka" znów ma dotację MBO. Posłuży terapii 200 dzieci i dorosłych Kolejny raz Stowarzyszenie 'Pozytywka' w Oleśnie jest beneficjentem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym roku po głosowaniu udało się zdobyć… » więcej 2024-03-28, godz. 19:55 Nowatorska operacja. Pacjent otrzymał implant wykonany w technologii druku 3D Lekarze Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przeprowadzili operację stawu biodrowego z zastosowaniem implantu wykonanego indywidualnie dla pacjenta… » więcej 2024-03-28, godz. 19:34 Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w rejestrze zabytków? Ruszyła procedura Czy kaplica na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu będzie wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków? Jest na to szansa. » więcej 2024-03-28, godz. 18:11 Marcin Ociepa udzielił poparcia kandydatom startującym w wyborach samorządowych Opolski poseł Marcin Ociepa poparł w wyborach samorządowych osoby startujące z list Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Opola i Sejmiku Województwa Opolskiego… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00 Rzecznik przedsiębiorców w ratuszu. To propozycja radnego Przemysława Pytlika Rzecznik przedsiębiorców przy urzędzie miasta - takie stanowisko chciałby utworzyć starający się o reelekcję opolski radny Przemysław Pytlik. » więcej 2024-03-28, godz. 17:52 Zderzenie autobusu MZK z autem osobowym w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Samochód osobowy zderzył się z autobusem MZK na Chabrach w Opolu. Jak informują strażacy autobusem podróżowało 12 pasażerów, natomiast osobówką dw… » więcej 2024-03-28, godz. 17:50 Szpital ginekologiczny po remoncie i z nowym blokiem operacyjnym. "Mamy komfortowe warunki" Nowoczesne sale operacyjne, najnowszy sprzęt i komfortowe warunki zarówno dla kadry medycznej, jak i pacjentek - tak wygląda blok operacyjny Klinicznego Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »